• Odbierz prezent
COVID-19 stworzył rynek wart 3,91 mld dolarów. Część przypadnie polskiej firmie Biomaxima

Z jednej strony chęć szybkiego przywrócenia gospodarek do normalnego funkcjonowania, a z drugiej potrzeba ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 sprawiają, że rynek szybkich testów będzie rósł bardzo dynamicznie.

Rozwój w dziedzinie testów COVID-19

Według raportu Reports and Data globalny rynek zestawów do szybkich testów dla COVID-19 ma osiągnąć 3,91 miliarda dolarów do 2027 roku. Wstępna diagnoza chorób oraz ich dokładność odgrywają kluczową rolę w leczeniu pacjentów. Zestawy in vitro do szybkiego testowania COVID-19 może wymagać około 10 do 30 minut. To ogromny postęp w porównaniu z wieloma godzinami testów molekularnych. Główną przyczyną takiej różnicy jest sposób testowania. Te pierwsze są wykonywane indywidualnie lub w niewielkiej serii, a do tego wykonywane ręcznie. Drugie natomiast muszą być zbierane w duże serie. Często należy je przetransportować do laboratoriów badawczych co jeszcze dodatkowo wydłuża czas oczekiwania na ostateczny wynik. Szybkie testy dla COVID-19 są dość proste do przeprowadzenia, dzięki czemu nie wymagają skomplikowanego szkolenia operatorów. Mogą być one stosowane zarówno w laboratoriach szpitalnych, jak i w pobliżu punktu opieki zdrowotnej.

COVID-19 zbiera potężne żniwa na całym świecie, jednak zagrożone są głównie osoby starsze

Pandemia COVD-19 radykalnie dotyka światową populację. Mimo że narażeni na zarażenie są ludzie we wszystkich grupach wiekowych, to osoby starszych muszą zachować szczególną ostrożność. Zmiany fizjologiczne związane z procesami starzenia się oraz schorzenia podstawowe potęgują śmiertelne niebezpieczeństwo koronawirusa COVID-19. W efekcie ponad 95% zgonów miało miejsce u osób w wieku powyżej 60 roku życia. Ponad 50% wszystkich ofiar dotyczyło osób w wieku 80 lat lub starszych. Stwierdzono również, że 8 na 10 przypadków śmiertelnych ma miejsce u osób z nie mniej niż jednym schorzeniem współistniejącym. Niebezpieczne są w szczególności: nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca oraz inne przewlekłe schorzenia.

Jakie testy będą cieszyły się największym powodzeniem w przyszłości?

Szybki test na antygen będzie miał prawdopodobnie znaczący udział w rynku w 2020 roku. Oczekuje się, że wzrośnie w okresie prognozy o 21,1%. Głównymi użytkownikami końcowymi będą oczywiście szpitale i kliniki. Podstawowym szybkim testem antygenowym jest w szczególności wiązanie antygenu glikoproteiny lub białka z przeciwciałem. Testy antygenowe są zwykle bardziej opłacalne w porównaniu z technikami molekularnymi lub hodowlanymi, jednak są one mniej czułe.

Główne rynki zbytu i kluczowi gracze

Szacuje się, że najszybciej rosnącym rynkiem będzie region Azji i Pacyfiku. Wynika to z dużej populacji w krajach takich jak na przykład Indie. Wymusza to na rządach zamówienie ogromnych ilości szybkich zestawów testowych COVID-19, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Co najmniej czterech konglomeratów dokłada wszelkich starań, aby dostarczyć ponad milion zestawów diagnostycznych na subkontynent indyjski. Przewiduje się, że zestawy testowe COVID-19 zaczną dostarczać: Siemens, Thermo Fisher Scientific i Altona Seegene. Obecnie kluczowymi uczestnikami rynku są: Abbott Laboratories, Acumen Research Laboratories, BioMedomics, Biolidics, LabCorp, ThermoFisher, CTK Biotech, Biomaxima, Beijing Tigsun Diagnostics Co. Ltd. I Getein Biotech.

W marcu 2020 roku firma Aperiomics rozpoczęła w USA reakcję łańcuchową odwrotnej transkrypcji polimerazy przeznaczoną do jakościowego wykrywania koronawirusa, z możliwością przetwarzania około 1000 testów na tydzień. Wyniki po takim badaniu możemy uzyskać po 48-72 godzin od uzyskania przez firmę próbki. Następnie w kwietniu podwojona została zdolność testowania przy wsparciu kampusu Janelia Research Institute w Howard Hughes Medical Institute. Z kolei Arup Laboratories uruchomił w marcu 2020 roku innowacyjny zestaw testowy do COVID-19. Zestaw do diagnostyki molekularnej służy do wykrywania RNA koronawirusa. Test jest wykonywany przy użyciu jakościowej techniki reakcji łańcuchowej polimerazy.

Kto opracował raport?

Raport według którego wartość rynku będzie wynosiła 3,91 miliarda dolarów do 2027 roku został opracowany przez firmę Reports and Data, zajmującą się badaniami rynku i doradztwem. Specjalizuje się ona w raportach badań konsorcjalnych, badań niestandardowych oraz usługach konsultingowych. Jej celem jest pomoc w dokonywaniu trafnych decyzji biznesowych. Oferują badania oparte na faktach z branż: służby zdrowia, technologii, chemikaliów oraz energetyki.

Wśród rynkowych liderów znajduje się również polska firma Biomaxima

Jedną z wymienionych w raporcie firm określonych jako znaczący uczestnicy rynku jest spółka Biomaxima. Notowana na NewConnect spółka zanotowała w ostatnich miesiącach spektakularne wzrosty. Jej kurs od kilku lat oscylował w okolicach 5 zł za akcję. Wystrzał w pierwszych miesiącach 2020 roku wyniósł cenę chwilami nawet powyżej 30 zł. Obecnie akcje frimy Biomaxima notowane są po 24,80 zł.

Biomaxima

Wykres akcji spółki Biomaxima notowanej na NewConnect (5lat)


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk