Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,06%
USD / PLN3,99-0,01%
CHF / PLN4,43-0,03%
GBP / PLN5,04-0,04%
EUR / USD1,08-0,03%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Coraz wyraźniejsze spowolnienie gospodarcze! Ekonomiści BNP Paribas prognozują PKB oraz inflację

BNP Paribas Biuro Maklerskie | 17:17 07 lipiec 2022
Coraz wyraźniejsze spowolnienie gospodarcze! Ekonomiści BNP Paribas prognozują PKB oraz inflację | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Obecna sytuacja geopolityczna budzi pytania o spowolnienie gospodarcze. Obawy spowodowane są utrzymującą się na podwyższonym poziomie inflacją, zacieśnianiem polityki pieniężnej przez banki centralne w największych gospodarkach, w tym w Stanach Zjednoczonych oraz pogorszeniem sentymentu inwestorów i konsumentów w Europie.

Przyczynami niepewności jest przedłużający się efekt pandemii COVID-19, której kolejna fala panuje obecnie w Chinach oraz wpływ sytuacji geopolitycznej spowodowanej wojną w Ukrainie. Efektami powyższego są wyższe ceny energii i surowców, przekładające się na podwyższony poziom inflacji, co z kolei wymusza na bankach centralnych zaostrzanie polityki pieniężnej, w tym podnoszenie stóp procentowych.

Chociaż oczekujemy obecnie wyraźnego spowolnienia koniunktury gospodarczej w kolejnych kwartałach, to obawy o potencjalną recesję w przypadku Stanów Zjednoczonych są naszym zdaniem przesadzone ze względu na stabilne fundamenty w sektorze prywatnym. Opisane powyżej elementy są w naszej ocenie w pewnym stopniu równoważone przez potencjał odbicia koniunktury w sektorze usługowym po zakończeniu pandemii COVID-19 oraz przez dobrą sytuacją na rynku pracy i silne bilanse przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych. Inaczej wygląda sytuacja Europy Zachodniej, gdzie perspektywy spowolnienia są wyraźne. Oczekujemy, że przed wejściem gospodarki europejskiej w recesję, może jednak ochronić polityka fiskalna.

W Polsce opublikowane dane o aktywności gospodarczej wskazują na solidny wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale br. PKB wzrósł w tym okresie o 8,5% r/r, co było wynikiem powyżej rynkowych oczekiwań. Mimo dużej niepewności na rynku, aktywność gospodarcza utrzymuje się na razie na relatywnie stabilnym poziomie. Negatywny wpływ wojny w Ukrainie złagodzony został w kwietniu przez odradzający się popyt w związku z niemal całkowitym otworzeniem się gospodarek po pandemii.

Reklama

Na ten moment zakładamy, że wzrost gospodarczy w Polsce może w tym roku wynieść około 5,5% r/r, co oznaczałoby wyhamowanie dynamiki PKB w dalszej jego części. Biorąc pod uwagę wysoką niepewność, co do ekonomicznych skutków trwającej wojny, widzimy ryzyko, że wzrost gospodarczy w tym roku może okazać się niższy, zwłaszcza jeśli znacząco osłabieniu uległaby aktywność w strefie euro. Jeżeli chodzi o inflację, to w kolejnych miesiącach, poza czynnikami zewnętrznymi takimi jak ceny paliw, czy żywności spodziewamy się, że istotnie na wzrost indeksu CPI oddziaływać będą również czynniki wewnętrzne, takie jak szybki wzrost zarobków utrwalające ryzyko utworzenia spirali cenowo - płacowej.

Coraz wyraźniejsze spowolnienie gospodarcze! Ekonomiści BNP Paribas prognozują PKB oraz inflację - 1

Coraz wyraźniejsze spowolnienie gospodarcze! Ekonomiści BNP Paribas prognozują PKB oraz inflację - 1

 

 

TEMATY INWESTYCYJNE 2022

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama

Czytaj dalej