Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,01%
USD / PLN3,99-0,01%
CHF / PLN4,43-0,02%
GBP / PLN5,04-0,02%
EUR / USD1,08+0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Coraz większe problemy Apple. Od naruszenia patentów po praktyki monopolistyczne. O co dokładnie chodzi i jakie może mieć to konsekwencje dla notowań AAPL?

Paszport do Wall Street | 08:49 05 maj 2021
Coraz większe problemy Apple. Od naruszenia patentów po praktyki monopolistyczne. O co dokładnie chodzi i jakie może mieć to konsekwencje dla notowań AAPL? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Komisja Europejska postawiła zarzut Apple'owi (AAPL), że narusza unijne prawo antymonopolowe i utrzymuje niesprawiedliwe zasady i system opłat dla twórców gier, serwisów randkowych oraz platform muzycznych. To nie jedyne zarzuty ze strony Komisji Europejskiej wobec Apple.

W piątek Komisja Europejska wydała komunikat,

w którym stwierdziła, że Apple dopuszcza się zakłócenia konkurencji na rynku streamingu muzyki. Według urzędników Apple wykorzystuje swoją dominującą pozycje poprzez Apple Music - pobiera od serwisów streamingowych wysokie opłaty i uniemożliwia poinformowanie klientów o innych możliwościach opłaty subskrypcji usługi, przez co tracą klienci.

Apple narzuca twórcom aplikacji do streamingu muzyki jedną metodę płatności -

wyłącznie poprzez płatność w App Store. Marghete Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji, napisała w publikacji, że "zgodnie ze wstępnymi wnioskami Apple łamie prawo konkurencji Unii Europejskiej". Postępowanie w tej sprawie ruszyło w czerwcu ubiegłego roku po tym jak Spotify (SPOT), właściciel aplikacji do streamingu muzyki, poskarżył się na praktyki monopolistyczne Apple. Ponadto Spotify uważa, że 30-procentowa opłata za zakup subskrypcji przez App Store jest "dyskryminująca".

Zarzut dotyczy niedozwolonej praktyki,

która ma polegać na narzucaniu twórcom aplikacji ograniczeń, które uniemożliwiają poinformowanie swoich klientów o tańszych opcjach opłacania subskrypcji. Urzędnicy Komisji Europejskiej podkreślili w komunikacie, że obecnie tworzenie aplikacji w ramach platformy App Store jest jedyną drogą dotarcia do potencjalnych klientów używających iPhone'ów. Obecnie Apple tworzy zamknięty ekosystem urządzeń i oprogramowania z logiem jabłka oraz decyduje z jakich aplikacji i usług mogą korzystać użytkownicy. Koncern z Cupertino odrzucał wcześniej te zarzuty - od drugiego roku prowizja spada z 30 proc. do 15 proc. Ponadto od większości aplikacji dostępnych w App Store Apple nie wymaga żadnych opłat.

Te zarzuty są wstępne,

Reklama

nie zostały jeszcze potwierdzone w toku postępowania zasadniczego. Jeżeli zostaną potwierdzone to wtedy praktyki Apple będą złamaniem artykułu 102 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który zakazuje nadużywania pozycji dominującej na rynku wewnętrznym lub znacznej jego części, w zakresie, w jakim może to mieć wpływ na handel między Państwami Członkowskimi.

To nie pierwsze problemy Apple

W zeszłym roku Apple został ukarany przez amerykański sąd grzywną w wysokości 308,5 miliona dolarów za naruszenie patentów, które należały do Personalized Media Communications (PMC). Obecnie Komisja Europejska prowadzi trzy podobne postępowania, które dotyczą App Store - dwie dotyczą aplikacji do czytania e-booków i słuchania audiobooków, natomiast trzecia dotyczy promowania usługi Apple Pay do przeprowadzania płatności online. Urząd antymonopolowy w Wielkiej Brytanii rozpoczął dochodzenie po zarzutach twórców aplikacji jako App Store narzuca warunki współpracy, które są niesprawiedliwe i naruszają zasady konkurencji.

Skargi dotyczą wyłączności -

bez pośrednictwa App Store twórcy nie mogą dotrzeć do użytkowników urządzeń Apple, a jeżeli chcą do nich dotrzeć to muszą godzić się na "niesprawiedliwe warunki", w tym konieczność płatności przez Apple Pay. Niedawno Apple został ukarany na kwotę 2 milionów dolarów przez brazylijskiego regulatora rynku Procon-SP za to, że sprzedaje najnowsze iPhone'y bez ładowarki w zestawie. Apple planuje odwołać się od decyzji regulatora do sądu.

Mateusz Wiatr

Przekierowanie do artykułu

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Paszport do Wall Street null

Paszport do Wall Street

Paszport do Wall Street (PWS) dostarcza do Polski wiadomości i informacje o amerykańskim rynku giełdowym. Naszym celem jest świadczenie usług oraz służenie wiedzą i doświadczeniem zdolnym polskim inwestorom, którzy chcieliby inwestować na Wall Street.

 


Reklama

Czytaj dalej