• Sklep
  • Odbierz prezent
Coraz więcej monet i banknotów w obiegu - NBP publikuje dane

Narodowy Bank Polski opublikował dane statystyczne związane z liczbą i wartością monet oraz banknotów znajdujących się w obiegu. Co ciekawe, mimo stale rosnącej popularności i dostępności płatności bezgotówkowych, liczba fizycznych pieniędzy znajdujących się w cyrkulacji stale rośnie - aktualnie jest prawie trzykrotnie większa niż w 2007 r.

 

Wg danych NBP, w obiegu rynkowym znajdują się fizyczne pieniądze o wartości przekraczającej 221 mld złotych, z czego same banknoty warte są 216 181 600 000 PLN (ponad 97,8% wartości), zaś na pozostałą kwotę składają się monety we wszystkich nominałach.

Zauważalną tendencją jest systematyczny wzrost wartości pieniędzy znajdujących się w obiegu. Aby zobrazować ten fakt, wystarczy porównać wartość pieniędzy w obiegu w I kwartale 2007 r. Wynosiła ona wówczas 75,7 mld złotych, czyli niemal trzykrotnie mniej niż obecnie, zaś już w ostatnim kwartale 2011 r. była ona dwukrotnie niższa (111 mld PLN) niż w I kwartale 2019 r.

Do systematycznego wzrostu wartości pieniądza w obiegu może przyczyniać się m.in. zmniejszenie jego wartości nabywczej, wzrost zamożności społeczeństwa, czy chociażby wprowadzenie do obiegu banknotu o nowym, 500 zł nominale. „Pięćsetka” została wprowadzona do obiegu w pierwszym kwartale 2017 r. w liczbie miliona sztuk, zaś obecnie jest ich niemal 16 mln.

Na rynku znajduje się 2,12 mld sztuk banknotów, zaś najpopularniejszymi w obiegu są te o nominale 100 PLN. Liczba monet w obiegu jest szacowana przez NBP na ponad 18,5 mld sztuk.

FXMAG pozostałe coraz więcej monet i banknotów w obiegu - nbp publikuje dane nbp banknoty 1

 

Każdy z banknotów ma statystyczną żywotność oszacowaną na 375 dni od daty wejścia do obiegu (tendencja wzrostowa), zaś poszczególne monety ulegają zniszczeniu średnio co ponad 30 lat.

 

Czytaj także: "Lekkie ochłodzenie" wg NBP: Nastroje przedsiębiorców najgorsze od pięciu lat

W piątek 19 kwietnia Narodowy Bank Polski opublikował drugi w tym roku raport kwartalny „Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”. Opublikowane w nim dane nie są optymistyczne - wskaźnik prognoz kondycji własnej przedsiębiorstw za drugi kwartał 2019 r. po raz czwarty z rzędu ule.. Czytaj
"Lekkie ochłodzenie" wg NBP: Nastroje przedsiębiorców najgorsze od pięciu lat


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk