• Odbierz prezent
Coraz więcej inwestorów zainteresowanych OZE. Czy zielona inwestycja da zarobić? Na jakie akcje powinieneś zwrócić uwagę?

„Rynki radziły sobie w minionym tygodniu z dużą zmiennością, ponieważ oczekiwanie na mocne ożywienie w USA doprowadziło do wahań na rynkach obligacji. Inwestorzy obawiają się wzrostu inflacji i stóp procentowych oraz martwią się, że pakiet stymulacyjny tylko pogorszy sytuację. Senat zatwierdził zaproponowaną przez administrację Bidena pomoc w wysokości 1,9 biliona dolarów dla samorządów lokalnych, małych firm, jak i czeków w wysokości 1 400 dolarów, które trafią do większości Amerykanów”.

„Rynki z zadowoleniem przyjęły zapewnienia ze strony szefa Rezerwy Federalnej (Fed),

Jerome'a Powella, że Fed będzie postrzegał wzrosty inflacji jako jednorazowe zdarzenie i nie podniesie stóp, dopóki rynek pracy nie wróci do normy. Piątkowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA były znacznie lepsze, niż oczekiwano, pokazując silny wzrost zatrudnienia w zeszłym miesiącu z 379 000 nowymi miejscami pracy, co jest dwukrotnie większą liczbą, niż prognozował Wall Street. Stopa bezrobocia spadła do 6,2 proc. Wśród dobrych wiadomości makroekonomicznych OPEC zaskoczył inwestorów, pozostawiając cele produkcyjne bez zmian, co podniosło ceny ropy do najwyższej wartości w przeciągu ostatnich 14 miesięcy, co oznacza, że cena ropy wróciła do poziomów sprzed pandemii”

W Azji, Chiny odbywają coroczne posiedzenie parlamentarne,

które wyznacza początek pięcioletniego planu rozwoju Chin. Oczekuje się, że chiński rząd położy nacisk na cele, takie jak neutralność węglowa do 2050 r. i masowe inwestycje w półprzewodniki, aby zapewnić niezależność w istotnym dla Chin sektorze technologicznym, który boryka się z niedoborami tych systemów w ostatnich miesiącach. Pogarszające się stosunki między USA i Chinami nadal budzą niepokój, a dalsze oddalanie się tych dwóch gigantycznych rynków lub tarcia handlowe stanowią poważne zagrożenie dla dobrobytu światowej gospodarki. Z drugiej strony USA i UE zadeklarowały rozejm w sporze o dotacje dla producentów dużych samolotów, zawieszając taryfy na cztery miesiące”.

Co raz więcej inwestorów zainteresowanych OZE

Katarina Hrenova, komentatorka eToro na polskim rynku, powiedziała o akcjach wartych uwagi w tym tygodniu: „Ropa pozostanie ważną częścią światowej gospodarki, ale systematyczne przechodzenie na odnawialne źródła energii jest obecnie nie do powstrzymania. ‘Zielone inwestycje’ są centralnym elementem większości planów odbudowy post-pandemicznej: Polska ma otrzymać z UE aż 57 miliardów euro w ramach Odbudowy i Zwiększania Odporności, przy czym co najmniej 37 proc. tej sumy będzie przeznaczone na inwestycje proekologiczne. Oczekuje się, że do 2025 r. wartość sektora energii odnawialnej na świecie przekroczy 2 biliony dolarów”.

„Wiele firm z ‘zielonych sektorów’,

kilka lat temu uważanych za alternatywne i niszowe, stało się już powszechnie znanymi i popularnymi markami, a dodatkowo wszystkie tradycyjne przedsiębiorstwa naftowe również przechodzą na odnawialne źródła energii. Producenci samochodów, w tym giganci General Motors (GM), Toyota (TM) i Volkswagen AG (VOW3.DE) zobowiązali się do przestawienia się w przyszłości na produkcję całkowicie elektrycznych aut”.

“Akcje firm z zielonego sektora są aktualnie bardzo popularne wśród 19 milionów globalnych użytkowników eToro:

producenci samochodów elektrycznych Nio (NIO) i Tesla Motors (TSLA) są na czele listy najchętniej kupowanych akcji w 2020 r. Popularnymi akcjami firm fotowoltaicznych wśród polskich inwestorów eToro były SolarEdge Technologies (SEDG), Canadian Solar (CSIQ) oraz SunPower Corp (SPWR). Natomiast najpopularniejszymi akcjami firm z sektora energii wiatrowej wśród inwestorów globalnie były Orsted A/S (ORSTED.CO), Vestas (VWS.CO) i Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE.ME). Patrząc na to, że zobowiązanie do używania energii odnawialnych jest teraz finansowane na skalę globalną dużymi inwestycjami, ten sektor jest na samym początku swojej podróży na szczyt.”

Zakątek kryptowalut

Argo Blockchain ustanawił precedens, płacąc dyrektorowi generalnemu pensję w bitcoinach Simon Peters, analityk kryptowalut na platformie eToro, powiedział: “Argo Blockchain, brytyjska firma kopiąca krypto waluty, zaczęła płacić wynagrodzenie swojemu dyrektorowi generalnemu w bitcoinach. Zapowiedzieli także, że zaproponowano opcję wypłaty w bitcoinie innym pracownikom, z comiesięcznymi płatnościami automatycznie przekonwertowanymi z tradycyjnych form płatności na bitcoin, wedle dziennego kursu rynkowego Satstreet exchange”.

W lutym, Argo Blockchain wydobył 129 BTC, przynosząc 6 milionów dolarów dochodu

Ogłaszając nowe formy płatności, powiedzieli również, że wszystkie 4 500 urządzeń do kopania, które wydzierżawili od Celsius Network są już operacyjne, podnosząc ich zdolność wydobywczą do bitcoina i innych kryptowalut SHA-245 do 1 075 petahashów.”


Katarina Hrenova

Analityk rynku w polskim oddziale eToro. Swoje analizy umieszczać będzie w cotygodniowym komentarzu eksperckim. Posiada tytuł magistra i ponad 6-letnie doświadczenie w branży finansowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk