• Odbierz prezent
Coraz mniejsze zainteresowanie Bitcoinem

Zainteresowanie Bitcoinem na świecie wyraźnie słabnie, co przekłada się wyraźnie na wycenę najpopularniejszej z kryptowalut. Obecnie Bitcoin ‘cofnął się w rozwoju’ o dwa miesiące.

 

Trend spadkowy i Bitcoin, to dwa wyrażenia, które jeszcze w ubiegłym roku nie mogły być postawione obok siebie. Jednak cena Bitcoina spada już od 1,5 miesiąca, a słabnące zainteresowanie kryptowalutą nie pozwala postawić tezy, że sytuacja ta szybko odwróci się.

Na ten moment na rynku utrzymywane jest wsparcie przy poziomie 10 tys. dolarów. Cena kryptowaluty konsoliduje nad tym poziomem, ale analiza wolumenu obrotów nie sugeruje, by w tym czasie dochodziło do akumulacji kryptowaluty w ‘silnych rękach’. Obroty na rynku BTC systematycznie spadają, osiągając poziomy z początku grudnia (poniżej 7 mld dolarów dziennie).

 

bitcoin

 

Malejące zainteresowanie Bitcoinem pokazuje nam również narzędzie Google Trends, pokazujące dane o liczbie zapytań na temat frazy ‘Bitcoin’. Ich liczba zmalała do poziomów obserwowanych pod koniec listopada. Jest to podobnie jak w przypadku wolumenu około 2-miesięczny okres. Szczyt zapytań w okresie ostatnich 90 dni wypada na 22 grudnia, a więc okres załamania się rynku.

 

 

Dopóki zainteresowanie ze strony kupujących wyraźnie nie wzrośnie (np. dzięki jakimś pozytywnym informacjom), to zagrożenie wyłamania poziomu 10 tys. dolarów będzie realne. Taki scenariusz mógłby wywołać kolejną panikę na rynku.

 

Najmocniej na słabości Bitcoina korzysta Ethereum, które systematycznie zwiększa swój udział w rynku. Bitcoin odpowiada obecnie za 1/3 całego rynku walut cyfrowych. Z kolei udział Ethereum, który jeszcze na początku roku wynosił 12%, wzrósł do 20%. Nie stanowi to jednak sygnału przemawiającego za wzrostami ceny Ethereum. Zainteresowanie tą kryptowalutą również spada od momentu ustanowienia historycznych szczytów (13 stycznia), zarówno pod względem wolumenu, jak i liczby zapytań w Google. Dla tego rynku kluczowe jest wsparcie przy poziomie 1 tys. dolarów.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk