• Odbierz prezent
Coraz lepsze perspektywy dla rynków zbóż. Cena kukurydzy, pszenicy i soi przed szansą na wzrosty

Bieżący rok na rynkach zbóż i roślin oleistych trudno uznać za spokojny. Ceny pszenicy przez ostatnie 12 miesięcy zanotowały kilka dynamicznych rajdów w górę, później często równie gwałtownie korygowanych w dół.

Cały rok na tym rynku najprawdopodobniej jednak zakończy się na dość dużym plusie

Na razie notowania pszenicy w Stanach Zjednoczonych są o ponad jedną piątą wyższe niż na początku roku. Wielu emocji doświadczyli także inwestorzy na rynku kukurydzy. Od początku roku aż do maja cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych dynamicznie rosła. Pięciomiesięczny ruch wzrostowy zakończył się jednak wyjątkowo gwałtownie – przełom maja i czerwca był początkiem kilkutygodniowej przeceny, która sprowadziła notowania kukurydzy do poziomów najniższych od listopada 2017 r.

Czytaj także: Zanim Bitcoin stał się sławny

Zanim kurs Bitcoina przebił $20 000, zanim Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego zaczęli ostrzegać przed inwestycjami w kryptowaluty, zanim giełdy CBOE i CME uruchomiły kontrakty terminowe na Bitconie, zanim zaczęto wypowiadać umowy bankowe podmiotom gospodarczym obracającym kryptowalu.. Czytaj
Zanim Bitcoin stał się sławny

Po lecie spędzonym na nerwowej konsolidacji,

w ostatnim kwartale notowania kukurydzy z powrotem ruszyły w górę, dając szansę na wypracowanie wyraźnego całorocznego wzrostu. W kontekście całego roku, najgorsza sytuacja miała miejsce na rynku soi, czyli surowca o zbliżonych fundamentach do kukurydzy. Po delikatnie spadkowym roku 2017, pierwsze dwa miesiące bieżącego roku były na tym rynku wzrostowe. Zwyżki jednak okazały się trudne do utrzymania i po paru miesiącach nerwowej konsolidacji, pod koniec maja notowania soi się załamały i w ciągu półtora miesiąca straciły ponad 20%.

Jesień jest łaskawsza dla strony popytowej na rynku soi, jednak o nadrobienie strat z wcześniejszych miesięcy nie będzie łatwo. Przecena, która najmocniej uderzyła w notowania soi oraz kukurydzy w czerwcu bieżącego roku, miała związek z wojną handlową Stanów Zjednoczonych i Chin, w tym z ówczesnymi zapowiedziami chińskich władz o zamiarze wprowadzenia wysokiego cła na import amerykańskiej soi. 25-procentowe cło weszło w życie na początku lipca i doprowadziło do znaczącego załamania się handlu soją pomiędzy USA a Chinami.

Na całym zamieszaniu skorzystały Brazylia i Argentyna,

gdyż Chiny zaczęły sprowadzać więcej soi właśnie z tych państw. Wojna handlowa USA i Chin nie miała większego przełożenia na notowania pszenicy, ponieważ rynek ten jest dużo bardziej rozproszony pod kątem produkcji oraz konsumpcji. Tymczasem po załamaniu się cen zbóż i roślin oleistych latem tego roku, na rynkach kukurydzy i soi nie brakowało opinii, że notowania już są wyjątkowo niskie w porównaniu do rynkowych fundamentów.

Faktycznie, zwiększył się zwłaszcza popyt na amerykańską soję,

którą ze względu na obniżkę cen zaczęli kupować nawet… inni eksporterzy soi, m.in. Argentyna. W ostatnim czasie pojawił się dodatkowy impuls do wzrostu notowań soi – a mianowicie, po owocnych negocjacjach przywódców Chin i USA, obiecali oni nie tylko zawieszenie postępów wojny handlowej, ale wręcz dążenie do jej zażegnania.

O ile w realne złagodzenie relacji pomiędzy dwoma krajami trudno uwierzyć, to Donald Trump poinformował o powrocie dużych zamówień na amerykańską soję ze strony Chin. Chiny kupiły ponad milion ton soi z USA, co jest dużym zamówieniem, jednak i tak mniejszym niż rynkowe nadzieje, zakładające 3 mln lub nawet 5 mln ton.

Perspektywy dla cen zbóż, w tym dla notowań soi, są coraz lepsze

Nie zmienia to faktu, że wojna handlowa USA i Chin miała ogromny wpływ na rynki towarów rolnych. Amerykański Departament Rolnictwa szacuje, że na koniec sezonu 2018/2019 zapasy soi w USA wyniosą rekordowe 955 mln buszli, czyli będą dwa razy większe niż rok wcześniej. Z kolei globalne zapasy soi urosną do 115 mln ton. W takich okolicznościach notowania soi mogą delikatnie rosnąć, ale do wyraźniejszych zwyżek potrzebne będą bardziej stanowcze działania polityków.

Nota prawna

Notowania: SOJA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ZS1!/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk