• Odbierz prezent
Comarch zawarł porozumienie z ZUS - zakończenie sporu o KSI coraz bliżej

We wtorek 27 sierpnia spółka informatyczna Comarch poinformowała o zawarciu porozumienia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, które dotyczy zakończenia sporu o administrowanie Kompleksowym Systemem Informatycznym ZUS.  Chodzi o częściowe rozwiązanie umowy z Comarch, do jakiego doszło z inicjatywy ZUS na początku roku.

Czytaj także: ZUS to piramida finansowa? Dlaczego ta opinia jest nieprawidłowa i... szkodliwa?

W niezliczonych i niekończących się dyskusjach na tematy polityczne oraz ogólnoekonomiczne bardzo często można usłyszeć popularny pogląd, wedle którego to ZUS jest największą piramidą finansową. Co ciekawe, najprawdopodobniej ze względu na specyficzny charakter działalności tej państwowej instytucji.. Czytaj
ZUS to piramida finansowa? Dlaczego ta opinia jest nieprawidłowa i... szkodliwa?

 

ZUS częściowo wypowiedział umowę Comarchowi o administrowanie swoim Kompleksowym Systemem Informatycznym w lutym tego roku, uzasadniając to obawami o bezpieczeństwo i ciągłość działania systemu. Comarch zdecydował się wejść w spór na drodze sądowej, nie zgadzając się z decyzją ZUS-u i jej uzasadnieniem. Kompleksowy System Informatyczny ZUS ma strategiczne znaczenie dla działalności tego podmiotu - odpowiada m.in. za kontrolowanie wysokości składek podatników i wypłacanie świadczeń. Administrowanie nim, ze względu na skalę przedsięwzięcia, jest również jednym ze strategicznych zleceń spółki.

Dzisiejsze porozumienie pomiędzy ZUS a Comarch ma doprowadzić do zakończenia trwającego od czerwca sporu sądowego i zawarcia ugody w bliżej nieokreślonym terminie.

Kara umowna dla ZUS za zerwanie umowy z Comarch wynosi aż ponad 24 mln złotych, obecnie jednak nie wiadomo czy została ona zapłacona, ze względu na niejawny charakter samego porozumienia. Szczegółowe informacje zostaną upublicznione dopiero po zawarciu ugody sądowej.

 

Kurs akcji Comarch wynosi aktualnie 180,0000 PLN, zamykając wtorkową sesję na niewielkim 0,84% plusie.  Informacja o ugodzie z ZUS nie wpłynęła zbyt mocno na notowania spółki, choć warto zauważyć, że kurs Comarch rozpoczął sesję ze znaczną luką spadkową na 170,5000 PLN, która została później odrobiona. Zwiększonej zmienności można równiez spodziewać się na otwarciu środowej sesji.

Czytaj także: Comarch pozytywnie zaskoczył - świetne wyniki za 1Q 2019 r.

Comarch, jedna z największych polskich spółek informatycznych, w poniedziałek 20 maja opublikowała wyjątkowo optymistyczne wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2019 r. Spółka odnotowała niemal 7 mln złotych skonsolidowanego zysku netto (przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej), wobec ponad.. Czytaj
Comarch pozytywnie zaskoczył - świetne wyniki za 1Q 2019 r.

 

Notowania: ComArch SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CMR/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk