• Odbierz prezent
Comarch pozytywnie zaskoczył - świetne wyniki za 1Q 2019 r.

Comarch, jedna z największych polskich spółek informatycznych, w poniedziałek 20 maja opublikowała wyjątkowo optymistyczne wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2019 r. Spółka odnotowała niemal 7 mln złotych skonsolidowanego zysku netto (przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej), wobec ponad 6 mln złotych straty poniesionej w pierwszym kwartale zeszłego roku.

 

Comarch opublikował wyniki znacznie lepsze od oczekiwań, notując 6,96 mln PLN skonsolidowanego zysku netto, wobec 6,24 mln straty netto w ujęciu r/r. Zauważalnie wzrosły przychody ze sprzedaży, które wyniosły w I kwartale 2019 r. 338,69 mln PLN, wobec niecałych 272 mln PLN rok wcześniej, co oznacza wzrost o 24,5%. W ujęciu jednostkowym zysk netto w I kw. 2019 r. wyniósł 15,91 mln złotych wobec 3,04 mln zł straty rok wcześniej. Comarch zanotował znaczny wzrost przychodów ze sprzedaży zagranicznej - wyniósł on 23,5%, co odpowiada kwocie 193 mln złotych. W pierwszym kwartale przychody ze sprzedaży do podmiotów publicznych wzrosły natomiast o 122%, do kwoty 36,7 mln złotych. Wynik EBITDA za pierwszy kwartał wyniósł 36,8 mln PLN, co jest kwotą ponaddwukrotnie wyższą niż przed rokiem, kiedy EBIDTA wyniosła 16,7 mln złotych.

Spółka planuje dalszą ekspansję na rynki zagraniczne, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie ma zainwestować przynajmniej 5 mln dolarów w centrum danych.

 

Istniejący od 1993 r. Comarch, będący jedną z czołowych polskich spółek informatycznych, zajmujących się tworzeniem oprogramowania i systemów informatycznych, jest notowany na GPW od marca 1999 r., notując szczyty w wysokości niecałych 260 PLN za akcję w 2007 r. Aktualny kurs spółki wynosi 191,5000 PLN, co jest wzrostem o ponad 1,5% w stosunku do kursu odniesienia z zamknięcia piątkowej sesji.

Czytaj także: Zysk zyskowi nierówny - co kryje się za EBIT, EBITA, EBITDA?

Podczas analizy sprawozdań finansowych spółek i śledzenia ich wskaźników można zagubić się w gąszczu informacji, które dostarczają. Które z nich są istotne i mają potencjalnie większy wpływ na wartość spółki, które zaś mają marginalne znaczenie i stanowią swoisty „szum informacyjny”? W niniejszym ar.. Czytaj
Zysk zyskowi nierówny - co kryje się za EBIT, EBITA, EBITDA?

 

Notowania: ComArch SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CMR/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk