• Odbierz prezent
coincheck kradzież nem

Atak na Coincheck, w ramach którego skradziono tokeny XEM o wartości kilkuset milionów dolarów, będzie bardzo kosztowny dla japońskiej giełdy kryptowalut. Coincheck poinformował, że zrekompensuje straty 260 tys. klientów, a to nie wszystkie koszty jakie poniesie giełda.

 

W ubiegły piątek z japońskiej giełdy kryptowalut wyparowały tokeny XEM (kryptowaluta oparta na technologii NEM), które jeszcze na początku roku warte były ponad 1 mld dolarów, a w momencie kradzieży ok. połowę tej kwoty. Winę za kradzież ponosi giełda, która nie wykorzystywała wystarczających zabezpieczeń.

Giełda Coincheck podała, że skradzionych zostało łącznie 523 mln tokenów, z 260 tys. kont. Okradzionym osobom mają zostać wypłacone rekompensaty. Na ten moment nie wiadomo jeszcze kiedy to się stanie, ale Coincheck za każdego skradzionego tokena wypłaci 88,549 JPY. Suma rekompensat wyniesie więc ponad 46,3 mld jenów, czyli ok. 425 mln dolarów.

 

Koszty słabych zabezpieczeń będą dla giełdy jeszcze wyższe niż sama kwota rekompensaty. Są to bowiem jeszcze koszty wizerunkowe, a także koszty związane ze wstrzymaniem handlu po ataku. Dodatkowo, jak informuje serwis Finance Magnates, japoński regulator szykuje karę finansową dla giełdy. Na ten moment nie jest znana jeszcze jej potencjalna wysokość. Dodatkowo, regulator zamierza przeprowadzić inspekcję innych giełd kryptowalut w Japonii pod kątem bezpieczeństwa.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk