• Odbierz prezent
Coinbase wprowadzi do oferty nowe kryptowaluty - kurs reaguje

Coinbase, jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, poinformowała w piątek 13 lipca o planach wprowadzenie do swojej oferty pięciu nowych kryptowalut, takich jak: Cardano (ADA), Basic Attention Token (BAT), Stellar Lumens (XLM), Zcash (ZEC) oraz 0x (ZRX).

 

Coinbase poinformował w swoim oficjalnym oświadczeniu, że pracuje nad poszerzeniem swojej oferty, jednocześnie planując współpracę z lokalnymi bankami oraz regulatorami finansowymi, aby zapewnić dostęp do nich w różnych jurysdykcjach.

Giełda zwróciła również uwagę na to, że dodanie nowych instrumentów do oferty jest długotrwałym procesem, wymagającym dużego nakładu pracy - dlatego też Coinbase nie tylko nie podaje jakiegokolwiek terminu planowanego wprowadzenia ADA, BAT, XML, ZEC i ZRX do obrotu, ale również w ogóle nie gwarantuje, że wszystkie pojawią się na giełdzie.

Wg komunikatu, obecnie trwający proces integracji kryptowaluty Ethereum Classic (ETC), mający pozwolić na dodanie jej do oferty handlowej, jest znacznie mniej skomplikowany, gdyż ETC jest bardzo podobne pod względem technicznym do już oferowanego na Coinbase Ethereum (ETH). O ile jest to zrozumiałe w przypadku Cardano, Stellar Luemens i Zcash, o tyle Basic Attention Token oraz 0x (ZRX) to tokeny ERC20 oparte na sieci blockchain Ethereum, stąd też ich integracja nie powinna stanowić wyzwania technologicznego dla developerów Coinbase.

Co więcej, Zcash - jako private coin - ze względu na ograniczenia regulacyjne w USA, które dotyczą Coinbase, najprawdopodobniej będzie mógł być deponowany i wypłacany wyłącznie na tzw. transparentne adresy (pozwalające na prześledzenie przebiegu transakcji).

Giełda zastrzega również, że niektóre z wymienionych kryptowalut mogą być oferowane wyłącznie w opcji kantoru wymiany (kupno i sprzedaż), bez możliwości trzymania środków na portfelu giełdy.

Co więcej, najprawdopodobniej nie wszystkie nowe instrumenty będą dostępne w każdej jurysdykcji - chodzi zarówno o jurysdykcje stanów USA, jak i o ograniczenia regulatorów finansowych innych krajów, do których Coinbase ma zamiar konsekwentnie się stosować.

 

Tak radykalne podejście do kwestii prawnych jest spowodowane nie tylko polityką giełdy, która jako podmiot zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych musi spełniać rygorystyczne wymagania regulacyjne, ale również planami Coinbase, które zakładają stanie się w pełni regulowanym przez SEC brokerem i uzyskanie federalnej licencji bankowej. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na postrzeganie rynku kryptowalut przez sektor bankowy i inwestorów instytucjonalnych.

 

Inwestorzy reagują optymizmem

Jak nietrudno się domyślić, informacja o (potencjalnym) dodaniu nowych instrumentów do oferty Coinbase, wpłynęła pozytywnie na ich notowania.

Cardano (ADA) zanotowało niemal 6% wzrost kursu, będąc wyceniane obecnie na 0.13 USD (wzrost kapitalizacji rynkowej o ok. 300 mln dolarów);

Stellar Lumens (XLM) wzrósł o ponad 8%, do ceny 0.2 USD (wzrost kapitalizacji o ok. 250 mln dolarów); Zcash zaliczył ponad 10% wzrost, osiągając cenę niemal 174 dolarów (wzrost kapitalizacji o ok. 70 mln dolarów).

Najwięcej zyskały tokeny ERC20: 0x (ZRX) wzrósł o ponad 16% do ceny 0.94 USD (wzrost kapitalizacji o ok. 90 mln dolarów), zaś Basic Attention Token (BAT) aż o 22%, osiągając cenę 0.32 dolarów (kapitalizacja w górę o niecałe 60 mln USD).

 

Dlaczego Coinbase wybrał akurat te kryptowaluty?

Na to pytanie giełda odpowiedziała dość lakonicznie, odsyłając do artykułu z marca tego roku, opisującego proces selekcji i wdrożenia nowych walut cyfrowych na Coinbase i bliźniaczej giełdy Coinbase Pro (niegdyś GDAX). Warto przypomnieć, że na giełdzie dostępne są obecnie jedynie takie kryptowaluty jak: bitcoin (BTC), ethereum (ETH), bitcoin cash (BCH) oraz Litecoin (LTC), zaś w najbliższej przyszłości pojawi się również Ethereum Classic (ETC), którego wdrożenie - wg zapewnień giełdy - przebiega zgodnie z planem. Nie powinna dziwić chęć wprowadzenia na Coinbase Stellar Lumens oraz Cardano, gdyż są to kryptowaluty o wysokiej, przekraczającej 3 mld dolarów kapitalizacji, znajdujące się w pierwszej 10 rankingu (kolejno 7 i 8 miejsce).

W marcu 2018 r. giełda Coinbase poinformowała o planach wdrożenia tokenów ERC20 na swoje platformy, potwierdzając swoje plany wczorajszym wyborem BAT oraz ZRX, które są opartymi na tej technologii projektami o stosunkowo dobrej opinii.

 

Basic Attention Token (BAT) to projekt mający na celu zmianę modelu reklamowania w Internecie, tak aby zarówno twórcy, jak i odbiorcy reklam czerpali z tego korzyści. Projekt stworzył autorską przeglądarkę internetową Brave, skupiającą się na prywatności i bezpieczeństwie użytkowników. Tokeny BAT mogą służyć do wspierania twórców i portali, a w przyszłości mają być także oferowane odbiorcom za oglądanie konkretnych reklam. Niedawno przeglądarka Brave przekroczyła liczbę 3 mln użytkowników.

Projekt zebrał fundusze podczas rekordowo szybkiego ICO w kwietniu 2017 r. - twrócom BAT udało się zebrać 35 mln dolarów w 30 sekund.

 

0x (ZRX) to otwartoźródłowy protokół pozwalający na tworzenie m.in. zdecentralizowanych giełd (DEX) dla wszelkich tokenów ERC20 opartych na blockchainie Ethereum. Z protokołu 0x korzysta wiele zdecentralizowanych platform, takich jak m.in. Ethfinex, czy DDEX. 0x zapewnił developerom wiele narzędzi opartych na języku programowania Solidity (Ethereum), a także biblioteki Web3, służące do rozwoju zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

ZRX jest natywnym tokenem projektu 0x.

 

Czytaj także: Coinbase otwiera się na inwestorów instytucjonalnych. Czas na wzrosty?

Coinbase - największy kantor wymiany kryptowalut w USA i właściciel jednej z wiodących giełd GDAX, ogłosił w poniedziałek 2 lipca uruchomienie rozwiązań depozytowych dla inwestorów instytucjonalnych, chcących inwestować w waluty cyfrowe.   Giełda po raz pierwszy ujawniła swoje plany stworzenia de.. Czytaj
Coinbase otwiera się na inwestorów instytucjonalnych. Czas na wzrosty?

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk