• Odbierz prezent
Coinbase IEO

11 września portal Coindesk poinformował, że giełda kryptowalut Coinbase rozważa uruchomienie platformy IEO (initial exchange offering).

 

11 września portal Coindesk poinformował, że w tym dniu na konferencji dotyczącej kryptowalut Invest:Asia zabrał głos Kayvon Pirestani – szef ds. sprzedaży instytucjonalnej giełdy Coinbase. W swej wypowiedzi stwierdził, że jednym z kilku branych pod uwagę przez Coinbase narzędzi do pozyskiwania kapitału jest platforma IEO (initial exchange offering). Pirestani powiedział: „Sądzimy, że to naprawdę interesująca okazja dla Coinbase.” Dodał, że „W gruncie rzeczy Coinbase ostrożnie bada nie tylko obszar IEO, ale także STO (security token offering). Ale nie mogę wydać żadnego oficjalnego oświadczenia właśnie teraz.”

Podczas, gdy Pirestani powiedział, że ewentualnych wiadomości w sprawie platformy IEO Coinbase można oczekiwać dopiero w ciągu kilku najbliższych miesięcy, to plany dotyczące regulowanych ofert tokenów w USA są mniej odległe. W lipcu 2018 r. giełda Coinbase otrzymała zgodę organów regulacyjnych, aby przejąć kilka firm z licencjami brokerskimi, takich jak Keystone Capital Corp., Venovate Marketplace i Digital Wealth LLC. Był to pierwszy krok ku temu, by giełda Coinbase także stała się licencjonowanym brokerem. Pirestani stwierdził również, że o zabezpieczonych tokenach „dużo się mówi, ale znacznie mniej się nimi handluje”. Dodał także, że Coinbase może poczekać, aż ten rynek bardziej się rozwinie.

IEO są już wspierane przez większość innych największych giełd kryptowalut, w tym Bitfinex, Binance, OKcoin i Kucoin.

Podobnie jak ICO (initial coin offering), IEO jest kolejnym narzędziem crowdfundingowym dla startupów z branży kryptowalut. W odróżnieniu od ICO, w ramach IEO startupy same nie sprzedają inwestorom swych tokenów, a proces pozyskiwania funduszy odbywa się za pośrednictwem giełd kryptowalut. Scentralizowana giełda działa jako zaufany pośrednik, wykorzystując w procesie sprzedaży własne tokeny, takie jak BNB w przypadku giełdy Binance. Zwykle giełda kryptowalut sprawdza startupy pod kątem AML i KYC. Takie rozwiązania, jak STO i IEO mogą stanowić bardziej zachęcające rozwiązania dla inwestorów niż ICO, których popularność znacznie spadła ze względu na częste wyłudzenia środków przez organizujące je startupy.

Portal Coindesk umieścił na swej stronie filmik wyjaśniający działanie IEO:

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk