• Odbierz prezent
Cofnięcie na amerykańskich indeksach. Spokojna sesja na GPW

Poniedziałkowa sesja przebiega raczej spokojnie, rynki powoli wchodzą w rytm po weekendzie. Biorąc pod uwagę spore zaskoczenie piątkowymi danymi z USA, dzisiejsze ruchy są niewielkie.

Kalendarz makro

na dzisiejszą sesję jest był właściwie pusty, po południu również nie poznamy żadnych istotnych danych. Dziś można było jedynie zwrócić uwagę na odczyty odnośnie produkcji przemysłowej z Niemiec, która wypadła  poniżej oczekiwań, o tej samej porze poznaliśmy bilans handlowy, który zaskoczył pozytywnie. Niemniej reakcji nie było widać ani na niemieckim Daxie, ani na kursie euro EUR. 

Pod koniec sesji europejskiej kurs euro traci 0,11% w stosunku do dolara. Kontynuowane są więc spadki z ostatniego piątku, kiedy poznaliśmy dużo lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Z kolei indeks DAX po godzinie 16:30 znajduje się 0,28% na minusie. Francuski CAC traci 0,2%, a FTSE balansuje nieznacznie pod kreską (-0,05%).

Zaraz po otwarciu sesji w USA

możemy obserwować cofnięcie na amerykańskich indeksach w kierunku południowym. W piątek dopiero druga część sesji przyniosła wzrosty, być może dziś będzie podobnie. Obniżki stóp procentowych cały czas są oczekiwane, niemniej po lepszych danych z USA oczekuje się cięcia jedynie o 25 punktów bazowych. Odnośnie tego, jaka ostatecznie zostanie podjęta decyzja, będą się wypowiadać członkowie FOMC, w tym prezes FED -  Jerome Powell. Być może zaplanowane na ten tydzień wystąpienia dostarczą odpowiedź co planowanego cięcia w lipcu. Jeżeli komentarze będą bardziej jastrzębie, rynki mogą reagować dynamicznej. Z kolei w przypadku umiarkowanego tonu, należy się spodziewać kontynuacji powolnych wzrostów na rynku akcji, oczywiście jeżeli rozmowy handlowe będą zmierzały w dobrym kierunku.

Jeśli chodzi o sesję na GPW, była ona bardzo spokojna. Niemniej prawie wszystkie indeksy znajdują się pod koniec notowań na minusie. Jedynie mWIG40 rośnie symboliczne 0,08%. Z kolei WIG20 traci 0,17%, WIG30 znajduje się 0,16% na minusie, a WIG zniżkuje 0,21%. Najwięcej traci sWIG80, który notuje -0,57%.  Spośród najmocniej tracących dziś spółek, można wymienić między innymi Lotos (-3,59%), oraz CCC (-4,7%). Z kolei dobrze radziły sobie Polimex Mostostal (+2%) i Orange (+1,68%).

 

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk