Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,01%
USD / PLN3,98+0,05%
CHF / PLN4,47-0,13%
GBP / PLN5,05-0,11%
EUR / USD1,09-0,06%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,73-0,21%
ROPA WTI82,53-0,34%
ZŁOTO2 154,29-0,33%
SREBRO24,89-0,56%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Codzienne afirmacje, które udoskonalą Twój trading

Karina Socha | 10:00 18 czerwiec 2016

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Nial Fuller - Daily Affirmations Will Improve Your Trading 

Gwarantuję, że ten artykuł zmieni na lepsze zarówno Twój trading, jak i życie.Nie wierzysz mi? Jestem dowodem na to, że koncepcje omówione w tym artykule działają. Nie będę pisał tylko o tradingu, lecz również o życiu, szczęściu, sukcesie oraz wolności. Wszystko, co osiągnąłem w życiu lub biznesie może być w pewien sposób przypisane koncepcjom opisanym w tym artykule. A więc wyświadcz samemu sobie przysługę i przeczytaj artykuł dwukrotnie.

 

Cokolwiek pragniesz osiągnąć, może stać się faktem poprzez postępowanie według opisanych tutaj zasad. Czytelnikom, których celem jest stanie się dobrym traderem, radzę – zastosuj tę wiedzę, praktykuj ją oraz wykorzystaj do udoskonalenia tradingu i życia. 

Reklama

Afirmacja jest definiowana jako: "Twierdzenie, że coś istnieje albo jest prawdą".

Codzienne afirmacje są powszechnie stosowaną metodą osiągania sukcesu oraz przyspieszania zdolności osiągania celów.

Napoleon Hill jest jednym z moich ulubionych autorów. Moim zdaniem był najlepszym motywacyjnym szkoleniowcem wszechczasów. Stał się sławny przez przeprowadzanie wywiadów z wieloma ludźmi sukcesu jego czasów, jak np. Andrew Carnegie, Thomas Edison, Henry Ford i innymi. Rzeczą wspólną dla nich wszystkich było zachowywanie się tak, jakby to czego najbardziej pragnęli, było rzeczywistością, jeszcze zanim tego dokonali. Jest to rdzeń pracy Hilla i główny powód tego, że codzienne afirmacje są tak ważne w osiągnięciu długoterminowego sukcesu w dowolnej dziedzinie, wliczając w to trading. Oto mój ulubiony cytat:

 

To, w co może uwierzyć czyjś umysł, to też może osiągnąćNapoleon Hill

Reklama

 

To pewnie najbardziej znany cytat motywacyjny, mam go na ścianie w biurze i czytam na głos każdego dnia. Sugeruję robić to samo.

Umieściłem go na liście 17-tu codziennych tradingowych afirmacji, które możesz włączyć we własny trading-plan i które powinieneś czytać głośno każdego dnia. To umożliwia utrzymywanie motywacji do praktykowania właściwych tradingowych przyzwyczajeń i trzymania się ścieżki prowadzącej do osiągnięcia sukcesu na Forex:


1. To, w co może uwierzyć czyjś umysł, to też może osiągnąć – Napoleon Hill

To absolutnie najważniejszy motywacyjny cytat, dlatego odwołuję się do niego kolejny raz. Jeżeli nie czytałeś książki Napoleona Hilla - Myśl i bogać się, to sugeruję, żebyś to zrobił w najbliższej przyszłości, to moim zdaniem po prostu najlepsza książka z literatury motywacyjnej, jaka kiedykolwiek została napisana i prawdopodobnie będzie miała duży wpływ na Twój trading i życie prywatne.

 

2. "Jestem traderem odnoszącym sukces".

Reklama

Jeśli będziesz powtarzać sobie każdego dnia, że jesteś traderem odnoszącym sukces, to prawdopodobnie będziesz robić rzeczy, które są niezbędne do stania się nim. Jeśli nie wierzysz w osiągnięcie sukcesu, nigdy się tak nie stanie. To tak jak ze wszystkim w życiu, musisz wierzyć w swój cel, zanim stanie się rzeczywistością.


3. "Konsekwentnie trzymam się własnego planu tradingu".

Musisz podchodzić do handlowania jak do biznesu, postępować logicznie w trzymaniu się planu i nie zbaczać z tej ścieżki. Jeżeli poświęcisz czas, by sformułować kompleksowy plan oparty na strategii, Twój trading stanie się bardziej efektywny, ponieważ byłeś obiektywny i miałeś jasny umysł, kiedy go tworzyłeś.


4. "Mam dziennik tradera i używam go". 

Jeżeli posiadasz dziennik i faktycznie go używasz, to wyprzedzasz większość traderów. To ważne, żeby monitorować swoje osiągnięcia, bo wtedy masz namacalny dowód odzwierciedlający Twoją zdolność do handlowania lub jej brak. Dziennik tradera da ci także poczucie odpowiedzialności oraz pomoże pozostać zdyscyplinowanym i zorganizowanym.


5. "Praktykuję właściwe zarządzanie ryzykiem".

Ważne, by pamiętać, że sukces w tradingu jest wyznaczany poprzez dużą liczbę zleceń, a nie przez jedno czy dwa. To oznacza, że nie powinieneś przykładać zbyt wielkiej wagi do wyniku pojedynczego trade'u. Sposobem, by to osiągnąć jest ograniczenie ryzyka do kwoty nie większej niż sobie możesz na to pozwolić. Znaczy to, by nigdy nie ryzykować takiej kwoty, która sprawi, że będziesz myślał o tym zleceniu w nocy lub obserwował wykres. Pamiętaj, by mieć stosunkowo małe straty i o tym, że ich nie unikniesz – to po prostu część tego biznesu.

 

6. "Handluję w oparciu o to, co rynek ROBI, a nie na tym, co myślę, że 'powinien' zrobić".

Reklama

Chcemy handlować w oparciu o to, co obecnie widzimy na wykresie, a nie o to, co "myślimy", że powinno się stać lub o to, co "chcielibyśmy", by zaszło. Pod koniec dnia nie liczy się to, co chcesz, by zrobił rynek. On i tak zrobi to, co zechce, więc Twoim zadaniem jest nauczyć się, jak właściwie interpretować ruch ceny i odpowiednio to wykorzystać, a nie walczyć przeciwko rynkowi.

 

7. "Biorę tylko takie zlecenia, które dadzą zysk przewyższający ryzyko".

Celem każdego tradera i inwestora jest upewnienie się, że ewentualny profit z trade'u wyraźnie przewyższa towarzyszące mu ryzyko. Musisz ocenić strukturę rynku zanim wejdziesz i upewnić się, że istnieją logiczne powody, by oczekiwać, że stosunek ryzyka do zysku wyniesie przynajmniej 1:1.5 lub 1:2 (albo większy).

 

8. "Będę szukać innych rzeczy do zrobienia zamiast patrzeć na wykresy po wejściu w pozycję".

Nie ma nic złego w sprawdzaniu stanu rynku co 4 – 8 godzin, ale jeżeli siedzisz uzależniony od wykresów jak narkoman, dokonujesz samo-sabotażu własnych zleceń i pewnie ten proces skończy się dużymi stratami. Musimy nauczyć się pozwolić rynkowi działać i po prostu zapomnieć o otwartych pozycjach. Podejście "otwórz pozycję, a potem zapomnij o niej" jest czymś, czego się trzymam i wdrażam w tradingu, ponieważ ingerowanie w zlecenia po tym, kiedy znalazły się już na rynku, jest emocjonalną decyzją, a zatem zwykle błędem jest tak robić. Poszukaj czegoś, co możesz zrobić oprócz obserwowania wykresów, kiedy się już zaangażowałeś w rynek.

Reklama

 

9. "Nie jestem emocjonalnie związany z moimi zyskami i stratami".

Zarówno straty, jak i zyski mają tendencję do wywoływania w nas emocjonalnych reakcji. Strata może powodować pragnienie "zemszczenia się" na rynku i "odrobienia" tego, co utraciliśmy wcześniej. Profit może sprawić, że będziemy zbyt pewni siebie lub wpadniemy w euforię, co może być przyczyną zaniechania działania zgodnego z planem tradingu i grania czegoś, co ma mniejsze prawdopodobieństwo niż to, co zwykle byśmy wzięli. Tak czy inaczej, musisz wystrzegać się emocjonalnego wchodzenia na rynek od razu gdy zlecenie się zakończy, bez względu na to, czy będzie to zysk czy strata. Najlepszą rzeczą, by to zrobić, jest odsunięcie się od rynku na 12 – 24 godziny po każdym wejściu.

 

10. "Staram się handlować zgodnie z dominującym trendem tak bardzo, jak to tylko możliwe". 

Wiem, że słyszałeś o tym wcześniej, wiem że to truizm, ale to po prostu prawda: trend jest twoim przyjacielem. Często jestem zdumiony, jak wiele maili dostaję od traderów piszących, że tracą na rynku i jednocześnie proszą o komentarz do wykresu dołączonego do maila, który pokazuje pozycję przeciwną do obecnego trendu i to w dodatku intra-day. Najłatwiejszym sposobem na zarabianie na każdym rynku jest gra z trendem. Są momenty, kiedy gra przeciwko trendowi jest uprawniona, lecz zanim nie opanujesz perfekcyjnie gry z trendem, to powinieneś zapomnieć o grze przeciwko niemu. Pamiętaj o tym, by nie walczyć z trendem dominującym na wykresie dziennym, za to skapitalizuj go i wykorzystaj momentum, zanim się skończy.

 

11. "Zamiast over-tradingu będę cierpliwy i wykorzystam nadarzające się okazje".

Reklama

Nie handluj tylko dlatego, że czujesz, że musisz albo chcesz tego... upewnij się, że istnieje racjonalny powód, by to zrobić, nigdy nie handluj, kiedy nie pojawią się setupy, które są zapisane w Twoim planie. Over-trading doprowadza do upadku wielu traderów, bo wielu z nich po prostu nie ma na tyle cierpliwości, by grać jak snajper, a nie jak operator karabinu maszynowego.


12. "Jestem profesjonalnym traderem i nie będę się angażować w hazard na rynku". 

Hazardziści biorą losowe zakłady w kasynie lub w innym miejscu, traderzy, którzy nie posiadają planu i nie szukają na rynku tego, co w nim uwzględnili, także są hazardzistami. To łatwe kliknąć myszką, wejść na rynek i mieć nadzieję, że nam się powiedzie. To podobne do pociągnięcia dźwigni w automacie znajdującym się w kasynie. Inaczej jest gdy doskonalisz i wdrażasz stosowanie setupów o największym prawdopodobieństwie. Tylko od ciebie zależy, czy staniesz się traderem czy hazardzistą.


13. "Nie ingeruję w zlecenia bez ważnej przyczyny". 

To podobne do punktu 8, ale jest to bardzo ważne, więc ponownie chciałbym dotknąć tego tematu. Ingerowanie w zlecenia jest zwykle emocjonalną reakcją biorącą się ze zbyt dużego ryzyka lub over-tradingu; wszystko to powoduje, że jesteś za bardzo przywiązany do pojedynczego trade'u, co z kolei prowadzi do nadmiernego analizowania i modyfikowania pozycji po tym jak już znalazła się na rynku. Są sytuacje, kiedy powinieneś wprowadzić zmiany, takie jak wystąpienie dużego pin bara zapowiadającego zmianę obecnego trendu (przeciwnego do twojej pozycji) lub coś podobnego. Jednak takie przypadki są rzadkie. Rozwinięcie intuicji, kiedy można efektywnie ingerować w zlecenia wymaga czasu i wysiłku.


14. "Newsy i analiza fundamentalna nie będą miały wpływu na moje decyzje w tradingu".

Traderzy wpadający w pokusę nadmiernego analizowania tysiąca różnych newsów ze świata Forex, które ukazują się każdego dnia, zazwyczaj niezwykle szybko palą konto. Wszystkie zmienne rynkowe mają odzwierciedlenie w naturalnych ruchach ceny, a więc poprzez analizowanie i próbowanie przewidzenia, co się może wydarzyć, przez czytanie ekonomicznych wiadomości lub oglądanie CNBC możesz po prostu dodać niepotrzebne i niejednoznaczne dane do Twojego podejścia.

 

15. "Jestem zadowolony z zarobku i nie zamierzam być chciwy".

Reklama

Realizuj profit, kiedy cena dojdzie do TP, nie zmieniaj tego poziomu, pragnąc osiągnąć "jeszcze tylko trochę" więcej... To podejście, by mieć "jeszcze trochę" więcej zysku zwykle jest daremne i może spowodować, że udany trade zmieni się w porażkę. Traderzy z małym rachunkiem szczególnie potrzebują logicznego realizowania profitu, by powiększyć kapitał i wzmocnić pewność siebie. Jeśli osiągnąłeś stosunek ryzyka do zysku 1:1.5 lub 1:2, nie ma nic złego w wyjściu z rynku. Nie wpadnij w pułapkę wiary, że każde zlecenie będzie szło ruchem parabolicznym w oczekiwanym przez Ciebie kierunku. Cena raz idzie w jedną, raz w drugą stronę – oznacza to, że nie może iść przez długi czas w jednym kierunku.


16. "Inwestuję w swoją edukację i w siebie".

Inwestycja we własną edukację jest kluczowa do sukcesu w każdej dziedzinie. Podobnie jest z tradingiem: obojętnie czy to będzie książka o psychologii inwestowania czy wiedza dostarczana przez doświadczonego szkoleniowca, nauczenie się czegoś każdego dnia może tylko ulepszyć Twoje podejście do rynku.

 

Kluczowe dla osiagnięcia sukcesu jest trzymanie się wypróbowanej strategii oraz to, że sprawia Ci przyjemność postępowanie zgodnie z nią. Musisz się jej trzymać bez żadnych "skoków w bok", pamiętając, że jedna porażka nie przekreśla całej strategii. Nie przeskakuj od jednej strategii czy systemu do drugiej tylko dlatego, że miałeś kilka nieudanych trade'ów. Straty są nieodłączną częścią każdej metody. Klucz leży we właściwym nastawieniu do strat i upewnieniu się, że postępowanie zgodnie z własną strategią jest proste i efektywne. 

Wierzę, że nauczyłeś się czegoś nowego z tego artykułu i mam nadzieję, że zapiszesz lub wydrukujesz powyższe afirmacje i będziesz je czytał na głos każdego dnia przed rozpoczęciem analizowania rynku. W końcu zapadną głęboko w pamięć, a dzięki temu to, o czym mówią, stanie się Twoją codzienną rutyną. Wtedy przekształcisz się z przegrywającego tradera w tradera osiągającego sukcesy i pewnego siebie.

Reklama

 

 

Tłumaczenie Karina Socha

Korekta Zbigniew Wieczorek

 

Reklama


Komentarz Zbigniewa Wieczorka 

Zwróćmy uwagę, że wszystkie "afirmacje" Niala są racjonalne i logiczne. Ich racjonalność polega na tym, że stoją za nimi "racje", tzn. za każdą z nich stoją jakieś argumenty. Jeżeli nie jesteśmy wstanie tych argumentów zaakceptować, to z takiej afirmacji spokojnie można zrezygnować. To gra w otwarte karty. Nial gra w otwarte karty. Opócz tego "afirmacje" są logiczne. Mam na myśli to, iż tworzą integralną całość pewnego modelu handlowania. Nie są życzeniowym skrzywieniem rzeczywistości (w stylu – wierzę, że wpłacę 100 złotych i zarobię milion), lecz tworzą rozsądny model handlu, którego propagatorem i mistrzem jest właśnie sam Nial Fuller. Odwołując się do zdania Napoleona Hilla: "To w co może uwierzyć czyjś umysł, to też może osiągnąć", można postawić tezę, że większość z nas pewnie zdaje sobie sprawę (=wiara umysłu), że ten model handlu (i podobne) jest rozsądny i w dłuższej persektywie prowadzi do sukcesu i spokojnego grania przez wiele długich lat. Na co więc jeszcze czekamy?

 

Spodobał Ci się artykuł? Przeczytaj również inne cześci z tej serii i podziel się swoimi przemyśleniami w kometarzu: 

1. Jak osiągnąć cele związane z tradingiem

Reklama

2. Sztuczka dotycząca zarządzania pieniędzmi, o jakiej jeszcze nie słyszałeś

3. Dlaczego nie zarabiasz na tradingu - 10 powodów

 

Warto także powrócić do poniedziałkowego nagrania Wieczoru z Wieczorkiem, gdzie Zbyszek czytał artykuł Niala. Nagranie stanowi bowiem uzupełnienie powyższego artykułu.

 

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Karina Socha

Karina Socha

studentka filozofii UJ, tłumaczka artykułów Niala Fullera, interesuje się filozoficznymi zagadnieniami funkcjonowania rynków finansowych.


Reklama

Czytaj dalej