• Odbierz prezent
Coca-Cola

21 lipca Coca-Cola opublikowała wyniki kwartalne. Były one słabsze niż przed rokiem, ale nie stanowiły zaskoczenia dla rynku. Uzyskane wyniki okazały się zbliżone do prognoz analityków z Wall Street.

 

21 lipca przed sesją na amerykańskim rynku Coca-Cola opublikowała wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 7,2 mld USD, co było zgodne z oczekiwaniami analityków z Wall Street. Były one niższe o 28% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy wyniosły 10 mld USD. W II kwartale Coca-Cola wypracowała zysk netto w wysokości 1,78 mld USD wobec 2,61 mld USD rok wcześniej, co stanowi spadek o 32% rok do roku. Zysk na akcję wyniósł 0,41 USD w porównaniu do 0,61 USD przed rokiem. Przy wyłączeniu niektórych pozycji, skorygowany zysk na akcję wyniósł 0,42 USD. Wynik ten okazał się nieco lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 0,40 USD.

W swym oświadczeniu spółka poinformowała, że był to największy kwartalny spadek przychodów w ciągu ostatnich 25 lat, ale dostrzega jednocześnie oznaki poprawy popytu wraz z luzowaniem obostrzeń związanych z pandemią. CEO James Quincey stwierdził, że prawdopodobnie był to najtrudniejszy kwartał w tym roku.

W czasie całego II kwartału wolumen sprzedaży napojów uległ zmniejszeniu o 16%. W kwietniu miał miejsce największy spadek – o 25%. Jednak w kolejnych miesiącach sytuacja uległa poprawie. W czerwcu spadek wynosił już tylko 10%. Spółka przypisuje tę poprawę zwiększeniu konsumpcji jej produktów poza domem, która zwykle składa się na około połowę jej przychodów, przy jednoczesnym utrzymaniu wyższej konsumpcji domowej.

W całym kwartale sprzedaż napojów gazowanych spadła o 12%. Sprzedaż flagowego napoju Coca-Cola uległa obniżeniu o 7%, a Coca-Cola Zero Sugar o 4%. Inne segmenty napojów ucierpiały jednak jeszcze bardziej. Sprzedaż kawy i herbaty spadła o 31%, szczególnie ze względu na zamknięcie kawiarni Costa Coffee. Sprzedaż wody i napojów dla sportowców spadła o 24%, a soków, napojów roślinnych i opartych na mleku o 20%.

Warto wspomnieć, że jeszcze w marcu spółka wycofała się z prognozy wyników na cały rok ze względu na niepewną sytuację na rynkach w związku z koronawirusem.

W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji Coca-Coli wzrósł o ponad 1%.

Notowania: COCA-COLA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/KO/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk