• Odbierz prezent
Coca-Cola prezentuje wyniki za 1 kwartał 2021 r. Spółka podtrzymuje prognozę i ogłasza nowe plany

19 kwietnia w poniedziałek znany producent napojów – Coca-Cola przedstawił wyniki finansowe za I kwartał. Wypadły one lepiej niż spodziewali się analitycy z Wall Street. Spółka podtrzymała swą prognozę na najbliższy rok. Ma także w planach wprowadzenie na giełdę Coca-Cola Beverages Africa.

 

19 kwietnia przed sesją na amerykańskim rynku Coca-Cola opublikowała wyniki kwartalne. W I kwartale 2021 r. przychody wyniosły 9,02 mld USD wobec 8,6 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 5% rok do roku. Uzyskane przychody okazały się też wyższe od szacunków analityków z Wall Street, którzy spodziewali się, że pozostaną one na niezmienionym poziomie 8,60 mld USD. Zysk netto był natomiast niższy o 19% niż przed rokiem. W I kwartale 2021 r. spółka wypracowała zysk netto w wysokości 2,25 mld USD wobec 2,78 mld USD rok wcześniej. Zysk na akcje wyniósł 0,52 USD w porównaniu do 0,64 USD przed rokiem. Zysk na akcję, skorygowany o czynniki jednorazowe, wyniósł 0,55 USD. Przewyższył szacunki analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 0,50 USD.

Segment napojów gazowanych wraz z flagowym produktem o tej samej nazwie co spółka, odnotował wzrost sprzedaży o 4%. Najbardziej ucierpiał segment kawy, herbaty, wód mineralnych i napojów dla sportowców. Łącznie w całym segmencie sprzedaż spadła o 11%. Najgorzej wypadł biznes kawowy z powodu zamknięcia kawiarni Costa ze względu na pandemię. Spadek sprzedaży napojów kawowych wyniósł 21%.

Coca-Cola podtrzymała swą prognozę na cały rok, zgodnie z którą spodziewa się „wysokiego jednocyfrowego wzrostu przychodów” i wzrostu zysku w przedziale od „wysokiego jednocyfrowego do niskiego dwucyfrowego”.

CEO spółki – James Quincey podsumował osiągnięte wyniki następującymi słowami: „Poprawa w naszym biznesie jest zachęcająca, szczególnie na rynkach, gdzie wzrasta dostępność szczepionki, a gospodarki otwierają się, więc jesteśmy pewni naszej całorocznej prognozy.”

W odrębnym oświadczeniu spółka poinformowała o planach wprowadzenia na giełdę Coca-Cola Beverages Africa. Coca-Cola sprzeda część swych udziałów w tej spółce w ramach IPO, które jest przewidywane w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Akcje będą notowane w Amsterdamie i Johannesburgu.

Wyniki spółki zostały przyjęte pozytywnie przez rynek. W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji Coca-Coli jest notowany na lekkim plusie o niecały 1%.

Warto wspomnieć, że w ubiegłym tygodniu swe wyniki kwartalne przedstawił największy konkurent Coca-Coli - PepsiCo.

Czytaj także: PepsiCo z wynikami finansowymi za I kwartał 2021 r. Zwyczaje konsumentów nadal sprzyjają spółce

15 kwietnia przed sesją na amerykańskim rynku znany producent napojów i przekąsek – PepsiCo opublikował wyniki kwartalne. Były one wyższe niż przed rokiem. Przewyższyły również oczekiwania analityków z Wall Street.   15 kwietnia w czwartek przed sesją na amerykańskiej giełdzie spółka PepsiCo opubl.. Czytaj
PepsiCo z wynikami finansowymi za I kwartał 2021 r. Zwyczaje konsumentów nadal sprzyjają spółce

 

Notowania: COCA-COLA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/KO/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk