• Odbierz prezent
Coca- Cola prezentuje wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. Spółka z optymizmem patrzy w przyszłość

10 lutego przed sesją na amerykańskiej giełdzie znany producent napojów Coca-Cola przedstawił wyniki kwartalne. Spółka odnotowała spadek przychodów i zysku. Uzyskane przychody były też nieco niższe niż spodziewali się analitycy z Wall Street. Osiągnięty zysk jednak przewyższył szacunki analityków. Spółka przedstawiła także ogólną prognozę na najbliższy rok.

 

10 lutego w środę przed sesją na amerykańskim rynku Coca-Cola opublikowała wyniki kwartalne. W IV kwartale 2020 r. przychody wyniosły 8,6 mld USD i były niższe o 5% niż przed rokiem. Okazały się też nieco niższe od szacunków analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 8,63 mld USD. W minionym kwartale spółka wypracowała zysk netto w wysokości 1,46 mld USD w porównaniu do 2,04 mld USD w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk na akcję był niższy o 29% niż rok wcześniej i wyniósł 0,34 USD w porównaniu do 0,47 USD rok wcześniej. Bez uwzględniania zdarzeń jednorazowych, takich jak koszty restrukturyzacyjne, w IV kwartale skorygowany zysk na akcję wyniósł 0,47 USD i okazał się wyższy od szacunków analityków na poziomie 0,42 USD.

We wszystkich segmentach swej działalności spółka odnotowała spadek sprzedaży. Pandemia koronawirusa miała znaczący wpływ na spadek wyników, jednak obniżenie kosztów przez spółkę pomogło przewyższyć szacunki analityków z Wall Street.

Coca-Cola przedstawiła prognozy na najbliższy rok. Spodziewa się „solidnego jednocyfrowego lub słabego dwucyfrowego” wzrostu przychodów i zysków, a więc w okolicach 10%. Prognozy analityków zakładały wzrost o 10,5%, a więc raczej w górnej granicy tego przedziału.

W swym oświadczeniu CEO Coca-Coli – James Quincey stwierdził: „Postępy, które poczyniliśmy w 2020 r., w tym działania podjęte, aby przyspieszyć transformację naszej spółki, dają nam pewność powrotu do wzrostów w nadchodzącym roku. Podczas, gdy w krótkim terminie niepewność nadal pozostaje, jesteśmy w dobrej pozycji, aby wyjść z kryzysu silniejszymi, kierując się naszym celem.”

Przedstawione wyniki i prognozy spółki ucieszyły inwestorów. W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji Coca-Coli wzrósł o 2%.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk