• Odbierz prezent
Co zrobi Fed? Wyniki spółek technologicznych. To będzie ciekawy tydzień na rynkach finansowych

Ostatni tydzień kwietnia na rynkach finansowych zapowiada się niezwykle ciekawie. Wszystko za sprawą wielu potencjalnych impulsów, które oprócz statystyk związanych z pandemią koronawirusa i oczekiwaniem na przyszłe odmrażanie gospodarek, mogą mieć potencjalny wpływ na rynkowe nastroje. 

Co w nowym tygodniu na rynkach finansowych?

Rynki wkroczyły w ten tydzień w dobrych nastrojach. Jednak te lepsze poniedziałkowe nastroje nie gwarantują tego, że w podobnie dobrych humorach inwestorzy będą go kończyły. O tym zdecyduje miks wielu czynników.

Cały czas inwestorzy będą analizować statystyki zachorowań i zgonów spowodowanych pandemią koronawirusa, jednocześnie czekając na kolejne decyzje odnośnie "uruchamiania" poszczególnych gospodarek. Jednak oprócz tego w centrum uwagi znajdą się banki centralne, wyniki globalnych koncernów i dane makroekonomiczne.

W środę decyzję ws. polityki monetarnej podejmie amerykańska Rezerwa Federalna, a dzień później Europejski Bank Centralny. Ostatnio na rynku pojawiły się spekulacje, że Fed mógłby wprowadzić nawet ujemne stopy procentowe, ale zapewne taką decyzję zostawi sobie na jeszcze gorsze czasy. Nie zmieni też innych parametrów polityki monetarnej. Dlatego wpływ na rynki może mieć tylko jego ocena aktualnej sytuacji.

 Pod tym względem ciekawsze może być posiedzenie ECB. Szczególnie, że oczekuje się rozszerzenia skupowanych aktywów o obligacje śmieciowe.

Ocenę skali spowolnienia jakiego doświadczają gospodarki po obu stronach Atlantyku inwestorzy będą mogli sobie również wyrobić na podstawie publikowanych w tym tygodniu wstępnych danych nt. dynamiki PKB za I kwartał br. W środę zostaną opublikowane dane dla USA (prognozowany spadek o 4,1 proc. w ujęciu annualizowanym), a w czwartek dla Francji (prognoza: -3,5% K/K), Hiszpanii (prognoza: -4,5% K/K), Strefy Euro (prognoza: -3,4% K/K) i Włoch (prognoza: -5,0% K/K).

Notowania spółek technologicznych

Równie dużo nowych impulsów napłynie z międzynarodowych koncernów. W tym firm technologicznych i paliwowych. We wtorek raporty za pierwsze trzy miesiące 2020 roku opublikuje 3M, Alphabet (Google), Ford, UPS. W środę zrobi to Boeing, eBay, FacebookMicrosoft i Tesla. Dzień później Amazon.com, Apple, ConocoPhillips, Royal Dutch Shell i Total. W piątek natomiast Chevron i Exxon Mobil. Istotne będą nie tylko same wyniki finansowe za poprzedni kwartał, ale również prognozy wyników na kolejne kwartały.

 


Marcin Kiepas

Analityk Tickmill UK Ltd

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk