Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,02%
USD / PLN4,00+0,15%
CHF / PLN4,43+0,07%
GBP / PLN5,05+0,14%
EUR / USD1,08-0,14%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co zrobi dziś RBNZ?

Jakub Wilk | 15:30 07 luty 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś dla rynku walutowego kluczowym wydarzeniem powinna być decyzja RBNZ w sprawie stóp procentowych. Nie spodziewamy się jednak zmian w nastawieniu polityki pieniężnej. Dla dolara kluczowe będzie to jaki charakter będzie mieć oświadczenie do decyzji. W komunikacie RBNZ mogą znaleźć się nowe, istotne informacje, dotyczące perspektyw dla polityki pieniężnej w tym roku.

 

Spore zmiany w otoczeniu gospodarczym i politycznym

Od ostatniego posiedzenia decyzyjnego RBNZ minęło sporo czasu, gdyż miało ono miejsce na początku listopada, czyli 3 miesiące temu. Od tego czasu sporo zmieniło się w otoczeniu, w jakim działa bank centralny Nowej Zelandii. Zmiany dotyczą otoczenia makroekonomicznego i politycznego.

Mówiąc o zmianach nie sposób nie wspomnieć samych organów RBNZ. Od września bank centralny działa bez prezesa, po tym jak skończyła się kadencja Graeme Wheelera. W grudniu podano, że stanowisko to obejmie Adrian Orr. Stanie się to jednak dopiero 27 marca, gdy skończy się kadencja pełniącego obowiązki prezesa Granta Spencera.

Reklama

W kontekście otoczenia politycznego kluczowa jest zmiana partii rządzącej, która odbyła się jeszcze przed poprzednim posiedzeniem RBNZ. Decydenci z banku centralnego nie mieli jednak w listopadzie zbyt wiele czasu, by ocenić jakie efekty dla gospodarki może mieć polityka nowego rządu. Szczególnie dotyczy to polityki fiskalnej, gdyż rozluźnienie w tej sferze mogłoby przyspieszyć podwyżki stóp procentowych w Nowej Zelandii. Istotne jest również to, że nowy rząd interesuje się polityką banku centralnego i chciałby zmienić jego cele, tak był działał on na wzór Fed – obecnie RBNZ działa w oparciu o cel inflacyjny, a Laburzyści chcą, by opierał się również na mandacie pełnego zatrudnienia w gospodarce.

 

Mieszane dane z gospodarki

Od czasu ostatniego posiedzenia poznaliśmy sporo istotnych danych makroekonomicznych. Najważniejsze z nich publikowane są w przypadku Nowej Zelandii co kwartał, choć inne kluczowe gospodarki publikują najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne (oprócz PKB) w ujęciu miesięcznym. Kluczowe dla polityki pieniężnej dane o inflacji rozczarowały (niespodziewanie wskazały na spadek inflacji). Poziom dynamiki cen oddalił się od środka przedziału celu inflacyjnego (1-3%), ale wciąż znajduje się w jego obrębie. Lepiej od oczekiwań wypadły za to dane o wzroście gospodarczym. Nie dysponujemy jednak jeszcze informacjami dotyczącymi IV kwartału, gdyż ich publikacja przewidziana jest dopiero na marzec. Najświeższa publikacja dotyczy rynku pracy (miała miejsce wczoraj). Dane zawarte w raporcie z rynku pracy okazały się bardzo pozytywne. Stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od ponad 9 lat.

Najważniejsze publikacje makroekonomiczne od czasu ostatniego posiedzenia RBNZ:

  • Inflacja – w IV kwartale ubiegłego roku poziom inflacji spadł z 1,9% do 1,6%, choć oczekiwano, że utrzyma się na poprzednim poziomie. W samym IV kwartale wzrost cen wyniósł 0,1% w stosunku do III kwartału (prognoza: 0,4% k/k).
  • PKB - Gospodarka Nowej Zelandii urosła w III kwartale ubiegłego roku o 0,6% w stosunku do II kwartału (przy prognozie na poziomie 0,5% k/k dokonano także pozytywnej rewizji danych za II kwartał). W ujęciu rok do roku dynamika PKB spadła z 2,8% (rewizja z 2,5%) do 2,7%, choć oczekiwano spadku do 2,3%.
  • Rynek pracy – Zatrudnienie w Nowej Zelandii wzrosło w IV kwartale ubiegłego roku o 0,5% (oczekiwano wzrostu o 0,4%). Stopa bezrobocia spadła z 4,6% do 4,5%, przy prognozie wzrostu do 4,7%.

 

Na co zareaguje dolar nowozelandzki?

Reklama

Jaku już wcześniej wspomnieliśmy, dla dolara nowozelandzkiego kluczowy będzie charakter oświadczenie do decyzji, a także informacje zawarte w komunikacie i komentarzach ze strony Granta Spencera.

Istotne powinny okazać się odniesienia do polityki rządu i jej potencjalnego wpływu na gospodarkę Nowej Zelandii, oraz perspektywy dla poziomu stóp procentowych. Bank centralny może zwrócić uwagę również na dane o inflacji i z rynku pracy w kontekście prowadzonej przez siebie polityki pieniężnej. Te drugie mają pośredni wpływ na inflację (presja inflacyjna ze strony rosnących wynagrodzeń na zacieśniającym się rynku pracy), a także mogą stanowić istotny punkt odniesienia, jeśli bank centralny faktycznie zacznie działać w oparciu o dwa mandaty.

Jeszcze jedną istotną kwestią może być ewentualne odniesienie do sytuacji na rynku walutowym. W przypadku ostatniego komunikatu RBNZ (po posiedzeniu w listopadzie) usunięta została wzmianka dotycząca przewartościowania kursu dolara nowozelandzkiego i jego negatywnego wpływu na perspektywy gospodarcze i inflację. Od czasu ostatniego posiedzenia dolar nowozelandzki umacniał się jednak, na co duży wpływ miała słabość dolara amerykańskiego. Podobna sytuacja dotyczyła dolara australijskiego, ale nie wpłynęło to na treść komunikatu do ostatniej decyzji RBA. Tutaj różnica jest jednak taka, że bank centralny z Australii nie usunął wcześniej analogicznej wzmianki w swoim komunikacie, a jedynie ją złagodził. Ewentualny powrót odniesienia do rynku walutowego w przypadku komunikatu RBNZ mógłby być zaskakujący i sprawiłby, że oświadczenie mogłoby nabrać nieco gołębiego charakteru. Nie jest to jednak według nas bazowy scenariusz. Bardziej skłaniamy się ku lekko jastrzębiemu komunikatowi, który byłby korzystny dla dolara nowozelandzkiego.

Decyzja RBZN wraz z oświadczeniem zostaną opublikowane o godzinie 21:00. Należy spodziewać się wysokiej zmienności na parach z NZD w tym czasie.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej