• Odbierz prezent
Co zrobi dziś EBC?
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie decyzje może podjąć EBC w sprawie polityki pienieżnej

Dziś o 13:45 poznamy decyzje Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki pieniężnej. Ekonomiści nie spodziewają się, by EBC zdecydowało się dziś na jakiekolwiek zmiany w kwestii stóp procentowych oraz programu QE, ale podczas posiedzenia ma być dyskutowany temat przedłużenie wygasającego w marcu 2017 roku programu skupu aktywów (QE).

 

Według pierwotnych planów europejski program QE miał się zakończyć już w ubiegłym miesiącu, ale w grudniu ubiegłego roku EBC zdecydował się na przedłużenie go o 6 miesięcy, a w marcu tego roku zwiększono miesięczne zakupy o 20 miliardów euro. Możliwe, że poznamy dziś jakieś informacje na temat planów EBC w kwestii przedłużenia programu QE, choć faktyczna decyzja, zdaniem ekonomistów, zostanie podjęta w grudniu. Obecnie EBC w ramach programu QE skupuje miesięcznie aktywa o wartości 80 miliardów euro i do marca 2017 roku zakupy Banku od początku trwania programu (marzec 2015) sięgną 1,7 biliona euro.

O plany dotyczące QE z pewnością zostanie zapytany Mario Draghi podczas konferencji prasowej zaplanowanej na 14:30. To właśnie w okresie trwania konferencji prasowej zmienność na rynku walutowym może być podwyższona. Decyzje, które poznamy wcześniej (o 13:45) najprawdopodobniej nie będą miały większego przełożenia na kurs euro, chyba, że przedłużenie programu QE zostanie ogłoszone już dziś.

 

Zdaniem ekonomistów...

78% ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg uważa, że EBC zdecyduje się w przyszłości na dodatkową stymulację gospodarki strefy euro , a 90% z nich uważa, że decyzja o tym zapadnie w grudniu. Ekonomiści są zdania, że EBC raczej nie zdecyduje się na kolejne cięcia stóp procentowych ze względu na negatywne efekty ujemnych stóp procentowych jakich doświadczają banki. Niewielu uważa także, by dodatkowa stymulacja wiązała się ze zwiększeniem miesięcznego skupu aktywów. Ekonomiści są jednak praktycznie spójni co do jednej kwestii - program QE zostanie przedłużony.

Eksperci są jednak świadomi tego, że luzowanie ilościowe nie może trwać w nieskończoność. Już wcześniej spekulowało się na temat możliwego wyciszania programu QE po jego przedłużenie. Wycisznie miałoby najprawdopodobniej polegać na zmniejszaniu miesięcznego skupu aktywów o 10 miliardów euro. Ponad 20% ekonomistów w ankiecie Bloomberga wskazuje, że EBC zacznie ten process w drugim kwartale 2017 roku. Co czwarty uważa, że będzie to miało miejsce w drugim kwartale (2017), a około 30% ankietowanych stawia na czwarty kwartał (2017).

Ekonomiści zaznaczają jednak, że spodziewają się wyciszania programu QE wyłącznie w sytuacji, gdy inflacja przekroczy poziom 1,5%. Według ostatnich danych ceny w strefie euro rosną w tempie 0,4% (r/r), ale inflacja przyspieszyła w trzecim kwartale tego roku i w najbliższych miesiącach również może rosnąć, między innymi dzięki wzrostom cen na rynku ropy.

 

Grudzień będzie ekscytującym miesiącem

Jeśli faktycznie EBC zdecyduje się ogłosić przedłużenie programu QE w grudniu tego roku, to ten miesiąc powinien być niezwykle ciekawy dla rynku walutowego. Grudzień bowiem ma być również miesiącem kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED. Mielibyśmy w takim przypadku do czynienia z dokładnie taką samą sytuacją jak w ubiegłym roku, kiedy EBC ogłosił przedłużenie QE, a FED zdecydował się w końcu na długo wyczekiwaną podwyżkę stóp procentowych.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk