• Odbierz prezent
Co z kursem euro EUR/PLN? Równowaga złotego. Polityka ważniejsza niż dane

Powoli kończy się tydzień z bardzo dużą porcją danych makro, ale to jednak nie one odgrywały decydującą rolę. Układ indeksów IMS z USA i PMI z Europy nie miał większego wpływu na eurodolara ani na giełdowe indeksy. Szukanie korelacji obecnie nie jest takie proste, nawet w obrębie samego rynku kapitałowego. W USA drożeją przede wszystkim duże spółki technologiczne, zarówno na fali dobrych wyników, jak i potencjalnego ograniczenia działalności chińskiej konkurencji w USA. To wywindowało technologiczny NASDAQ do rekordowych poziomów, a indeks S&P ma szansę na pobicie rekordu. Być może pomogą w tym dane miesięczny z amerykańskiego rynku pracy, chociaż akurat raport ADP na to nie wskazywał (zdarza się jednak duży rozjazd między tymi wskazaniami).

W centrum uwagi rynku są negocjacje między Republikanami a Demokratami dotyczących nowego wsparcia dla bezrobotnych. Stary program wygasł z końcem lipca, ale było dosyć oczywiste, że tak szybko nie uda się wypracować konsensusu. Mimo przedłużających się negocjacji i umiarkowanych komentarzy ze strony zaangażowanych polityków, rynek stawia na kompromisowe rozwiązanie w postaci dodatku 400 USD do zasiłku. Ryzyko, że wsparcia w ogóle nie będzie jest raczej minimalne, natomiast moment dogadania się jest niepewny i to może się przedłużać. Złagodzić to może deklaracja D. Trumpa, który Za to większym problemem może być ofensywa D. Trumpa, który na Twitterze poinformował, że polecił swojemu sztabowi kontynuację prac nad rozporządzeniami dotyczącymi obniżenia podatku, pożyczek studenckich, ochrony przed eksmisją i zasiłków dla bezrobotnych. W razie niepowodzenia rozmów w Kongresie prezydent poratuje dekretem. Natomiast inny dekret budzi już spory niepokój i może pokrzyżować plany bicia rekordu na S&P500. Trump podpisał bowiem rozporządzenie, zgodnie z którym transakcje i umowy z właścicielem aplikacji TikTok (chińskim ByteDance) stają się nielegalne. Może to być rozciągnięte na WeChat, którego właścicielem jest chiński Tencent. Nowa odsłona konfliktu na linii USA-Chiny póki co jest jeszcze traktowana z dystansem, ale może być realnym zagrożeniem dla rozgrzanej giełdy.

Na eurodolarze natomiast w tym tygodniu widać utrzymywanie się niechęci do amerykańskiej waluty. Inwestorzy na rynku walutowym są dużo bardziej powściągliwi w ocenie szans na rychłe porozumienie co do pomocy amerykańskim bezrobotnym. Dolarowi ciąży też aktywność Trumpa, szczególnie wobec chińskich firm. Póki ewidentnie nie pogorszą się nastroje rynkowe, dolar w relacji do euro może pozostawać w przedziale 1,17-1,19, z potencjałem na atak na 1,20. Złoty natomiast wydaje się, że osiągnął chwilową równowagę i raczej przy obecnych warunkach i zagrożeniach (przyrost zachorowań w Polsce rekordowy, wprowadzenie miejscowych większych obostrzeń, sytuacja na linii USA-Chiny) maleją szanse na trwalsze przebicie wsparcia na 4,40 na parze EUR/PLN.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk