• Odbierz prezent
Co z kursem euro EUR/PLN? PMI dla polskiego przemysłu najniżej w historii. Cena ropy WTI spada

Początek dnia to wysyp indeksów PMI dla przemysłu z Europy, choć te najważniejsze z Eurolandu będą jedynie rewizją danych sprzed dwóch tygodni – stąd bez większych zaskoczeń tutaj. W kwietniu indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł do 31,9 z 42,4 w marcu. Jest to wynik gorszy od konsensusu (34,6), ale też najniższy odczyt w historii prowadzenia badań, tj. od czerwca 1998 r. Rekordowe minima osiągnęły subindeksy produkcji, nowych zamówień, eksportu, zakupów, zaległości produkcyjnych, czasu dostaw oraz przyszłej produkcji. Wskaźnik zatrudnienia był najniżej od kwietnia 1999 r. Na załamanie indeksu składa się wstrzymanie aktywności gospodarczej w Polsce oraz zakazy w Europie. Kurs euro EUR/PLN jest względnie stabilny pod 4,56.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

PMI dla polskiego przemysłu najniżej w historii - 1

  • Już przed weekendem rynki akcji rozpoczęły wymazywać większość ze zwyżki z ostatniego tygodnia kwietnia w oparciu o wzrost napięć między USA i Chinami.
  • Główny ekonomista Białego Domu Larry Kudlow powiedział w piątek, że Chiny powinny zostać „pociągnięte do odpowiedzialności” za globalne rozprzestrzenienie się wirusa.
  • Sekretarz stanu Michael Pompeo powiedział, że „ogromne dowody” pokazują, że wybuch epidemii koronawirusa rozpoczął się w laboratorium w Wuhan w Chinach, ale nie przedstawił żadnego dowodu na poparcie zarzutów.
  • Start handlu w Azji w poniedziałek odbywa się przy niższej aktywności w związku ze świętami w Japonii i Chinach. Hang Seng spada o 3,9 proc., a koreański KOSPI dołuje o 2,5 proc.
  • Po spadkach o 2,5-3 proc. na piątkowej sesji na Wall Street, dziś futures na S&P500 traci 0,7 proc. Kontrakt na DAX spada o 3,4 proc.
  • Na rynku walutowym widać powrót do bezpiecznych przystani. Zyskują USD i JPY; mocno traci NOK, a dalej SEK, NZD i AUD.
  • Ropa naftowa WTI wymazuje wzrosty z ubiegłego tygodnia. Kontrakt na dostawę lipcową traci 4,3 proc. do 21,2 USD/b.
  • Przebudzenie risk-on wspiera za to obicie ceny złota do 1700 USD/oz.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk