• Odbierz prezent
Co z kursem euro (EUR) w relacji do funta (GBP)? Sytuacja na kursie dolara (USD) względem jena (JPY)

Rynki akcji strefy euro zakończyły w piątek sesję na minusie z powodu wzrostu liczby nowych przypadków Covid-19. W czwartek Francja zarejestrowała rekordową liczbę nowych zachorowań, a odczyt w piątek był tylko nieznacznie niższy. Pod koniec ubiegłego tygodnia także Holandia zgłosiła rekordową liczbę nowych przypadków. Podobnie z kryzysem zmaga się Hiszpania. Pojawiły się spekulacje, że Madryt zostanie lokalnie zablokowany - do tego jednak nie doszło. W piątek DAX 30 i CAC 40 spadły do najniższych poziomów od początku sierpnia i końca maja.

Z kolei FTSE 100 i FTSE 250 osiągnęły w piątek wzrosty, warto jednak zauważyć, że brytyjskie indeksy notowały gorsze wyniki w czwartek - kiedy przedstawiono Plan Gospodarki Zimowej. Brytyjski kanclerz skarbu, Rishi Sunak, podał środki mające na celu wsparcie gospodarki. Głównym tematem był dalszy program urlopowy. Firmy będą zachęcane do utrzymywania zwolnionych pracowników, ponieważ rząd będzie wypłacał część ich pensji. Sunak dał jednak jasno do zrozumienia, że nie wszystkie posady uda się uratować.

Giełdy w USA zyskały w piątek. Doniesiono, że Demokraci przygotowują się do przedstawienia pakietu pomocy związanego z koronawirusem w wysokości 2,4 biliona dolarów. Polityczny impas między Republikanami a Demokratami trwa mniej więcej od dwóch miesięcy. Dyskutowana kwota zostanie zapewne uznana przez Republikanów za zbyt wysoką, ale fakt, że druga strona proponuje mniejszą sumę wskazuje na krok w dobrym kierunku negocjacyjnym. Sektor technologiczny w USA był ostatnio w centrum uwagi, ponieważ mocno wpływa na ogólne nastroje w USA i Europie. W piątek NASDAQ 100 i S&P 500 zamknęły się odpowiednio o 2,3% i 1,6% na plusie. Duże spółki sektora technologicznego, takie jak Netflix, Amazon, Facebook, Apple i Alphabet, zyskały ponad 2%.

Giełdy w Azji notują wzrosty. W weekend podano, że zyski przemysłu w Chinach wzrosły w sierpniu o 19,1%, czyli nieco mniej niż odczyt 19,6% odnotowany w lipcu. Ostatnia publikacja była czwartym z rzędu miesiącem wzrostu. Relacje między USA a Chinami prawdopodobnie pozostaną mocno nadwyrężone, ponieważ Waszyngton nałożył surowsze ograniczenia eksportowe na notowaną w Hongkongu spółkę SMIC. New York Times poinformował, że prezydent Trump zapłacił tylko 750 dolarów podatków federalnych w 2016 roku. Uważa się również, że Trump ma dług osobisty w wysokości ponad 400 milionów dolarów, który ma zostać spłacony w ciągu najbliższych kilku lat. Raport nie wygląda dobrze dla amerykańskiego lidera, ale z drugiej strony zdementował on już wiele negatywnych informacji, aby wygrać wybory prezydenckie w USA cztery lata temu. Rozmowy handlowe między UE a Wielką Brytanią zostaną wznowione jutro. Według Davida Frosta, głównego negocjatora Wielkiej Brytanii, ostatnie dyskusje były stosunkowo pozytywne. Rozumie się, że premier Johnson chce zawrzeć umowę, ale nie za wszelką cenę.     

Najnowsze dane dotyczące dóbr trwałego użytku w USA były rozczarowujące. Główny odczyt z sierpnia wyniósł 0,4%, czyli poniżej wyniku 1,5% oczekiwanego przez ekonomistów. Lipcowy odczyt został zrewidowany do 11,7% z 11,4%, jednak gwałtowny spadek w sierpniu może sugerować, że popyt spada. Raport, który wyłącza transport, również wyniósł 0,4%, ale był to spadek z 3,2% odnotowanych w poprzednim miesiącu. Możliwe, że spadek popytu jest spowodowany zatrzymaniem dodatkowych 600 dolarów tygodniowo zasiłku dla bezrobotnych. Jeśli tak jest, to tym bardziej politycy powinni dojść do porozumienia w sprawie pakietu stymulującego.

W ostatnim czasie dolar amerykański przyciągał środki poszukujące bezpiecznej przystani, co spowodowało wzrost amerykańskiej waluty i jej najwyższy poziom od lipca. Na początku miesiąca dolar spadł do najniższego poziomu od ponad dwóch lat, ale w ostatnich tygodniach odnotował przyzwoite odbicie. Ogólne nastroje na rynku i awersja do ryzyka pomogły dolarowi, podobnie jak osłabienie euro i funta szterlinga. Philip Lane, główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego (EBC), stwierdził niedawno, że ujemne stopy procentowe mogą utorować drogę do dodatnich stóp w średnim okresie. Andrew Bailey z Banku Anglii (BoE) powiedział, że ujemne stopy procentowe powinny być rozpatrywane jako możliwość. W weekend poinformowano, że BoE dostrzegł pozytywne dowody przemawiające za ujemnymi stopami procentowymi, więc prawdopodobnie wpłynie to na wartość funta. Złoto i srebro znalazły się pod presją ze względu na wzrost wartości dolara - odwrotna korelacja pomiędzy walutą a tymi aktywami była ostatnio silna. Oba towary spadły do poziomów obserwowanych ostatnio w lipcu. Obawy związane z rosnącą liczbą przypadków Covid-19 wpłynęły na metale, ponieważ traderzy obawiają się spadku popytu. Srebro ma więcej zastosowań przemysłowych niż złoto, dlatego w zeszłym tygodniu notowało większe spadki. Obawy związane z popytem dotknęły również ropę w zeszłym tygodniu. Czterotygodniowa średnia popytu na benzynę w USA spadła o 9%. W Indiach poziom przerobu rafinerii spadł w ubiegłym miesiącu o 26% w ujęciu rocznym. Libia staje na nogi, jeśli chodzi o produkcję czarnego złota, co również miało znaczenie.

Christine Lagarde, szefowa EBC, będzie przemawiać o 15:45.

Kurs euro wobec dolara EURUSD – para notowała spadki od początku września i dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA 1,1785 ruch spadkowy może być kontynuowany. Wsparcie znajduje się przy 1,1479, gdzie mamy 100-dniową MA. Jeżeli szersza tendencja zniżkowa będzie kontynuowana, kolejnym celem jest poziom 1,2000. 

Kurs funta w stosunku do dolara GBPUSD – para znajduje się w trendzie spadkowymi i jeżeli będzie on kontynuowany, wsparcie znajduje się przy 1,2480. Odbicie może dotrzeć do oporu przy 1,3018, gdzie znajduje się 50-dniowa MA.    

Kurs euro do funta EURGBP – dopóki cena znajduje się powyżej 0,9070, szerszy ruch wzrostowy powinien być kontynuowany. Przełamanie powyżej 0,9291 może skierować kurs na 0,9388. Spadek poniżej 0,9070 może z kolei doprowadzić cenę w okolice 0,9000. 

Kurs dolara w relacji do jena USDJPY – dopóki utrzymujemy się poniżej 50-dniowej MA, przy 105,88, szerszy ruch spadkowy może być kontynuowany. Poziom 104,00 stanowi wsparcie. Przełamanie powyżej 105,88 może skierować notowania na 106,68, gdzie znajduje się 100-dniowa MA. 

FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 66 punktów do 5,908

DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 166 punktów do 12,635

CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 62 punkty do 4,792    

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30  – utrzymujący się od kilku dni w konsolidacji indeks DAX nie daje wyraźnych sygnałów klientom CMC Markets – ponad połowa z nich utrzymuje obecnie na kontraktach CFD na ten indeks pozycje długie, ale pod względem wartości zaczęły dziś dominować pozycje spadkowe. Wartość pozycji krótkich wzrosła dziś aż o 11 punktów procentowych i wynosi obecnie 60%. Czyżby doszło do realizacji zysków po porannym ruchu w górę?

US Fang Plus  – giganci technologiczni ujęci w indeksie US Fang Plus (m.in. Facebook, Apple, Amazon, Netlflix, Alphabet/Google) w dalszym ciągu przyciągają do siebie kapitał. Aż 83% klientów aktywnych na tym instrumencie posiada pozycje długie, które stanowią 72% wartości.

CMC USD Index –  nastroje względem amerykańskiej waluty pozostają bycze, co widać wyraźnie w pozycjach na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD). Większość klientów (83%) posiada pozycje długie, nastawione na aprecjację dolara, które pod względem wartości stanowią 61% ogółu. Stan taki utrzymywał się już przed weekendem.

Rynki europejskie gotowe do odbicia - 1

 

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk