• Odbierz prezent
Co z kursem euro do dolara (EUR/USD)? Słabość europejskiej waluty. Sytuacja na rynkach finansowych

Zamknięcie rynków w USA i Wielkiej Brytanii (ze względu na obchodzone święta) sprawia, że w poniedziałek na rynku walutowym wieje na razie nudą – zmienność jest niewielka, a ruchy nieraz przypadkowe: w gronie najsłabszych walut w G-10 znalazły się obok siebie korona norweska i frank szwajcarski. Warto jednak odnotować, że giełda na Wall Street zakończyła piątkowy handel zwyżkami, ignorując tym samym wcześniejsze obawy związane z sytuacją w Hong-Kongu. Dzisiaj jest podobnie – na inwestorach nie zrobiły większego znaczenia nagłówki z niedzielnych demonstracji, gdzie masowo sprzeciwiano się planowanym przez chińskie władze zmianom prawa. Co ciekawe spokojnie przyjęto też doniesienia, jakoby USA planowały znacząco poszerzyć listę „czarnych spółek” z Chin (dopisanych może zostać ponad 30 podmiotów). Pekin przestrzegł, że spotkają się one ze „stanowczą reakcją”. Tyle, że od kilku dni widać, że Chiny są bierne i świadomie nie chcą eskalować i tak bardzo trudnych relacji z USA.

W gronie nieco słabszych walut jest dzisiaj też euro i tutaj sytuacja może być w najbliższych dniach dynamiczna. Do środy Komisja Europejska powinna zaprezentować szczegóły nowego planu pomocowego, który ponad tydzień temu został wstępnie uzgodniony przez Francję i Niemcy. Tymczasem według doniesień kilka krajów wyraża swój stanowczy sprzeciw, co do jego formuły (miałby być finansowany emisją wspólnego długu) – są to Austria, Dania, Holandia i Szwecja. Najbliższe dni pokażą na ile jest to jakaś forma dyplomatycznej gry mającej zaznaczyć o swojej pozycji, a na ile skuteczne veto blokujące ten projekt na dłużej. W skrócie – im więcej politycznych przepychanek, tym gorzej dla euro. 

 OKIEM ANALITYKA: Czy to tylko wątki poboczne?

Trudne relacje amerykańsko-chińskie, oraz polityczne przepychanki wokół europejskiego programu pomocowego - to dwa główne wątki, które będą nadal wpływać na rynki. Ale na razie nie na tyle, aby zmienić widoczne trendy. Nastroje na giełdach są relatywnie niezłe za sprawą oczekiwań związanych z ożywieniem globalnej gospodarki po silnym tąpnięciu wywołanym wdrożeniem tzw. lockdownów. Dzisiejszy handel będzie specyficzny - brak głównych graczy na rynku (Amerykanów i Brytyjczyków) sprawi, że nie wyrwiemy się marazmu, który widać od rana.

Kurs euro względem dolara (EUR/USD) - lepsze Ifo nie odwróci trendu

Dzisiaj rano rynek poznał lepsze dane nt. indeksu zaufania w niemieckim biznesie (Ifo). Odbicie w maju to zasługa lepszych wskazań dla tzw. subwskaźnika przyszłych oczekiwań, co może pokazywać dobry odbiór działań pomocowych podejmowanych przez federalne władze. 

Sytuacja na rynkach 25 maja - 1

Wykres dzienny EURUSD

Niemniej odczyt Ifo nie może być wątkiem, który na dłużej zmieni układ sił na kursie euro do dolara (EUR/USD). Po pierwsze tlące się ryzyka geopolityczne będą podbijać dolara, po drugie problemem dla euro mogą okazać się polityczne przepychanki wokół programu pomocowego w strefie euro, które mogą być coraz głośniejsze w nadchodzących dniach.

Analiza techniczna nie wyklucza, że będziemy opadać w stronę wsparć 1,0777-1,08. Mocny opór już okolice 1,0925.

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk