• Odbierz prezent
Co z kursem dolara (USD)? Stabilność chińskiego juana. Sytuacja na rynkach finansowych

Utrzymujący się sentyment na rynkach akcji, pomimo pogarszającej się statystyki zakażeń COVID-19 przekłada się na nieznaczną słabość dolara – taki status mamy od ponad tygodnia. Nie widać większej nerwowości w związku z drugą falą koronawirusa, a rynki skupiają się na informacjach o pracach nad lekiem, a dane makro potwierdzają wyraźne ożywienie w gospodarce po zniesieniu restrykcji (co powoduje, że politycy unikają dyskusji o przywróceniu lockdownu).

Stabilny jest dzisiaj chiński juan, chociaż Donald Trump dał do zrozumienia w piątek, że nie widzi możliwości rozmów o tzw. drugiej fazie umowy handlowej, a Wall Street Journal spekulował o możliwości nałożenia sankcji na Chiny za wątek Hong Kongu (stara sprawa?).

Dzisiaj kalendarz publikacji nie przewiduje istotnych odczytów.

OKIEM ANALITYKA – W oczekiwaniu na lipcowe dane

Negatywna statystyka dla COVID-19 szybko się nie zmieni o ile nie zostaną przywrócone radykalne obostrzenia społeczne, lub zostanie wdrożona skuteczna szczepionka. To wydaje się oczywiste, ale jednocześnie stanowi duży problem decyzyjny dla rządzących. O skutecznym leku możemy zapomnieć jeszcze przez kilkanaście miesięcy (o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem), a tymczasem ponowne narzucenie ograniczeń wydaje się być dość trudne. Wygląda na to, że czynnikiem, który to wymusi może być tzw. odsetek osób wymagających hospitalizacji. Lipcowa fala zakażeń sprawiła, że w przypadku USA zaczynamy niebezpiecznie powracać w okolice wartości obserwowanych w pierwszej połowie kwietnia. Z drugiej strony dla ekipy Trumpa decyzja o ponownym lockdownie byłaby pewnym przypieczętowaniem wyborczej porażki w listopadowych wyborach.

Dla rynków finansowych ważnym aspektem mogą okazać się lipcowe dane makro, tzn. wskaźniki aktywności gospodarczej dla regionu Nowego Jorku i Filadelfii, które poznamy w tym tygodniu (środa i czwartek), oraz dane nt. nastrojach konsumenckich sporządzane przez Uniwersytet Michigan (piątek). Mogą one szybko zweryfikować na ile nawrót fali zakażeń koronawirusem może przekładać się na większą ostrożność (czytaj ograniczenia) w decyzjach biznesowych i konsumenckich.

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk