• Odbierz prezent
Co z kursem dolara amerykańskiego? Liczy się tylko FED

Rynek FX po prostu zastygł przed kluczowym wystąpieniem szefa FED w Jackson Hole - dzisiaj o godz. 15:10. Dolar jest mocniejszy w relacjach z walutami naszego regionu CEE, egzotykami (MXN, ZAR), oraz niektórymi walutami surowcowymi (CAD, NOK), ale ogólnie zmiany są kosmetyczne. Więcej dzieje się na rynkach akcji - wczoraj indeksy na Wall Street wspięły się na nowe szczyty w oczekiwaniu na dzisiejsze słowa szefa FED, ale rynki w Azji podobnie jak wczoraj reagują powściągliwie. Powodem są obawy związane z pogarszającymi się relacjami pomiędzy USA, a Chinami - powraca spór o wyspy na Morzu Południowochińskim. Wczoraj Chiny wystrzeliły dwie rakiety średniego zasięgu, a USA wciągnęły kolejne chińskie spółki na czarną listę. 

Patrząc na schemat rozgrywany na Wall Street, gdzie liczy się tylko to, że szef FED zapewni dzisiaj o baaaardzo długim okresie ultra-luźnej polityki i gotowości do zwiększenia skali działań w razie potrzeby (chociaż takowa nie jest na razie paląca, USA bardziej czekają na ustawowe rozwiązania m.in. dla rynku pracy zawarte w pakiecie fiskalnym) można odnieść wrażenie, że ktoś tu gra w dobrze znane rozdanie pod hasłem - kup plotki, sprzedaj fakty. Tyle, że może być trudno o dłuższą korektę, jeżeli w dzisiejszych słowach Jerome'a Powell'a nie pojawią się stwierdzenia mogące "upominać" inwestorów przed ryzykiem powstawania baniek spekulacyjnych - FED nie powie oczywiście o które rynki chodzi, ale krytyczne opinie dotyczące wycen na Wall Street nie są w ostatnim czasie odosobnione.

Tyle giełda, a co na to dolar? Short squeeze, czyli szybkie i nieraz paniczne pokrywanie krótkich pozycji (zwłaszcza, jeżeli jest ich w portfelach nieprzyzwoicie dużo) nie jest scenariuszem zupełnie niemożliwym dzisiaj po południu do realizacji. Tak zwane strząśnięcie rynku nieraz bywa potrzebne i jest elementem długoterminowego trendu. Ten na dolarze pozostaje spadkowy i tu wiele się nie zmieni. A dzisiaj po godz. 15:10 uważnie słuchajmy Jay Powella i obserwujmy reakcje rynków na spływające depesze.

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk