• Odbierz prezent
Co z euro (EUR), funtem (GBP), dolarem (USD) i (CAD)? Na te dwie pary warto zwrócić uwagę w nadchodzącym tygodniu

Jeśli chodzi o siłę walut to piątek należał do jena. To w związku z kontynuacją spadków na indeksach i zwróceniem się inwestorów w kierunku bezpiecznych walut (tzw. sentyment Risk-off). Na drugim biegunie znalazł się funt ze spadkiem o 0.47%. Przecenie nie poddał się dolar, który na wielu walutach w czwartek wyrysował prospadkowe formacje pin bara. Popatrzmy na dwie pary z ciekawą sytuacja na wykresach.

Czy wzrosty na EURGBP będą kontynuowane?

Początek września przyniósł mocny wystrzał na parze EURGBP. Kurs urósł z poziomów 0.887 do 0.930. Korekta od lokalnego maksimum z dnia 11.09.2020 zniosła 50% impulsu wzrostowego i znalazła wsparcie w okolicach poziomu 0.910. Piątkowa świeca potwierdza odrzucenie tego poziomu także bardziej prawdopodobne w chwili obecnej jest dalsze osłabianie się funta wobec euro. Tendencja wzrostowa na parze nie zostanie załamana nawet w przypadku spadków w okolice 0.900. Może to być interpretowane jako ruch powrotny do wyłamanej linii trendu. Kurs EURGBP znajduje się również w zwyżkowym kanale cenowym. Najbliższy zasięg wzrostów to ostatnie maksima na 0.930.

Paliwem do wzrostów mogą być lepsze od prognozowanych wskaźniki PMI, których odczyty dla Niemiec, Francji i strefy Euro planowane są w najbliższą środę.

 Wykres 1. Kurs euro do funta (EURGBP), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 1. Kurs euro do funta (EURGBP), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Czytaj także:

Wsparcie na 1.34 dalej trzyma

Kurs USDCAD od kilku dni trwa w konsolidacji pomiedzy dwoma poziomami: oporem przy 1.324 i wspraciem przy 1.34. Czwartkowy pin bar spadkowy został w piątek zanegowany i byki nie dają za wygraną w walce o wyższe poziomy cenowe. Kluczowe będzie pokonanie wspomnianego poziomu oporu. Wtedy docelowy zasięg wzrostów będzie się znajdował na 1.344. Tam może uruchomić się podaż w związku z obecnością poziomu oporu oraz równością korekt wzrostowych.

Z danych makro istotnych dla dolara warto zwrocić uwage na wystąpienia szefa FEDu – Powella w poniedzialek i wtorek oraz środowe wskaźniki PMI dla usług i produkcji.

 Wykres 2. Kurs dolara amerykańskiego do kanadyjskiego (USDCAD), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 2. Kurs dolara amerykańskiego do kanadyjskiego (USDCAD), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Notowania: USDCAD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCAD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk