Advertisement
  • Odbierz prezent
Co z cenami złota? Mogą nas czekać historyczne maksima

Podczas poniedziałkowej sesji złoto odnotowało pozytywną trakcję i kolejną sesję zysków. Kurs złota wybił nową przestrzeń dla wzrostów, osiągając siedmioletnie maksimum — 1 725 dolarów za uncję — podczas dzisiejszej sesji. Przebita została bariera psychologiczna 1700 $ i kontynuowany jest trend wzrostowy, w miarę jak inwestorzy poszukują bezpiecznych, od kryzysu, przystani.

Świeża fala globalnej awersji do ryzyka postrzegana jest jako kluczowy czynnik, który przyczynił się do wzrostu popytu na metale szlachetne, w tym złoto. Dodatkowy impuls stanowi względnie tani dolar, który wspiera sesję wzrostów na towary denominowane w amerykańskiej walucie.

Podczas ostatnich pięciu sesji mamy do czynienia z silnym kanałem wzrostowym, a wskaźniki techniczne utrzymują swoje bycze nastawienie, wspierając perspektywy na dalszy wzrost cen złota. Rajd na złoto rozpoczął się 9 kwietnia, startując z poziomu 1650 dolarów i ostatecznie osiągając okolice 1720 $. Pięciodniowa stopa zwrotu wynosi na ten moment +4% i daje inwestorom miejsce na dalsze wzrosty.

Wykres cen złota, 5 dni

W związku z tym każdy kolejny ruch konfrontujący podaż jest bardziej prawdopodobny, a stabilnym wsparciem technicznym dla złota będzie obrona trendu na poziomie 1700 dolarów. Na ten moment obszar 1670-1680 dolarów za uncję wydaje się chronić aktywo przed ewentualnymi spadkami. Porażka w obronie wspomnianego poziomu wsparcia może zniweczyć pozytywną perspektywę i doprowadzić do technicznej sprzedaży.

Obawy inwestorów przed globalną recesją i negatywnymi skutkami gospodarczymi powinny wspierać wzrosty cen żółtego metalu. Zagrożenie stanowić może silny dolar i polityka amerykańskiego banku centralnego, które mogą skutecznie ograniczyć wzrost ceny złota, w miarę jak siła nabywcza inwestorów na świecie będzie maleć. Deprecjacja waluty krajów z rynków wschodzących doprowadzi do spadku popytu inwestycyjnego i zakończy się poziom wieloletnich szczytów, przesuwając cenę złota w obszary 1640 dolarów za uncję.

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk