Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,29-0,34%
USD / PLN3,98-0,34%
CHF / PLN4,41-0,35%
GBP / PLN5,03-0,25%
EUR / USD1,08+0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co wydarzyło się w sieci Ethereum Classic (ETC)? Atak 51% czy nieuzasadniona panika?

Darek Dziduch | 17:30 08 styczeń 2019
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W poniedziałkowy wieczór z prędkością błyskawicy rozeszły się pogłoski, że kryptowaluta Ethereum Classic (ETC) padła ofiarą ataku większościowego 51% w ramach którego doszło do reorganizacji bloków i podwójnego wydawania tych samych środków. Mimo, że zespół ETC oficjalnie odciął się od informacji o reorganizacji sieci bloków, zalecił poolom wydobywczym oraz giełdom kryptowalut, prowadzącym notowania Ethereum Classic, zwiększenie czasu potwierdzeń transakcji do 400 bloków. Niewiele wcześniej największa giełda kryptowalut w USA, Coinbase, czasowo zawiesiła obsługę Ethereum Classic ze względu na wykrycie podwójnego wydawania. Co tak naprawdę wydarzyło się w sieci ETC?

 

Aktualizacja 9 stycznia:

Czytaj także: Atak 51% Ethereum Classic (ETC) - giełda gate.io potwierdziła stratę ponad 100 tys. dolarów.

Giełda kryptowalut gate.io oficjalnie potwierdziła we wtorek 8 stycznia, że padła ofiarą ataku większościowego 51% w sieci Ethereum Classic (ETC), w wyniku którego z powodu reorganizacji bloków straciła ponad 40 tys. ETC, wartych ok. 200 tys. dolarów. Platforma handlowa gate.io jest jednocześnie pie.. Czytaj
Atak 51% Ethereum Classic (ETC) - giełda gate.io potwierdziła stratę ponad 100 tys. dolarów.

Reklama

 

Atak czy jednak nie?

W poniedziałek pojawiły się sygnały, że w sieci Ethereum Classic niebezpiecznie duży odsetek globalnej mocy obliczeniowej pochodzi z jednego źródła, co może prowadzić do potencjalnej próby przejęcia ponad połowy hashrate’u sieci. Podobne podejrzenia wysunęła chińska firma SlowMist, zajmująca się badaniem bezpieczeństwa sieci blockchain. Pierwsze sygnały o potencjalnych problemach Ethereum Classic nadeszły od giełdy Coinbase, która już w sobotę 5 stycznia poinformowała swoich użytkowników o czasowym zawieszeniu wpłat i wypłat ETC na platformie. Finalnie, zespół badawczy giełdy określił skalę podwójnego wydawania na ponad 100 bloków transakcyjnych z 219,5 tys. jednostek ETC, łącznie wartych ponad milion dolarów.

Zespół Ethereum Classic wciąż twierdził jednak, że nie wykryto podwójnego wydawania, gdyż nie doszło do ataku 51%, lecz do tzw. „samolubnego kopania” (ang. selfish mining). Polega ono na tym, że górnicy dysponujący przynajmniej 25% całkowitej mocy obliczeniowej sieci nie informują pozostałych węzłów o wykopaniu nowych bloków natychmiastowo, lecz wybierają moment opublikowania nowo wykopanych bloków z opóźnieniem tak, aby pozostali górnicy jak najdłużej pracowali „na marne” na nieaktualnej wersji sieci, tym samym doprowadzając do maksymalizacji swoich zysków z wydobycia, kosztem pozostałych minerów. Zespół ETC zalecił giełdom i poolom miningowym zwiększenie czasu potwierdzenia transakcji do min. 400 bloków, co przy średnim czasie 15 sekund na blok daje ok. 100 minut oczekiwania na akceptację transakcji. Nagły wzrost skupionej mocy obliczeniowej tłumaczono również domniemanymi testami nowych koparek ASIC dla funkcji hashującej ethash, z której korzysta m.in. ETC, prowadzonymi przez chińską firmę Linzhi. Dość szybko jednak dyrektor operacyjny Linzhi, Wolfgang Spraul, stanowczo zaprzeczył tym zarzutom, zwracając uwagę na fakt, że wszystkie testy ich nowych urządzeń rzekomo przeprowadzane są w sieciach testowych.

 

W międzyczasie giełda kryptowalut Kraken zdecydowała się na zwiększenie wymaganej liczby potwierdzeń transakcji w ETC, zaś Poloniex całkowicie zawiesiła możliwość wypłat i wpłat ETC, aż do odwołania. Później podobną decyzję podjęła japońska giełda bitFlyer, która dodatkowo potwierdziła wystąpienie podwójnego wydawania.

Reklama

 

Mimo sprzecznych informacji, na obecną chwilę wydaje się, że sieć ETC rzeczywiście padła ofiarą ataku 51%, czego skutkiem było podwójne wydanie ponad 200 tys. jednostek Ethereum Classic. Wielu komentatorów oskarżyło również zespół ETC o próbę tuszowania problemów sieci i ukrywanie ich przed opinią publiczną. Ataki większościowe są bolączką zdecentralizowanych sieci Proof of Work ze stosunkowo niską mocą obliczeniową, pozwalającą na ich przeprowadzenie stosunkowo niskim kosztem. W przypadku ETC problem uwydatnia fakt, że sieć oparta jest na algorytmie ethash, wykorzystywanym również przez altcoina z najwyższą mocą obliczeniową - ETH, co dodatkowo ułatwia przeprowadzenie ataku. Obecny hashrate sieci ETC wynosi ok. 9,25 TH/s (terahashy na sekundę) w porównaniu do ponad 190 TH/s w sieci ETH (ponad 20 razy więcej).

 

FXMAG kryptowaluty co wydarzyło się w sieci ethereum classic (etc)? atak 51% czy nieuzasadniona panika? ethereum classic ethereum classic ethereum classic ethereum proof of work coinbase 1

FXMAG kryptowaluty co wydarzyło się w sieci ethereum classic (etc)? atak 51% czy nieuzasadniona panika? ethereum classic ethereum classic ethereum classic ethereum proof of work coinbase 1

Porównanie mocy obliczeniowej sieci ETH i ETC, zakres 3 miesięcy

 

Czytaj także: Bitcoin jest odporny na ataki 51% i double spending, wg raportu Banku Kanady

Bank of Canada (kanadyjski bank centralny) opublikował raport techniczny dotyczący „Zgodności motywacji w sieciach blockchain”. Wśród jego najbardziej istotnych wniosków pojawia się opinia, że jedna z największych bolączek sieci zdecentralizowanych, jaką jest podwójne wydawanie (ang. double spendin.. Czytaj
Bitcoin jest odporny na ataki 51% i double spending, wg raportu Banku Kanady
Reklama

 

Reakcja ceny Ethereum Classic

Wczorajsze szczątkowe i niespójne doniesienia o problemach sieci Ethereum Classic spotkały się z podażową reakcja inwestorów, która aktualnie znajduje się w fazie odreagowania. Notowania ETC wynosiły ok. 5,45 dolara tuż przed ujawnieniem pierwszych informacji o domniemanym ataku 51%. W ciągu kilku godzin, już 8 grudnia, spadły one do poziomu 4,85 (11%), jednak aktualnie kurs odreagowuje nocną wyprzedaż, wynosząc ok. 5 dolarów, co jest spadkiem o 8% w stosunku do ceny sprzed incydentu.

 

Stara kryptowaluta z nową nazwą

Ethereum Classic jest kryptowalutą o niezwykle ciekawej i jednocześnie dość skomplikowanej historii. Często można usłyszeć, że ETC powstało w wyniku hard forku sieci Ethereum związanym z wykorzystaną luką bezpieczeństwa w smart kontrakcie The DAO (tzw. DAO hack). Nie jest to jednak prawdą, gdyż Ethereum Classic jako łańcuch istniało od samego początku, czyli 30 lipca 2015 r. Co więcej, po awaryjnym podziale sieci z 25 października 2016 r., to właśnie łańcuch Ethereum Classic jest tym „starym”, który akceptował stan wszystkich transakcji w sieci, również tych ze smart kontraktu The DAO, przyjmując radykalną zasadę „code is law” (kod źródłowy jest prawem), wedle której wykorzystanie luki bezpieczeństwa nie jest przestępstwem, gdyż to właśnie kod określa wszelkie zasady funkcjonowania smart kontraktu. Stąd też to obecny łańcuch Ethereum (ETH) odłączył się od sieci ETC, uważając że transakcje ze smart kontraktu The DAO należy cofnąć dla dobra społeczności. Ze względu na to, że znacznie większym poparciem cieszyła się wizja cofnięcia transakcji niż ich uznania, odłączający się łańcuch przejął nazwę Ethereum (ETH), zaś „stary” łańcuch przyjął nową nazwę oraz symbol - Ethereum Classic (ETC).

Więcej informacji na temat ETC oraz pamiętnego incydentu ze smart kontraktem The DAO znajdziesz w artykule edukacyjnym na temat ETC:

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej