• Odbierz prezent
Co wchodzi w skład indeksu KOSPI200? Co wybrać - kontrakty CFD czy futures na KOSPI200?
fot. Materiał własny

O Korei Południowej zrobiło się głośno w ostatnim czasie dzięki serialowi Netflixa, który pobił rekordy popularności. Ja skupię się natomiast na tym jak uzyskać ekspozycję na najpopularniejszy koreański indeks giełdowy.

 

Co to jest KOSPI200 Index (KOSP200)?

Zaczynamy kolejny odcinek Kursu CFD od A do Z, w którym przystępnym językiem opowiadam o zagadnieniach związanych z lewarowanymi instrumentami pochodnymi i którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. W tym odcinku zajmę się rynkiem, który na co dzień raczej nie wzbudza zainteresowania przeciętnego tradera indywidualnego, choć wraz z ogromną popularnością serialu na Netflixie, po emisji którego wzrosła sprzedaż charakterystycznych biało-zielonych dresów i to może się zmienić. Mowa oczywiście o giełdzie w Korei Południowej, która jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków wschodzących.

Skupię się szczególnie na czołowym indeksie giełdy w Korei Południowej, czyli KOSPI200 z perspektywy uzyskania na niego lewarowanej ekspozycji, z możliwością zajęcia zarówno długiej i krótkiej pozycji z wykorzystaniem instrumentów pochodnych.

Giełda w Korei Południowej funkcjonuje od 1956 r. i jest jednym z najstarszych parkietów działających nieprzerwanie spośród krajów rozwijających się. Za benchmark południowokoreańskiej giełdy uznaje się jej główny i najbardziej płynny indeks, którym jest wspomniany już KOSPI200.

Jego notowania rozpoczęły się na początku 1990 r. z wyceną 100 pkt., czyli niedługo przed startem WIG20. Pierwszy tysiąc punktów został przełamany w kwietniu 1989 r., historyczny szczyt notowań został osiągnięty na początku czerwca tego roku, przy poziomie 439 pkt.

 

Jakie spółki wchodzą w skład indeksu KOSPI200? Jakie są najważniejsze spółki Giełdy w Seulu?

Jak sama nazwa wskazuje, KOSPI200 jest indeksem składającym się z dwustu największych spółek notowanych na giełdzie w Seulu, które odpowiadają za ponad 70% wartości całego południowokoreańskiego rynku kapitałowego, dlatego też uznaje się go za benchmark dla tamtejszej giełdy. Akronim KOSPI oznacza natomiast nic innego jak Korean Stock Price Index. 

Dziesięć największych spółek wchodzących w skład KOSPI200 to:

  • Samsung Electronics
  • SK Hynix (3. na świecie producent półprzewodników i mikroprocesorów)
  • Naver (konglomerat spółek internetowych i technologicznych)
  • Kakao (spółka internetowa, operator najpopularniejszego komunikatora w Korei)
  • Samsung Biologics
  • LG Chemical
  • Sansung SDI
  • Hyundai Motor Company
  • Celltrion (największa spółka biotech w Korei Płd.
  • Kia

KOSPI200 nie może być mylony z indeksem KOSPI Composite, który składa się z ponad 800 spółek i jest szerokim indeksem południowokoreańskiej giełdy.

 

Jak otworzyć pozycję na chińskim indeksie KOSPI200?

To tyle z podstawowych informacji na temat indeksu, teraz czas na to, co traderów interesuje najbardziej, czyli możliwości uzyskania lewarowanej ekspozycji na południowokoreański indeks giełdowy.

Podstawowym instrumentem pochodnym na ten indeks jest oczywiście kontrakt futures notowany na giełdzie w Seulu - istnieją dwa rodzaje futuresów: pełny, z mnożnikiem 250 tys. wonów koreańskich (czyli jeden kontrakt jest warty 250 tys. KRW x cena jednostkowa kontraktu w punktach) oraz kontrakt Mini-KOSPI z mnożnikiem 50 tys. KRW. To oznacza, że jeśli kurs futuresa to 390 pkt. to jego cena wynosi 19,5 mln wonów koreańskich, czyli niecałe 16 430 dolarów (ok. 64 945 PLN). Południowokoreańska giełda jest jednak dość trudno dostępna dla inwestorów indywidualnych, na szczęście od 2010 r. giełda Eurex, której operatorem jest Deutsche Borse, ma w ofercie futuresy (w ramach tzw. KRX Link) na KOSPI200 dostępne dla europejskich traderów, zarówno w wersji pełnej (ticker: FBK2), jak i Mini (ticker: FMK2).

Poziom dźwigni będzie zależny od brokera, jednak przy założeniu minimalnego depozytu zabezpieczającego na poziomie 10%, przy kursie 390 pkt. pozycję będzie można otworzyć angażując 1,950 mln wonów na pojedynczy kontrakt Mini, czyli ok. 6500 PLN 

 

CFD na KOSPI-200. Specyfikacja

W przypadku kontraktów różnicowych na południowokoreański indeks, znajdziemy je w ofercie niektórych brokerów z poszerzoną gamą indeksów - nie jest to bowiem najpopularniejszy instrument. Zgodnie z regulacjami ESMA, maksymalny poziom dźwigni dla tego typu instrumentów bazowych to 10:1, czyli 10% depozytu zabezpieczającego.

Wartość lota może różnić się w zależności od brokera i od tego w jakiej walucie są notowane kontrakty. W X-Trade Brokers CFD na KOSPI200 są wyceniane w dolarze amerykańskim, a mnożnik wynosi 500 dolarów (czyli niecałe 600 tys. wonów). Przy kursie na poziomie 396 pkt. wartość jednego lota to 198 tys. dolarów, co przy dźwigni 10: oznacza że musimy posiadać 19 800 USD depozytu zabezpieczającego, czyli 77 762,50 PLN.

Oczywiście, CFD pozwalają otwierać pozycje o wolumenie niepełnego lota, aż do 1/100, czyli 1 mikro lota.

Najmniejszą pozycję na KOSPI200 w XTB otworzymy z depozytem zabezpieczającym 777,65 PLN.

 

Co wybrać? Kontrakty CFD czy futures na KOSPI200?

Co będzie lepsze do spekulacji na południowokoreańskim indeksie? Kontrakty futures czy kontrakty różnicowe? Dla przeciętnego tradera indywidualnego możliwości wejścia na giełdę w Seulu są bardzo ograniczone, na szczęście niemiecka giełda Eurex daje dostęp wybranym brokerom do futuresów na KOSPI200. Wciąż jednak trzeba liczyć się z kosztami przewalutowania wona koreańskiego, same futuresy będą jednak najczęściej cechować się zauważalnie niższymi spreadami od CFD. Kontrakty różnicowe są oczywiście łatwiej dostępne i wygodniejsze, dają też wyższą elastyczność w zarządzaniu pozycją, co jednak najczęściej będzie okupione wyższymi kosztami handlu.

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk