• Odbierz prezent
co powiedział mario draghi
Z artykułu dowiesz się:

o czym mówił dzisiaj na swoim przemówieniu Mario Draghi

Dzisiaj swoje przemówienia w parlamencie europejskim miało kilku członków EBC – w tym przede wszystkim prezes EBC Mario Draghi. O czym tym razem mówił „Super Mario” Draghi?

Swoje przemówienie Mario Draghi rozpoczął od krótkiego opisu sytuacji w Unii Europejskiej. Przede wszystkim zaapelował europejskich liderów politycznych do wsparcia unii monetarnej – jako, że stoi ona przed nowymi wyzwaniami.

Mimo zagrożeń w postaci zewnętrznych czynników, strefa euro znajduje się w stanie wzrostu o średnim, ale stabilnym tempie. Wspomniał, że kraje unii muszą wziąć pod uwagę przede wszystkim pracę nad ujednoliceniem prawa europejskiego oraz skupić się na bezpieczeństwie. Kluczową sprawą będzie współpraca i jednolite działanie – do tego, aby Europa mogła się bronić przed niebezpieczeństwami musi mieć silną ekonomię – a ta będzie istnieć dzięki zawiązaniu głębszej współpracy na poziomie ekonomicznej i walutowej unii. Na koniec tego wątku wspomniał, że „jeszcze jedną lekcją z kryzysu jest fakt, że w pół wybudowany dom nie jest stabilny – jest wrażliwy”.

Następnie prezes EBC przeszedł do kwestii Brexitu. Przede wszystkim przemówienie miało przekaz w stronę Brytyjczyków – Draghi ostrzegł, że pierwszą ofiarą Brexitu będzie sama Wielka Brytania, która zdecydowała o wyjściu z Unii Europejskiej w czerwcu. „Jeśli w długim terminie ryzyko mniej otwartej gospodarki Wielkiej Brytanii jeśli chodzi o warunki handlowe, migrację i bezpośrednie inwestycje zagraniczne się sprawdzi, to efektem tego będzie mniej innowacji i konkurencji na rynku, co spowoduje mniejszą produktywność i produkcję” – powiedział Draghi. W tym miejscu warto przypomnieć, że premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała, że do marca złoży formalną chęć opuszczenia Unii Europejskiej, a tym samym zapoczątkuje przynajmniej dwa lata procesu negocjacji przyszłej współpracy między Londynem, a Brukselą – najważniejszymi kwestiami będą prawdopodobnie warunki handlowe oraz problem imigracji.

Na pytanie o dalszych działaniach stymulacyjnych Draghi odpowiedział, że konkretne decyzje zapadną w grudniu.


Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk