• Odbierz prezent
Co tu się wyrabia?! Kurs dolara prawie po 4,20złotego! Euro już dawno nie jest po 4,50, a jak mocno poleciał frank?

W ostatnich dniach mamy istny dramat na kursie polskiego złotego. PLN traci w stosunku do dolara, euro i franka po kilkanaście groszy. Są to ruchy z ostatnich dwóch dni. Jak długo może potrwać taka sytuacja? Czy kursy dolara, euro i franka wrócą do swoich normalnych wycen sprzed wybuchu epidemii koronawirusa?

[AKTUALIZACJA 19 marca 8:52]

Czytaj także: Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora

Fundusze notowane na giełdzie (ETF) są coraz popularniejsze, o czym dobitnie świadczy fakt, że obecnie wartość środków ulokowanych w ETF-ach na całym świecie przekracza 6 bilionów dolarów, z czego 4 bln dolarów na giełdach w USA. To niemal dwukrotny wzrost na przestrzeni ostatnich trzech lat. Fundus.. Czytaj
Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora

Kurs dolara wybija kosmicznie w górę

Kurs dolara USD w przeciągu ostatnich 4 dni roboczych wyskoczył aż 30 groszy w górę i aktualnie znajduje się na poziomie 4,22 złotego. Tak drogo ostatnio było w połowie 2016r (patrz wykres kursu dolara USD/PLN). Epidemia w Europie przyspiesza i widać do po diagramach prezentujących liczbę zakażonych oraz liczbę zmarłych osób na koronawirusa COVID-19. Anomalie na rynku będą się jeszcze utrzymywać tak długo jak panika będzie trwać. Jeżeli w przeciągu zaledwie 4 dni kurs dolara wzrósł o 30 groszy to tym tempem za kolejne 4 dni będziemy mieli wycenę dolara amerykańskiego na poziomie 4,50 złotego.

Wykres dzienny kursu dolara do polskiego złotego USDPLN
Wykres tygodniowy kursu USDPLN dolara do polskiego złotego

Kurs euro EURPLN już dawno nie po 4,40 złotego

Kurs euro z łatwością przebił poziom 4,50 zł i aktualnie kurs rzeczywisty wynosi ponad 4,55 zł. Tak wysoko ostatnio był notowany w 2012r. Zwróćmy uwagę, że przy tak dynamicznych ruchach w górę para EUR/PLN wracała z powrotem do poziomów 4,20-4,30 w około 3 tygodnie po wystrzale.

Wykres dzienny kursu euro do polskiego złotego EURPLN
Wykres tygodniowy kursu euro do polskiego złotego EURPLN

 

Kurs funta szterlinga GBPPLN

Kurs funta szterlinga zachowuje się na szczęście inaczej w porównaniu do USD i EUR. W przeciągu ostatniego dnia stracił na wartości. Minimalnie był notowany po 4,726 zł. Aktualnie jest to już 4,83 zł.

Wykres dzienny kursu funta do polskiego złotego GBPPLN
Wykres dzienny kursu GBPPLN funta do polskiego złotego

Kurs franka CHFPLN na kolejnych szczytach.

Kto by pomyślał, że kurs CHF/PLN dojdzie tak szybko do 4,30zł? Kurs franka szwajcarskiego aktualnie kształtuje się na poziomie 4,33 złotego i w przeciągu ostatnich 2 tygodniu ursósł o około 30 groszy.

Wykres dzienny kursu franka do polskiego złotego CHFPLN
Wykres dzienny kursu CHFPLN franka do polskiego złotego

Kiedy dolar, euro i frank zaczną spadać?

Niestety póki pandemia nie zostanie zatrzymana na świecie nie należy się spodziewać szybkiego powrotu kursów walut do poziomów sprzed 2 tygodni.

Czytaj także: ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Fundusze ETF są obecnie najpopularniejszymi instrumentami finansowymi na świecie. Dają inwestorom najwięcej korzyści w prosty sposób, niewymagający od nich w zasadzie żadnego wysiłku. W Polsce ETF-y wciąż jeszcze nie zagościły na dobre w świadomości przeciętnego inwestora, do czego przyczyniły się m.. Czytaj
ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk