• Odbierz prezent
Co to jest zlecenie z limitem ceny? Jak działa zlecenie maklerskie LIMIT?

Jak złożyć zlecenie kupna lub sprzedaży akcji w taki sposób, aby nie zrobić sobie krzywdy albo później nie zastanawiać się dlaczego zostało ono zrealizowane w sposób, który był inny od naszych założeń? 

Odpowiedź jest prosta: skorzystać ze zlecenia limit, czyli inaczej z limitem ceny.

Czym jest zlecenie giełdowe? Rodzaje zleceń maklerskich

W poprzednim odcinku kursu, który był wstępem do bardzo ważnego tematu, jakim są zlecenia maklerskie, wspomniałem o podstawowych zleceniach z typem ceny PKC (po każdej cenie), PCR (po cenie rynkowej) i limit.

I to właśnie zleceniem z limitem zajmę się w tym artykule. Zacznę od niego dlatego, że moim zdaniem umiejętne korzystanie z limitu ceny jest jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musi opanować początkujący inwestor giełdowy, żeby nie zrobić sobie krzywdy (i mowa tutaj zarówno o GPW, zagranicznych giełdach, czy też giełdach kryptowalut i wszystkich innych platformach handlowych, w których znajduje się publiczny arkusz zleceń).

Jak działa zlecenie limit (z limitem ceny)?

Przypomnę najpierw, że zlecenie maklerskie to składana przez nas dyspozycja kupna lub sprzedaży papierów wartościowych (w naszym przypadku akcji spółek giełdowych) zawierająca konkretne parametry, o których opowiadałem w poprzednim, dwunastym odcinku.

Zlecenie z limitem ceny (limit order) to właśnie rodzaj dyspozycji kupna lub sprzedaży akcji, w którym ustalamy próg cenowy (czyli wspomniany limit) najmniej korzystnej ceny realizacji transakcji, jaką jesteśmy w stanie zaakceptować.

Powyższe wyjaśnienie może być mało czytelne, dlatego postaram się trochę to uprościć.

 

W przypadku zleceń kupna z limitem ustalamy najwyższą cenę jaką jesteśmy w stanie zapłacić za interesujące nas akcje, akceptując wszystkie oferty cenowe poniżej limitu (przy zakupie oferty tańsze są korzystniejsze).

W przypadku zleceń sprzedaży z limitem ustalamy natomiast najniższą cenę, za jaką jesteśmy w stanie zbyć posiadane przez nas akcje, akceptując wszystkie oferty powyżej ustalonego limitu (bo przy sprzedaży to wyższa cena jest dla nas korzystniejsza).

Zlecenie limit daje nam zabezpieczenie realizacji transakcji na wskazanych przez nas warunkach cenowych albo na korzystniejszych, natomiast nie na mniej korzystnych niż te, które ustaliliśmy w limicie cenowym. Dzięki temu, zlecenie limit jest znacznie bardziej bezpieczne od zleceń z typem ceny PKC i PCR i z tego powodu powinno być wykorzystywane szczególnie przez początkujących. 

 

Zlecenie limit w praktyce - jak złożyć ofertę z limitem ceny?

Chyba dość oczywistym jest, że zlecenie z limitem ceny nie daje nam gwarancji tego, że zostanie zrealizowane lub też że zostanie zrealizowane w całości (może dojść do częściowej realizacji). 

Jeżeli ustalimy limit ceny na poziomie, który nie znajdzie drugiej strony transakcji, to zlecenie zostanie zapisane w arkuszu zleceń jako oczekujące. 

Umiejętne korzystanie ze zleceń oczekujących daje nam szansę na zakup lub sprzedaż akcji po korzystniejszych cenach niż wrzucanie zleceń “z ręki” (np. PKC). Czasami warto też ustawiać zlecenia limit na odleglejszych poziomach, bo może okazać się, że pojawią się jakieś rynkowe zawirowania i uda nam się kupić akcje po bardzo korzystnej cenie albo sprzedać je po nagłym wystrzale cenowym, którego nie udałoby się wyłapać na bieżąco obserwując rynek.

 

Dla większości to zapewne oczywiste, ale wypada wspomnieć, że każde zlecenie oczekujące kupna (z limitem ceny) blokuje jego równowartość w naszym depozycie na koncie maklerskim. Czyli, jeśli złożymy zlecenie oczekujące kupna 100 akcji po 10 PLN, to z naszego depozytu zostanie zablokowane 1000 PLN (nie muszę chyba wspominać, że najpierw trzeba mieć wolny tysiąc depozytu, aby takie zlecenie złożyć). Jeśli zlecenie nie zostanie zrealizowane (bo wygaśnie jego ważność albo anulujemy je ręcznie), to środki zostaną odblokowane, a jeśli nasza oferta zostanie przyjęta do realizacji, to zablokowana wcześniej kwota zostanie przeznaczona na realizację transakcji.

Przykłady z arkusza zleceń spółki DataWalk:

 • składam zlecenie kupna z limitem 130 PLN o wolumenie 1000. Natychmiast dochodzi do zakupu po cenach poniżej limitu (czyli korzystniejszych): kupuję 154 akcje po 129 PLN, 221 akcji po 129,5 i 606 akcji po 130 PLN. Kolejne oferty sprzedaży, powyżej limitu, nie są już realizowane. Łącznie kupiłem 981 akcji, no ale chciałem 1000, więc pozostała niezrealizowana część (czyli 19 akcji) zostanie zapisana w arkuszu zleceń po lewej stronie jako oferta oczekująca z limitem 130. 
 • Chcę kupić 250 akcji maksymalnie za 120 PLN (z limitem), no ale w zleceniach sprzedaży nie ma obecnie takiej oferty, więc moje zlecenie zostaje zapisane w orderbooku jako oczekujące
 • Chcę kupić 100 akcji z limitem 150 (pomyliłem się, ustawiając zbyt wysoką cenę), na szczęście w arkuszu są korzystniejsze oferty sprzedaży i to one zostaną zrealizowane w pierwszej kolejności. Dlatego kupię 100 akcji po 129 PLN (płacąc 12,9 tys. PLN, zamiast 15 tys.).

 

FXMAG akcje co to jest zlecenie z limitem ceny? jak działa zlecenie maklerskie limit? najlepszy kurs inwestowania w akcje zlecenie maklerskie pkc pcr zlecenie limit zlecenie giełdowe giełda papierów wartościowych gpw czym jest zlecenie giełdowe? rodzaje zleceń maklerskich jak działa zlecenie limit zlecenie limit w praktyce - jak złożyć ofertę z limitem ceny? jakie są rodzaje zleceń maklerskich zlecenie giełdowe co to co to jest zlecenie z limitem ceny zlecenie kupna z limitem zlecenie sprzedaży z limitem jak działa zlecenie kupna z limitem jak działa zlecenie sprzedaży z limitem arkusz zleceń arkusz zleceń jak wygląda arkusz zleceń przykład datawalk arkusz zleceń 1

Czytaj także: Co to jest zlecenie giełdowe? Rodzaje zleceń giełdowych

Decyzje które uczestnicy rynku podejmują na giełdzie papierów wartościowych są wyrażane za pośrednictwem zleceń giełdowych, nazywanych również zleceniami maklerskimi.    Czym jest zlecenie giełdowe i co musi zawierać? Na warszawskiej giełdzie zlecenia od inwestorów są przyjmowane przez dom makler.. Czytaj
Co to jest zlecenie giełdowe? Rodzaje zleceń giełdowych


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk