• Odbierz prezent
Co to jest zlecenia z warunkiem wielkości ujawnianej WUJ? Najlepszy kurs inwestowania w akcje
Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest warunek wielkości ujwanianej (WUJ) zlecenia maklerskiego?
  • W jaki sposób warunek WUJ jest realizowany na giełdzie?
  • Kto może skorzystać ze zlecenia WUJ?

Jak działa zlecenie maklerskie z warunkiem wielkości ujawnianej (WUJ)? Czy każdy może z niego dowolnie skorzystać?

 

Dodatkowe warunki realizacji zlecenia maklerskiego

Jak wiesz z poprzednich odcinków Najlepszego kursu inwestowania w akcje od zera, zlecenia maklerskie oprócz samego typu ceny i rodzaju ważności możemy uzbroić w dodatkowe warunki realizacji, takie jak chociażby WIA (wykonaj i anuluj), WLA (wykonaj lub anuluj), czy Warunek Minimalnej Wielkości Wykonania. Mimo tego, że nie są zbyt powszechnie wykorzystywane przez uczestników rynku, a spora część z nich w ogóle nie ma pojęcia o ich istnieniu, to pozwalają nam one na lepsze kontrolowanie tego w jaki sposób nasze zlecenie zostanie zrealizowane, a kiedy zostanie odrzucone.

W tej lekcji zajmę się natomiast warunkiem realizacji zleceń oznaczanym jako WUJ - czyli wielkość ujawniana.

 

Zlecenie maklerskie z warunkiem wielkości ujawnianej - co to jest WUJ?

Warunek Wielkości Ujawnianej, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na wystawienie zlecenie o dużym wolumenie i tym samym wysokiej wartości, w taki sposób, aby tylko jego ustalona przez nas część pojawiła się w arkuszu zleceń. Zlecenie z warunkiem WUJ wykorzystywane jest przez większych inwestorów po to, aby ukryć całkowitą wartość oferty i tym samym nie ujawniać innym uczestnikom rynku śledzącym arkusz zleceń swoich zamiarów kupna lub sprzedaży akcji i nie wpływać tym samym na ich zachowanie, nie pokazywać im naszych zamiarów. Zlecenie z warunkiem wielkości ujawnianej jest też wygodniejsze w użyciu niż wielokrotne wystawianie ofert na tych samych warunkach z mniejszym wolumenem, po to by od razu nie ujawniać ile akcji chcemy kupić lub sprzedać.

Wartość warunku WUJ określa liczbę akcji po jakich będą wystawiane kolejne części naszego zlecenia w przypadku realizacji poprzedniej. 

 

Zlecenie z warunkiem WUJ w praktyce

Załóżmy, że chcę sprzedać 1000 akcji spółki Ten Square Games z limitem cenowym 540 PLN. Warunek Wielkości Ujawnianej ustalam na 100, czyli moja oferta sprzedaży zostanie zrealizowana w 10 częściach. 

 

W orderbooku takie zlecenie będzie widoczne dla innych uczestników rynku jako oferta sprzedaży 100 akcji.

 

Oferty sprzedaży Ten Square Games

Cena

Wolumen

Wartość

540,00 PLN

100 (1000)

54 000 PLNOferty sprzedaży Ten Square Games

Cena

Wolumen

Wartość

540,00 PLN

100 (1000)

54 000 PLN

540,00 PLN

50

27 000 PLN

 

W międzyczasie ktoś również złożył zlecenie sprzedaży po cenie 540 PLN z wolumenem 50 sztuk. Po pewnym czasie wśród ofert kupna (po lewej stronie arkusza) ktoś wystawił ofertę kupna 200 akcji z limitem cenowym 540 PLN. 

Oznacza to, że moja oferta sprzedaży WUJ 100 akcji została w pełni pokryta, a oprócz tego zrealizowana została czyjaś oferta sprzedaży 50 akcji. Po realizacji tych dwóch ofert (na 150 akcji) wciąż pozostała oferta kupna 50 akcji po odpowiadającej mi cenie. Natychmiast pojawia się moja kolejna oferta sprzedaży 100 akcji (zgodnie z WUJ) po cenie 540 PLN, która w pełni pokrywa ofertę kupna pozostałych 50 akcji. Po tej operacji arkusz zleceń będzie wyglądał tak: Moje zlecenie sprzedaży pozostałych 50 akcji będzie oczekiwać na realizację w arkuszu zleceń.

 

Oferty sprzedaży Ten Square Games

Cena

Wolumen

Wartość

540,00 PLN

50 (850)

27 000 PLN

 

W nawiasie znajduje się liczba pozostałych niezrealizowanych akcji w ramach mojego zlecenia z warunkiem minimalnego wykonania.

Po realizacji tego zlecenia, automatycznie wystawiona zostanie kolejna oferta sprzedaży 100 akcji z limitem 540 PLN. I tak aż do pełnego pokrycia mojego zlecenia

 

 

Chcę skorzystać ze zlecenia z warunkiem WUJ - na co zwrócić uwagę?

Zlecenie z warunkiem WUJ można składać w każdej fazie trwania sesji giełdowej, a także poza nią. Warunek wielkości ujawnianej można łączyć ze zleceniem z limitem ceny, natomiast do realizacji nie zostaną przyjęte oferty WUJ z typem ceny PKC, PCR i z limitem aktywacji.

Warunek WUJ nigdy nie był zbyt popularny wśród inwestorów na giełdzie, natomiast od 2018 r. praktycznie odszedł w zapomnienie i to z dość zrozumiałego powodu. Wcześniej mogli z niego korzystać w zasadzie wszyscy akcjonariusze, jednak od ponad dwóch lat obowiązuje dodatkowy próg wejścia dla osób, które chcą złożyć zlecenie z warunkiem wielkości ujawnianej.

Ten próg wejścia to minimalna wartość zlecenia, jaka może zostać złożona z warunkiem WUJ.

Wynosi ona 50 tys. złotych dla akcji wycenianych w PLN i 10 tys. euro dla akcji wycenianych w EUR. 

W praktyce oznacza to ni mniej, ni więcej że warunek wielkości ujawnianej jest zarezerwowany głównie dla akcjonariuszy instytucjonalnych, dysponujących wyższym kapitałem. Z drugiej jednak strony, jeśli zawieramy zlecenie o wartości 5 tys. PLN, to trudno nazwać nas grubą rybą i podejrzewać, że warunek WUJ jest naprawdę potrzebny.

Kolejnym ograniczeniem dla zleceń WUJ jest minimalna wartość samego parametru - wynosi ona 10 sztuk akcji. Oznacza to, że przy niektórych walorach może być to spory problem - np. akcje LPP kosztują prawie 6300 PLN za sztukę, co jest równoznaczne z tym, że minimalna wartość warunku WUJ przekroczy 60 tys. PLN.

 

 

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk