• Odbierz prezent
Co to jest token i czym rożni się od kryptowaluty? | #5 Kurs Bitcoina od zera

To już piąty odcinek odcinek naszego cyklu, z którego dowiesz się czym są cyfrowe tokeny i w jaki sposób różnią się od kryptowalut.

Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

 

Słowo kryptowaluta od jakiegoś czasu jest mocno nadużywane. Często można usłyszeć o tym, jak wiele tysięcy różnych kryptowalut już powstało. Rzecz w tym jednak, że to nie do końca prawda. 

W artykule opowiem o tym, czym są tokeny i co odróżnia je o kryptowalut, a także dlaczego nie powinno się stosować tych dwóch określeń zamiennie.

 

Znacznie więcej tokenów niż kryptowalut

Wyszukując same kryptowaluty na witrynie CoinMarketCap można dostrzec, że jest ich mniej niż 900, podczas gdy tokenów jest znacznie ponad tysiąc.

 

Żeby zrozumieć różnice pomiędzy kryptowalutą a tokenem, trzeba wprowadzić nowe pojęcie - protokołu blockchain.

Protokół to po prostu sieć blockchain konkretnego projektu, jego cała technologia zapisana w postaci linijek kodu. W kodzie znajdują się informacje o tym w jaki sposób węzły w sieci komunikują się między sobą, tak aby zachować spójność, trwałość i bezpieczeństwo. No i jak wiesz już z odcinka o technologii blockchain, w sieci znajdują się wszystkie informacje o tym co się w niej od początku istnienia wydarzyło - kto, co i ile posiada, a także jakie transakcje wykonywał. Te informacje zawarte są w blokach transakcyjnych.

Nie każda sieć blockchain musi posiadać kryptowalutę, ale my skupimy się na tej większości, które ją posiadają. 

 

Kryptowaluta w sieci

W obrębie protokołu sieci blockchain znajduje się medium wymiany wartości (czyli po prostu coś co możemy przesyłać i odbierać) i to jest właśnie kryptowaluta. Kryptowaluta służy też do pokrywania opłat transakcyjnych za operacje wykonywane w sieci, a w przypadku Bitcoina i wielu innych projektów jest wynagrodzeniem dla pracy górników. Jeśli nie rozumiesz o czym mówię, obejrzyj poprzedni, czwarty odcinek poświęcony temu jak powstaje BTC i na czym polega jego kopanie.

Czytaj także: Kopanie bitcoina (BTC) i Proof of Work - co to jest? | #4 Kurs Bitcoina od zera

To już czwarty odcinek odcinek naszego cyklu, z którego dowiesz się czym jest kopanie bitcoina, na czym polega i jak powstają nowe jednostki kryptowaluty. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnie.. Czytaj
Kopanie bitcoina (BTC) i Proof of Work - co to jest? | #4 Kurs Bitcoina od zera

 

Tak więc, trzeba wiedzieć, że mamy protokół bitcoina jako całą technologię i sieć blockchain, a w jej obrębie kryptowalutę bitcoin, która możemy przesyłać i odbierać. Żeby je odróżnić, niektórzy piszą bitcoin z wielkiej litery gdy odnoszą się do całego protokołu, a z małej gdy do kryptowaluty (jest to akurat raczej umowne). 

Co ważne, w konkretnej sieci znajduje się jeden rodzaj kryptowaluty.

 

Czym są tokeny?

O co jednak chodzi z tymi tokenami, których jest znacznie więcej niż samych kryptowalut? W sieci Bitcoina nie ma tokenów, ale np. w już w sieci o nazwie Ethereum (którą zapewne kojarzycie i o której dużo jeszcze będę mówił w przyszłości) tokeny można tworzyć z wykorzystaniem tzw. smart kontraktów (czyli aplikacji, które uruchamiane są w obrębie protokołu). W protokole Ethereum istnieje kryptowaluta o nazwie Ether (która większość osób mylnie nazywa Ethereum), a oprócz tego można tworzyć w nim w zasadzie nieograniczoną liczbę różnych tokenów. Tokeny, tak samo jak kryptowalutę, można przesyłać i odbierać, jednak opłaty transakcyjnej na tokenach trzeba dokonać w ETH, czyli kryptowalucie. I w większości innych sieci, w których da się tworzyć tokeny wygląda to podobnie.

Tak więc, kryptowaluta funkcjonuje we własnej sieci blockchain i zawsze jedna sieć to jedna kryptowaluta

Tokeny są tworzone za pomocą smart kontraktu w konkretnej sieci blockchain, a takich smart kontraktów można tworzyć bez ograniczeń, więc i różne tokeny znajdują się w tej samej sieci, np. Ethereum. Za operacje wykonywane na tokenach (np. transakcje) trzeba zapłacić przy użyciu kryptowaluty, czyli w tym przypadku Etheru. 

 

Kryptowaluta a token

Powinno wyjaśnić dlaczego tokenów jest znacznie więcej niż kryptowalut, no i dlaczego nie powinniśmy tych dwóch terminów stosować jak synonimów.

 

Sieć Ethereum jest wciąż najpopularniejszą platformą do tworzenia tokenów, mimo że są dziesiątki alternatyw, nierzadko nawet lepszych.

A o samych typach tokenów, których jest całkiem sporo, opowiem w jednym z kolejnych odcinków Kursu Bitcoina od Zera.

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk