• Odbierz prezent
Co to jest FLP i jak reaguje na niego dolar nowozelandzki NZD?

W minioną środę nowozelandzki RBNZ podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Bank podtrzymał retorykę, że stopa OCR (Official Cash Rate) nie zostanie zmieniona do marca przyszłego roku. Dyskutowano natomiast o programie FLP (Funding for Lending Programme), który ma być wprowadzony w grudniu tego roku. Sprawdźmy jak decyzja RBNZ odbiła się na parach z dolarem nowozelandzkim.

FLP – pożyczka dla banków

FLP to program pożyczkowy dla banków, który będzie umożliwiał pożyczanie środków po stopie zbliżonej do OCR. RBNZ jest gotowy do obniżek stóp, jeśli zajdzie taka potrzeba, na razie jednak liczą na efekty programu FLP. Główny ekonomista banku stwierdził, że wprowadzenie FLP gruntuje drogę do obniżek stóp w przyszłym roku – nie jest jednak w stanie z pewnością powiedzieć, czy doświadczymy ujemnego OCR.

Pierwszą reakcją na informacje z RBNZ było silne umocnienie dolara nowozelandzkiego. Czwartek i piątek przyniosły korektę notowań waluty z Antypodów. Piątkowa świeca na wykresie indeksu NZD jest pin barem na poziomie wsparcia, co sugerowałoby odrzucenie poziomu i chęć do wzrostów. Jednocześnie kurs znajduje się blisko oporu na 94.40, na który również nastąpiła reakcja. Bezpiecznie więc zaczekać na przebicie oporu i kontynuację wzrostów, które trwają na indeksie NZD od marca 2020.

 Wykres 1. Indeks dolara nowozelandzkiego (NZD_I), interwał dzienny

Wykres 1. Indeks dolara nowozelandzkiego (NZD_I), interwał dzienny

EURNZD z reakcją na linię trendu

Jeśli popatrzymy na wykres EURNZD w szerszej perspektywie, zauważymy wznoszącą się linię trendu wyrysowaną po minimach z marca i grudnia 2019 oraz stycznia 2020. Czwartkowe minimum przetestowało dolnym cieniem ten obszar, po czym doszło do odbicia. Poziom reakcji dodatkowo był wzmocniony dolnym ograniczeniem kanału cenowego. Na drodze dalszym wzrostom może stanąć silny poziom oporu w okolicach 1.75. Tam należy spodziewać się reakcji podażowej i być może ponownego ataku na linię trendu. Przebicie 1.75 to wzrosty z targetem na górne ograniczenie kanału cenowego.

 Wykres 2. Kurs euro do dolara nowozelandzkiego (EURNZD), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs euro do dolara nowozelandzkiego (EURNZD), interwał dzienny

NZDUSD z reakcją na poziom 0.69

Kurs NZDUSD porusza się w łagodnie wznoszącym się kanale cenowym od czerwca 2020. Przyspieszenie ruchu nastąpiło na początku listopada, kiedy to popyt z łatwością przebił okrągłe poziomy cenowe 0.67 i 0.68. Czwartkowa świeca objęcia sugerowała przynajmniej chwilowe spadki, natomiast piątkowa sesja zakończyła się pinbarem o wymowie prowzrostowej. Póki co w średnim terminie bardziej prawdopodobne sa wzrosty. Najbliższy poziom wsparcia to strefa 0.677-0.678 oraz kolejny na 0.670. Dopiero wybicie w dół z kanału cenowego będzie sygnałem do większych spadków z celem na początek w okolice 0.65.

 Wykres 3. Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego (NZDUSD), interwał dzienny

Wykres 3. Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego (NZDUSD), interwał dzienny

Notowania: NZDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NZDUSD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk