• Odbierz prezent
Co to jest Bitcoin (BTC) ? | #3 Kurs Bitcoina od zera

To już trzeci odcinek odcinek naszego cyklu, a dotychczas nie pojawiło się w zasadzie nic na temat samego Bitcoina (BTC). Teraz jednak wreszcie się to zmieni, bo to nagranie w całości będzie poświęcone właśnie pierwszej i najpopularniejszej kryptowalucie.

Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

 

W niniejszym artykule opowiem wyłącznie o najbardziej podstawowych kwestiach związanych z bitcoinem - będzie to rodzaj wprowadzenia do bitcoina dla początkujących. 

 

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin jest kryptowalutą, czyli wirtualnym pieniądzem działającym w obrębie własnej, zdecentralizowanej sieci, opartej na technologii blockchain, czyli bazy danych składającej się z następujących po sobie bloków transakcyjnych. Jeśli czujesz, że do końca nie wiesz czym jest kryptowaluta i co to jest blockchain, wróć do dwóch poprzednich odcinków kursu.

Czytaj także: Co to jest blockchain i jak działa? | #2 Kurs Bitcoina od zera

Co to jest blockchain? Dowiesz się z drugiego odcinka cyklu edukacyjnego dla początkujących o nazwie Kurs Bitcoina od Zera. Chyba każdy, kto chociażby minimalnie interesuje się technologią czy finansami słyszał o technologii blockchain. Mimo tego że jest to popularne słowo, wcale nie oznacza to, że .. Czytaj
Co to jest blockchain i jak działa? | #2 Kurs Bitcoina od zera

 

Bitcoin, w przeciwieństwie do walut narodowych, nie jest emitowany przez jakikolwiek bank centralny, ani też kontrolowany przez rządy czy prywatne organizacje. Jego maksymalna podaż jest również ściśle określona - liczba jednostek BTC nigdy nie przekroczy 21 mln, z czego niemal 18 mln już znajduje się w obiegu rynkowym. Oznacza to również, że bitcoin ma charakter deflacyjny, w przeciwieństwie do inflacyjnych walut narodowych.

Transakcje w bitcoinie dokonywane są bez obecności pośredników i podmiotów, którym trzeba zaufać, przeciwnie do tego jak ma to miejsce przy przelewach bankowych, czy transferach pieniężnych. 

Transakcje można dokonywać bez żadnych ograniczeń geograficznych - w bitcoinie nie ma czegoś takiego jak “Przelew międzynarodowy”, ponieważ środki zawsze znajdują się w blockchainie, który przechowuje informacje o historii wszystkich transakcji od początku istnienia BTC i o tym ile kto posiada środków. 

Sieć bitcoina jest zdecentralizowana i składa się z węzłów rozproszonych po całym świecie, w pewnym sensie podobnie jak internet. W tej chwili takich publicznych węzłów (ang. nodes) jest ponad 10 tys. 

 

Bitcoin najbezpieczniejszą siecią płatniczą

Można powiedzieć, że w obecnym stanie sieć bitcoina jest z praktycznego punktu widzenia całkowicie odporna na ingerencję, czy cenzurę jakichkolwiek rządów lub organizacji, co czyni bitcoina najbardziej niezależnym i bezpiecznym medium wymiany wartości

Wymaga on jednak od użytkowników bardzo dużej odpowiedzialności. 

 

Bezpieczeństwo transakcji w bitcoinie

Każdy posiadacz bitcoinów dysponuje tzw. kluczem prywatnym, który potwierdza że jest on ich właścicielem i jest tak jakby hasłem do posiadanych bitcoinów, którego nikomu nie można podawać. Każdy, kto posiada klucz prywatny, ma dostęp do środków. Do bezpiecznego przechowywania kluczy prywatnych służą wirtualne portfele, które najczęściej zamiast klucza prywatnego (trudnego do zapamiętania ciągu kilkudziesięciu liczb i liter) generują dwanaście losowych słów z języka angielskiego, nazywanych frazą odzyskiwania seed (którą znacznie łatwiej zapamiętać i zapisać), które również pozwalają na uzyskanie dostępu do środków każdej osobie, która je posiada. Stąd też frazę seed, czy klucz prywatny należy zabezpieczyć przed utratą lub przed osobami trzecimi.

Co więcej, w największym uproszczeniu: jeżeli zgubimy klucz prywatny lub frazę seed, bezpowrotnie stracimy dostęp do naszych bitcoinów. Adres publiczny w sieci BTC to taki odpowiednik nr konta, który podajemy osobom, od których chcemy przyjąć jakąkolwiek wpłatę 

Nasz wirtualny portfel może wygenerować dowolną liczbę adresów publicznych, co odróżnia go od nr konta bankowego, który jest stały. Jeżeli jednak przy dokonywaniu transakcji pomylimy się, podając nieprawidłowy adres publiczny, wysłane środki zostaną bezpowrotnie utracone. 

Sieć Bitcoina nie ma obsługi klienta, do której możemy zwrócić się o pomoc i cofnięcie transakcji, gdy popełnimy błąd.

Dlatego też korzystanie z BTC (i kryptowalut w ogóle) wymaga znacznej odpowiedzialności i świadomości tego, co się robi. 

Czytaj także: Bitcoin (BTC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania

Król jest tylko jeden Bitcoin (BTC) to otwartoźródłowa (ang. open-source), zdecentralizowana platforma płatnicza oparta na technologii blockchain z własną kryptowalutą, stworzona przez anonimowego programistę (lub grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Bitcoin jest pierwszą w historii kryptowa.. Czytaj
Bitcoin (BTC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania

 

Kto stworzył bitcoina?

Warto jeszcze wspomnieć, że Bitcoin nie ma właściciela, administratora i określonego twórcy.

Za opracowanie kodu źródłowego BTC odpowiada anonimowy człowiek lub grupa osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto

Sam kod źródłowy jest całkowicie publiczny i otwarty, co oznacza że każdy może go przeanalizować, czy np. wykorzystać do swoich potrzeb. Tak też (na bazie kodu BTC) powstało większość kolejnych kryptowalut, czyli altcoinów.  

 

Sieć Bitcoina ruszyła dokładnie 3 stycznia 2009 r., kiedy wykopany został pierwszy blok o nr 0, czyli tzw. genesis block. Od początku istnienia sieci średnio co 10 minut pojawia się w niej kolejny blok transakcyjny. 

A o co chodzi z kopaniem i dlaczego bitcoiny nie powstają - jak mylnie twierdzą niektórzy - z powietrza? O tym w kolejnym odcinku Kursu Bitcoina od zera, na który już teraz zapraszam. 

Czytaj także: Czym są kryptowaluty? 5 podstawowych cech | #1 Kurs Bitcoina od zera

Bitcoin i inne kryptowaluty systematycznie zyskują na wartości, a to sprawia że coraz więcej osób zaczyna się nimi interesować. Również tych osób, które są do tego całkowicie nieprzygotowane i nie mają wystarczającej wiedzy do korzystania, czy tym bardziej do inwestowania w kryptowaluty. I właśnie d.. Czytaj
Czym są kryptowaluty? 5 podstawowych cech | #1 Kurs Bitcoina od zera

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk