• Odbierz prezent
Co się wydarzyło w piątek. Przegląd wiadomości

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

---------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Premier Mateusz Morawiecki powołał Jacka Jastrzębskiego na przewodniczącego KNF - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Komisja Europejska dokona oceny reformy systemu finansowego w Polsce - wynika z wypowiedzi Valdisa Dombrovskisa, wiceszefa KE.

KE przyjmuje ostatnie działania rządu w kwestii praworządności z zadowoleniem; są one ważne również w kontekście atrakcyjności inwestycyjnej Polski - powiedział w piątek w Warszawie Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE.

By ograniczyć szkody dla reputacji sektora finansowego i systemu nadzoru jest istotne, by afera wokół KNF została szybko i sprawnie wyjaśniona - powiedział w piątek wiceprezes Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Podaż pieniądza (M3) w październiku 2018 roku wzrosła o 8,3 proc. rdr do 1.394.706,1 mln zł - podał Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza wzrosła o 1,3 proc.

Wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych ogółem w październiku wzrosła mdm o 1.385,4 mln zł i wyniosła 187.631,4 mln zł - wynika z danych NBP.

Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych ogółem w Polsce w październiku wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 3.313,4 mln zł i wyniosła 429.062,7 mln zł - wynika z danych NBP.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 53,1 pkt. wobec 53,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 51,5 pkt. wobec 52,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 52,4 pkt. wobec 53,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec spadł w III kwartale 2018 roku o 0,2 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w końcowym wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 51,6 pkt. wobec 52,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 53,3 pkt. wobec 54,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 50,7 pkt. wobec 51,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne dane.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 55,0 pkt. wobec 55,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 55,4 pkt. wobec 55,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

Indeks PMI composite USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 54,4 pkt. wobec 54,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

Indek PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 54,4 pkt. wobec 54,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

 

 

BUDŻET, DŁUG

Dla Komisji Europejskiej jest istotne, by deficyty budżetowe w Polsce nadal utrzymywały się na spadkowej ścieżce - powiedział w piątek wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.

Włoski wicepremier Luigi Di Maio zapewnił w piątek, że nie chce "wojny" z Komisją Europejską o budżet, który został przez nią odrzucony. Dziennikowi "La Repubblica" powiedział, że należy prowadzić dialog z UE, ale wykluczył wprowadzenie zmian do projektu.

 

 

GIEŁDA

Na piątkowym zamknięciu WIG20 spadł o 0,5 proc. i wyniósł 2.225,4 pkt., WIG spadł o 0,25 proc. i wyniósł 56.788 pkt. Piątkową sesję nad kreską skończyły natomiast sWIG80 (+0,5 proc.) i mWIG40 (+0,1 proc.) i wyniosły kolejno 10.837,2 pkt. i 3.882,9 pkt.

Obroty w piątek były niewielkie, wyniosły bowiem 456 mln zł, z czego 313 mln zł na walorach blue chipów.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 0,8 pkt. proc. do 23,9 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego wzrósł z kolei o 2,9 pkt. proc. i wyniósł 63,7 proc.

 

 

SPÓŁKI

Zysk Enei przypisany jednostce dominującej wyniósł w trzecim kwartale tego roku 152,9 mln zł wobec 204,4 mln zł zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Bogdanka miała po trzech kwartałach 2018 r. 9,7 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 31,6 mln zł zysku przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Grupa Arctic Paper przewiduje, że nakłady inwestycyjne w 2019 roku wzrosną w segmencie papieru do 100 mln zł z 70 mln zł zaplanowanych w 2018 roku, a w segmencie celulozy zmniejszą się ze 107 mln zł przewidywanych w 2018 roku – poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Per Skoglund.

Grupa Arctic Paper przewiduje, że nakłady inwestycyjne w 2019 roku wzrosną w segmencie papieru do 100 mln zł z 70 mln zł zaplanowanych w 2018 roku, a w segmencie celulozy zmniejszą się ze 107 mln zł przewidywanych w 2018 roku – poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Per Skoglund.

Monnari kończy negocjacje w sprawie kupna od Gino Rossi 100 proc. spółki Simple Creative Products z uwagi na brak porozumienia z PKO BP, który jest kredytodawcą Simple - podało Monnari w komunikacie.

JSW mogłaby sfinansować przejęcie kontroli nad aktywami Prairie Mining ze środków własnych – poinformował prezes JSW Daniel Ozon.

JSW będzie chciała przedłużyć rozmowy w sprawie przejęcia Przedsiębiorstwa Budowy Szybów – poinformował prezes Daniel Ozon.

JSW prowadzi rozmowy z partnerami z Chin w sprawie ich potencjalnego udziału w finansowaniu projektów wydobywczych – poinformował prezes Daniel Ozon.

JSW planuje pozyskać finansowanie od konsorcjum banków w wysokości 750 mln zł – poinformował prezes Daniel Ozon.

JSW podtrzymuje, że chce wypłacić dywidendę za 2018 rok – poinformował prezes Daniel Ozon.

Bogdanka wstępnie zakłada, że wydobycie węgla w 2019 roku może wynieść ok. 9,4 mln ton – poinformował Artur Wasilewski, zastępca prezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Spółka spodziewa się wydać na inwestycje w 2019 roku "nieco więcej" niż w 2018 roku.

Tauron, po ogłoszeniu projektu Polityki Energetycznej Polski, rozpoczął prace nad aktualizacją strategii grupy w zakresie kształtowania miksu wytwórczego i planuje przedstawić ją po pierwszym kwartale 2019 roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Tauron ocenia, że projekt jest zbieżny z kierunkami rozwoju grupy.

Zarząd Miraculum zdecydował o wycofaniu się z planów emisji miliona akcji serii T4 w ramach kapitału docelowego z wyłączeniem prawa poboru - poinformowała spółka w komunikacie.

Torpol zakłada, że 2019 rok nie będzie gorszy dla grupy niż rok 2018. Negatywny wpływ norweskiej spółki zależnej na wyniki nie powinien być już odczuwalny - poinformował w piątek prezes Grzegorz Grabowski.

Wielton po pożarze ocenia, że jest w stanie zapewnić moce produkcyjne niezbędne do zaspokojenia bieżących potrzeb związanych z realizacją zleceń - podała spółka w komunikacie. W piątek w godzinach porannych w lakierni Wieltonu w Wieluniu wybuchł pożar.

Elektrotim spodziewa się, że w IV kwartale wypracuje dodatnie wyniki - powiedział na piątkowej konferencji Andrzej Diakun, prezes zarządu Elektrotim. Dodał, że zgodnie z nową strategią spółka w 2019 roku stawia na poprawę rentowności marż i planuje akwizycje.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie MCI Capital zdecyduje o upoważnieniu zarządu do emisji do 6,27 mln akcji z wyłaczeniem prawa poboru obecnych akcjonariuszy - wynika z projektów uchwał na walne zwołane na 21 grudnia.

CDRL wyemituje obligacje o wartości do 40 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Celem programu emisji obligacji jest dywersyfikacja źródeł finansowania bieżącej działalności oraz potencjalnych akwizycji.

Ciech widzi potencjał do wzrostu cen sody kalcynowanej w 2019 roku w związku z korzystnym otoczeniem rynkowym - poinformowała spółka w prezentacji. Ciech rozpoczął negocjacje cenowe na 2019 roku w sodzie, która jest najważniejszym segmentem jego działalności.

 

 

 

WALUTY

W przyszłym tygodniu kurs eurozłotego powinien stabilizować się w okolicy poziomu 4,30 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, złoty pozostanie obojętny na przyszłotygodniowe publikacje z polskiej gospodarki - stopę bezrobocia, strukturę wzrostu PKB w III kwartale i szacunek inflacji za listopad.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2972 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1352 USD i 128,07 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

 

 

TOWARY

Ceny ropy w USA spadają - surowiec tanieje w piątek o 2,6 proc. Będzie już 7. z kolei tydzień zakończony spadkiem cen. Produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej jest rekordowo wysoka, a zapasy surowca w USA rosną - wskazują maklerzy.

Zużycie trzech głównych gatunków paliw (benzyna, olej napędowy, LPG) po dziewięciu miesiącach 2018 r. wzrosło o 3 proc. rdr i wyniosło 23.338 tys. m sześc. - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje. Metal w dostawach 3-miesięcznych kosztuje 6.240 USD za tonę - podają maklerzy.

 

 

OPINIE, PROGNOZY

Ceny detaliczne benzyny na polskich stacjach powinny kontynuować spadki, tanieć może również autogaz - oceniają analitycy BM Reflex. Dodają, że w przypadku benzyny Pb95 niewykluczone są ceny poniżej 5 zł za litr.

 

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Projekt PEP zakłada, że pierwszy blok jądrowy o mocy 1-1,5 GW zostanie uruchomiony w 2033 r., a kolejnych pięć co dwa lata (do 2043 r.) - wynika z materiałów prasowych na konferencji prasowej resortu energii.

 

 

Polska deklaruje osiągnięcie 21 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii w 2030 r. - podało Ministerstwo Energii w projekcie Polityki Energetycznej Polski.

 

 

Projekt polityki energetycznej Polski do 2040 roku zakłada, że w 2030 roku 60 proc. prądu pochodzić będzie z węgla przy założeniu zużycia na obecnym poziomie, do 2040 nastąpi spadek udziału węgla poniżej 30 proc. W 2033 roku ma powstać pierwsza elektrownia atomowa.

 

 

Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. traktuje gaz jako paliwo przejściowe - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jako powody wymienił emisyjność i brak krajowych zasobów.

 

 

Zainstalowana moc netto do 2040 roku ma wzrosnąć do 72,6 GW z ok. 40 GW obecnie – wynika z prezentacji resortu energii, przedstawiającej projekt polityki energetycznej.

 

 

Projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. zakłada wspieranie tych OZE, których rozwój nie zagraża bezpieczeństwu, maksymalnie dyspozycyjnych - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

 

 

Łączne nakłady inwestycyjne w energetyce do 2040 roku zakładane na ok. 400 mld zł – poinformował w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

 

 

Polska deklaruje krajowy cel w zakresie poprawy efektywności energetycznej do 2030 roku na poziomie 23 proc. w odniesieniu do prognoz energii pierwotnej z 2007 roku - wynika z projektu dokumentu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku.

 

 

W Polsce ma być w 2020 roku 50 tys., a w 2025 roku 1 mln pojazdów elektrycznych - wynika z projektu Polityki Energetycznej Polski 2040. Celem jest też posiadanie 6 tys. punktów ładowania o normalnej mocy oraz 400 punktów o dużej mocy ładowania w 32 aglomeracjach w 2020 roku.

 

 

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku w zakresie dywersyfikacji dostaw i rozbudowy infrastruktury gazowej zakłada dwa kluczowe projekty: budowę Bramy Północnej i rozbudowę połączeń z państwami sąsiadującymi.

 

 

Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku w zakresie segmentu ropy naftowej zakłada dalszą dywersyfikację dostaw oraz rozbudowę infrastruktury ropy i paliw ciekłych.

 

 

Produkcja stali surowej w Polsce w październiku 2018 roku wyniosła 850 tys. ton, co oznacza spadek o 2,5 proc. rdr - wynika z danych stowarzyszenia World Steel Association.

 

 

To zmiany, o których wielokrotnie rozmawialiśmy z przedstawicielami handlowców i stroną związkową, stanowisko resortu rodziny i pracy jest pozytywne - powiedział PAP wiceminister Stanisław Szwed, odnosząc się do projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

 

 

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

 

 

PO złożyła w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec rządu Mateusza Morawieckiego. Uzasadnienie wniosku nawiązuje m.in. do "afery KNF". Szef klubu Sławomir Neumann liczy na to, że wniosek skłoni PiS, by sam odwołał rząd. Kandydatem na nowego premiera jest lider PO Grzegorz Schetyna.

 

 

Afera KNF, korupcja polityczna, której PiS dopuścił się na Dolnym Śląsku i Śląsku oraz kłamstwa i populizm w kampanii wyborczej uzasadniają nasz wniosek o odwołanie rządu - powiedział w piątek lider PO Grzegorz Schetyna.

 

 

Wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Mateusza Morawieckiego nie ma żadnych szans; opozycja chce wprowadzić destrukcję w życiu parlamentarnym; my się obronimy - powiedziała w piątek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 

 

NBP podjął kroki prawne w celu ochrony dobrego imienia - poinformował pełnomocnik NBP.

 

 

Służby specjalne przeprowadziły szereg czynności, by wyjaśnić okoliczności działania b. szefa KNF; agenci CBA niezwłocznie po otrzymaniu nakazu od prokuratury przeszukali siedzibę KNF i miejsce zamieszkania Marka Chrzanowskiego - oświadczył rzecznik ministra koordynatora służb Stanisław Żaryn.

 

 

Listopad przyniósł nieznaczną poprawę nastrojów społecznych. Odsetek pozytywnych opinii jest jednym z najwyższych w historii. Lepiej postrzegamy kondycję ekonomiczną kraju, sytuację na rynku pracy i jakość życia – wynika z najnowszego raportu CBOS.

 

 

Cały czas byłam I prezesem Sądu Najwyższego i zawsze to mówiłam, że do 2020 r. będę tym I prezesem, bo tak stanowi konstytucja - powiedziała w piątek dziennikarzom w Senacie sędzia Małgorzata Gersdorf.

 

 

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach nie naruszyli dyscypliny służbowej. Przełożeni wykazali się nadgorliwością, kierując ich do określonych zadań – poinformował w piątek rzecznik komendanta głównego policji.

 

 

Prawnik Mikołaj Pawlak został wybrany w piątek przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na jego powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

 

 

Posłanka PiS Iwona Arent złożyła zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w związku zachowaniem posła PO Sławomira Nitrasa z PO, który - jak stwierdziła - miał ją uderzyć i publicznie znieważyć, używając wulgarnych słów.

 

 

Poseł PO Sławomir Nitras zapowiedział w piątek, że jego pełnomocnik złoży w poniedziałek zawiadomienie do prokuratury przeciw posłance PiS Iwonie Arent w związku ze zniesławieniem. Wcześniej Arent poinformowała, że zawiadomiła prokuraturę ws. znieważania jej przez Nitrasa.

 

 

Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej jest bezprawną, niezgodną z konstytucją, "czystką" w dyplomacji - podkreślił na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie polityk SLD Andrzej Rozenek.

 

 

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował w piątek, że wpłynęło oświadczenie posła Stanisława Gawłowskiego (PO) o zrzeczeniu się immunitetu. Dodał, że sprawa wraca do ponownego rozpatrzenie przez komisję regulaminową. Marszałek zdecydował o zdjęciu głosowanie ws. Gawłowskiego z porządku obrad.

 

 

Sejm przyjął w piątek ustawę, umożliwiającą wypłatę 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla dla ponad 24 tys. osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy - głównie dla wdów i sierot po górnikach. Budżet państwa przeznaczy na te świadczenia 240,8 mln zł.

 

 

W listopadzie odsetek osób oceniających, że ogólna sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku wyniósł 53 proc., o 3 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Odsetek osób uważających, że sytuacja zmierza w złym kierunku wyniósł 29 proc. wobec 35 proc. w październiku - wynika z badania CBOS.

 

 

Skrócenie o godzinę czasy pracy dla jednego z rodziców, którzy wychowują dziecko do 15. roku życia przewiduje projekt PSL "Godzina dla rodziny", którym w piątek zajmie się Sejm. Chcemy zmienić podejście państwa do polskich rodzin - mówił szef PSL Władysław Kosiniak- Kamysz.

 

 

Jeśli prawdą jest, że sędzia prowadzącą proces Jarosława Kaczyńskiego i Lecha Wałęsy pojawiła się gdzieś w koszulce z napisem "Konstytucja" to, w mojej ocenie, powinna być wyłączona z tego procesu - powiedziała w piątek rzecznik PiS Beata Mazurek.

 

 

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej zawarli w piątek umowę koalicyjną w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Koalicja ma w 30-osobowym sejmiku 16 mandatów.

 

 

Nie mam apartamentu w Chorwacji - powiedział w piątek Stanisław Gawłowski (PO). Dodał, że zgodnie z aktem notarialnym właścicielami nieruchomości są teściowie jego pasierba, którzy przekazali ją w prezencie swej córce i jej mężowi. Śledztwo w tej sprawie poseł uważa za "efekt nagonki PiS".

 

 

Do ostatniej chwili kandydatem Nowoczesnej w wyborach do sejmiku woj. śląskiego był Bartłomiej Gabryś. Wojciech Kałuża był decyzją posłów N.: Moniki Rosy i Adama Szłapki; został "włożony" na miejsce Gabrysia w ostatniej chwili - napisała w piątek na Twitterze posłanka PO Marta Golbik.

 

 

Do poniedziałku warszawski Sąd Okręgowy odroczył rozpatrywanie sprawy o przedłużenie tymczasowego aresztu dla Piotra O., szefa Altus TFI. W jego sprawie złożone zostało rekordowe poręczenie majątkowe - w wysokości 108 mln zł.

 

 

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

 

 

Niemiecki Bundesrat (druga izba parlamentu federalnego) wybrał w piątek jednogłośnie polityka rządzącej CDU Stephana Harbartha na wiceprezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

 

 

Protest tzw. żółtych kamizelek, czyli przedstawicieli uboższej części społeczeństwa sprzeciwiających się m.in. wysokim cenom paliwa, rozlewa się z Francji na Belgię. W piątek blokowane są dojazdy do niektórych centrów handlowych i część dróg.

 

 

Wysłannikom szefów państw i rządów 27 krajów unijnych, którzy w piątek spotkali się w Brukseli nie udało się rozwiązać problematycznej kwestii Gibraltaru - podały źródła unijne.

Oskarżony o próbę przeprowadzenia zamachu stanu w Czarnogórze w 2016 r. Rosjanin Władimir Popow to tak naprawdę Władimir Moisiejew z rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU - podały brytyjski demaskatorski portal Bellingcat i rosyjski The Insider.

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu oświadczył w piątek, że czwartkowy komentarz prezydenta USA Donalda Trumpa ws. śledztwa na temat zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego pokazuje, że będzie on przymykał oko na ten incydent bez względu na wszystko.

 

 

Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało w piątek o wykryciu pierwszych dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Pekinie. Urzędnik resortu zapowiedział zmianę systemu kontroli transportu trzody chlewnej, by zapewnić stabilne dostawy wieprzowiny.

 

 

27 afgańskich żołnierzy zginęło w piątek wskutek zdetonowania ładunku wybuchowego wewnątrz meczetu na terenie bazy wojskowej w prowincji Chost na wschodzie Afganistanu - poinformował wojskowy rzecznik.

 

 

Papież Franciszek przestrzegł w piątek polityków przed uleganiem pokusie czerpania osobistych korzyści i przed klientelizmem, a także nadmiernym przywiązaniem do władzy, które uniemożliwia zmianę pokoleniową. Dodał, że potrzebna jest "wiosna" w polityce.

 

 

Szczątki kostne znalezione w podziemiach siedziby nuncjatury apostolskiej w Rzymie nie należą do zaginionych w 1983 roku bez wieści nastolatek Emanueli Orlandi i Mirelli Gregori - wynika z ustaleń włoskiej prokuratury, na wniosek której prowadzono badania.


PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk