• Odbierz prezent
kalendarz makroekonomiczny
Z artykułu dowiesz się:

- Co się wydarzy w tym tygodniu na rynku
- Czy warto handlować w najbliższych dniach

Przed nami kolejny tydzień emocji napędzany wydarzeniami makro. A jeżeli jest ruch na rynku, jeżeli mamy do czynienia z dużą zmiennością po publikacji newsów to oznacza też dużą szansę na zarabianie pieniędzy. A więc spójrzmy co ciekawego mamy w kalendarzu na najbliższe 5 dni.

 

Poniedziałek

Właściwie mógłbym publikować te analizy co tydzień we wtorek. Pierwszy dzień tygodnia jak zwykle mizerny i nie daje powodów żeby otwierać platformę.

Czy powinieneś handlować? Nie.

 

Wtorek

Tu już lepiej. O 10:30 poznamy dane dotyczące inflacji konsumenckiej i producenckiej z Wielkiej Brytanii. Potencjał ruchu oceniam na ok. 30 pipsów bo tyle wynosi mniej więcej średni ruch po tym wydarzeniu. Oczywiście jego skala zależy przede wszystkim od tego, jak mocne lub słabe będą wyniki z UK.

Niedługo później, o 14:30, swój poziom sprzedaży detalicznej za maj ogłoszą Stany Zjednoczone.

Czy powinieneś handlować? Możesz.

 

Środa

Uwaga świata finansowego tego dnia będzie skupiona na Ameryce. O 20:00 Rezerwa Federalna ogłosi poziom stóp procentowych - jak to rozegrać? Pamiętaj przede wszystkim, że po katastrofalnych danych z rynku pracy, które mieliśmy podane raptem niecałe dwa tygodnie temu prawdopodobieństwo podniesienia stóp, na które czekamy, jest bliskie zeru. W związku z tym nie oczekiwałbym gigantycznych ruchów na samym ogłoszeniu stóp, większa zmienność powinna mieć miejsce od godziny 20:30 kiedy rozpocznie się konferencja Janet Yellen, szefowej Fed. Będziemy oczekiwać na podanie bardziej konkretnych dat ze strony szefowej Fed. Będzie bardzo ciekawie!

Czy powinieneś handlować? Tak.

 

Czwartek

Jeżeli będzie Ci mało emocji związanych z sytuacją w Ameryce to nie kładź się spać. Już po północy z środy na czwartek do gry wejdzie Nowa Zelandia publikując swoje dane o PKB o 00:45, a nad ranem o 3:30 kolejny hit - australijskie NFP. Ten news średnio przynosi zmienność w okolicy 45-50 pipsów, a więc warto czasem zarwać nockę.

Jeżeli jednak sesja azjatycka to nie jest to, co lubisz, to już o 10:30 zaczynamy kolejną zabawę spod znaku GBP. Wtedy właśnie poznamy poziom inflacji konsumenckiej z Wielkiej Brytanii, a jeżeli zmienność na tym newsie będzie niewystarczająca to niedługo później o 13:00 Wyspiarze ogłoszą swój poziom stóp procentowych wraz z protokołem z posiedzenia Bank of England! Dwie publikacje stóp dzień po dniu? Tak, to się naprawdę dzieje! Szkoda, że nie każdy tydzień jest tak obfitujący w wydarzenia makro.

Poza tym to nie koniec, dla spragnionych emocji mamy tego dnia jeszcze jeden niezły komunikat - o 14:30 USA ogłoszą poziom inflacji konsumenckiej i tu też możemy się spodziewać małego skoku na dolarze.

Mamy więc tego dnia dwa bardzo mocne wydarzenia i dwa potencjały, które powinny przynieść ruch wystarczający do otwarcia pozycji. Już dawno nie było tak ciekawego dnia na rynku!

No i nie zapominajmy, że wieczorem tego dnia gramy z Niemcami, to też będzie ważne wydarzenie, chociaż handlu na PLN nie polecałbym ;)

Czy powinieneś handlować?Zdecydowanie tak.

 

Piątek

Tego dnia poznamy tylko jeden istotny odczyt - Kanada przedstawi swój poziom inflacji konsumenckiej o 14:30. Jest to umiarkowana okazja do tradingu.

Jeżeli będziesz mieć jakieś pozycje na EUR bądź DAX to lepiej zamknij je przed 17:00. O tej godzinie wystąpi publicznie szef ECB, Mario Draghi.

Czy powinieneś handlować? Możesz.

 

Podsumowując, przed nami niesamowicie ciekawy czwartek i kilka pomniejszych okazji w inne dni tygodnia, a to składa się na potencjalnie rewelacyjny tydzień.

To wszystko jednak już niedługo przyćmi inne wydarzenie - w przyszłym tygodniu temat przewodni będzie tylko jeden - BREXIT! Na dokładniejsze analizy zapraszam jak zwykle w tym samym miejscu.

 

*wszystkie podane godziny są czasuhiszpańskiego, który pokrywa się z czasem polskim, a więc GMT +1.


Adrian Białkowski

Fascynat handlu na wydarzeniach makroekonomicznych. Forexem zajmuje się zawodowo od ponad 3 lat. Twórca bloga FX Newsman (www.fxnewsman.com).

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk