• Odbierz prezent
kalendarz makroekonomiczny
Z artykułu dowiesz się:

- Co się wydarzy w tym tygodniu na rynku
- Czy warto handlować w najbliższych dniach

Tydzień temu udało mi się przewidzieć, że na stopach ze Strefy Euro nie będzie ruchu i że handel pod konferencję Draghiego będzie trudny. To, czego nie udało mi się przewidzieć to to, że w piątek będziemy świadkami najgorszego NFP od lat. Jeżeli zamiast spodziewanych 161 tys. nowych miejsc pracy otrzymaliśmy ich raptem 38 tys. to nie dziwi skala ruchu - ponad 200 pipsów na EUR/USD w przeciągu dwóch godzin od ogłoszenia danych. Byliśmy świadkami najsłabszego odczytu z gospodarki amerykańskiej od lat i to każe zastanowić się, czy faktycznie jastrzębie wypowiedzi Janet Yellen nie były przedwczesne i czy USA nie będą musiały odłożyć jednak na trochę podwyżki stóp. Konferencja po spotkaniu FOMC już niebawem - 15. czerwca! Możemy szykować się na potężną zmienność.

Miałem również rację co do odczytu ADP, który podał dane na poziomie 171 tys. i po raz kolejny pokazał, że nie ma co tego „niby-NFP” brać na poważnie.

 

To wszystko działo się w tamtym tygodniu, a co przed nami?

 

Poniedziałek

Szefowa Fed, Janet Yellen, wystąpi dziś w Filadelfii podczas spotkania World Affairs Conference. Naturalnie będzie się wypowiadać na tematy ekonomiczne, więc jak zwykle w takich momentach zalecam ostrożność przy handlu. Start od godziny 18:30.

Czy powinieneś handlować? Nie.

 

Wtorek

Wczesnym rankiem o 6:30 swój poziom stóp poda Australia. Nie spodziewamy się zmiany, więc handluj ostrożnie.

Później o 11:00 poznamy PKB ze Strefy Euro, ale jak zwykle ten odczyt nie powinien mieć wielkiego wpływu na waluty bo wiadomo, że rozwój gospodarki europejskiej pełza w okolicy 0.

Czy powinieneś handlować? Raczej nie.

 

Środa

Sesja europejska nie przyniesie nic godnego zainteresowania, natomiast wieczorem mamy hit. O 23:00 publikacja stóp i protokół z posiedzenia banku centralnego Nowej Zelandii gwarantują ruch na kiwi. Handluj ostrożnie, gdyż nie spodziewamy się zmian w polityce RBNZ.

Czy powinieneś handlować? Tak.

 

Czwartek

Kalendarz tego dnia będzie wypchany nieistotnymi publikacjami, więc raczej nie polecam news tradingu tego dnia. Jeżeli handlujesz na CAD to uważaj, gdyż od 17:15 będzie przemawiał Stephen Poloz - szef Bank of Canada. Będzie to konferencja prasowa po publikacji przeglądu systemu finansowego, a więc jest szansa na zmienność.

Czy powinieneś handlować?Nie.

 

Piątek

Ten nudny skądinąd tydzień zakończymy bardzo ciekawym wydarzeniem, a mianowicie publikacją danych o bezrobociu z Kanady o 14:30. Po raz kolejny dane z tego kraju „rozjechały się” datami z NFP, a to mnie bardzo cieszy gdyż mamy dodatkową okazję do tradingu. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce w kwietniu, ruch wyniósł wtedy ok. 50 pipsów. Czy tak będzie i tym razem to zależy od danych, wtedy również publikacja rozminęła się z prognozami.

Czy powinieneś handlować? Tak.

 

*wszystkie podane godziny są czasuhiszpańskiego, który pokrywa się z czasem polskim, a więc GMT +1.


Adrian Białkowski

Fascynat handlu na wydarzeniach makroekonomicznych. Forexem zajmuje się zawodowo od ponad 3 lat. Twórca bloga FX Newsman (www.fxnewsman.com).

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk