• Odbierz prezent
Co się stało z modą na konopie indyjskie?

Określane są mianem „zielonego złota”. Przewidywano im świetlaną przyszłość, a inwestorom krociowe zyski. Biura maklerskie i brokerzy udostępniali instrumenty, za pomocą których można było inwestować legalnie w konopie indyjskie. Pik wyszukiwań frazy „konopie indyjskie” i „cannabis” w wyszukiwarce Google osiągnął swoje maksimum pod koniec września 2018 r. Czy zatem konopie indyjskie to kolejna typowa bańka spekulacyjna, czy rzeczywiście okazja na duże zyski i dywersyfikację portfela?

Rzut oka na historię konopi

Konopie indyjskie są znane i używane przez ludzi od tysięcy lat. Wykorzystywano ich właściwości lecznicze i rekreacyjne, w niektórych kulturach uważano, że ułatwiają kontakt ze światem duchowym. Do końca XIX w. w sprzedaży dostępne były preparaty z wyciągiem z konopi, które stosowano do leczenia różnych schorzeń, jednak z czasem zaczęto zwracać uwagę na skutki ich nadużywania. Na początku XX w. w USA wprowadzono pierwsze prawne ograniczenia sprzedaży konopi indyjskich. W 1912 r. odbyła się pierwsza Międzynarodowa Konferencja Opium, na której dyskutowano o potrzebie wprowadzenia kontroli wykorzystania konopi indyjskich. Trzy lata później zabroniono uprawy konopi w Kalifornii, a w 1919 r. – w Teksasie. W 1924 r. odbyła się druga taka konferencja, w wyniku której marihuanę oficjalnie uznano za narkotyk. Miały zostać opracowane międzynarodowe regulacje kontrolujące uprawę konopi indyjskich. Zgodnie z Międzynarodową Konwencją ds. Opium marihuana mogła być wykorzystywana jedynie do celów naukowych i medycznych. W latach 30. nałożono zaporowy podatek na wszystkie konopie, nie tylko indyjskie. Był to koniec legalnej uprawy konopi w USA. Nie zwracano przy tym uwagi na zastrzeżenia zgłaszane przez instytuty medyczne. Konopie zeszły do podziemia, a wszelkie dochody z nich zasilały czarny rynek. Natomiast medyczne zastosowania konopi popadły w zapomnienie, marihuana była kojarzona wyłącznie z narkotykami.

W latach 90. XX w. dzięki badaniom naukowym ponownie zwrócono uwagę na jej właściwości lecznicze, takie jak m.in. łagodzenie skutków chemioterapii, zmniejszanie nadmiernego napięcia mięśni w chorobach neurologicznych, leczenie epilepsji, działanie przeciwbólowe. Główne składniki to znane ze swego działania psychoaktywnego THC i CBD. Są one obecne w poszczególnych odmianach konopi w różnych proporcjach. Oba mają zastosowanie w medycynie. Po długim okresie niełaski medyczna marihuana została po raz pierwszy zalegalizowana w 1996 r. w Kalifornii, a następnie objęła kolejne stany.

Od 2001 r. marihuana do użytku medycznego była dozwolona w Kanadzie. Natomiast od 17 października 2018 r. stała się legalna także w celach rekreacyjnych, a konsumenci mogą ją kupować od licencjonowanych producentów.

Wykorzystanie marihuany w celach medycznych oraz zalegalizowanie jej w ostatnich latach również do użytku rekreacyjnego wpłynęło na rozwinięcie legalnego rynku konopi.

Stan prawny na świecie

Stosowanie konopi w celach rekreacyjnych jest zabronione w większości krajów. Jednak wiele z nich przyjęło politykę dekryminalizacji, czyli kwalifikowania ich posiadania nie jako przestępstwa karnego, ale wykroczenia (często podobnego do wykroczenia drogowego). Inne kraje z kolei mają o wiele bardziej surowe kary (np. niektóre kraje Azji i Bliskiego Wschodu), gdzie posiadanie nawet małych ilości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do kilku lat.

Coraz więcej stanów federalnych USA również legalizuje marihuanę, tak więc Ameryka Północna odgrywa rolę pioniera legalizacji konopi na całym świecie. Na przykład w USA od początku 2018 r. zażywanie marihuany jest legalne w najludniejszym stanie – Kalifornii, a ponadto w Newadzie, Maine, Massachusetts i Vermont.

Niepodlegające karze używanie konopi jest więc obecnie możliwe w 9 amerykańskich stanach zamieszkałych przez ponad 50 mln obywateli. Coraz więcej stanów zdradza zamiar dołączenia. Szacuje się, że do końca 2020 r. konsumpcję zalegalizuje w sumie 18 stanów. W celach medycznych jest już ona dozwolona w 30 stanach.

Poniżej grafiki pokazujące status prawny konopi do celów medycznych i niemedycznych.

Co się stało z modą na konopie indyjskie? - 1

Ile wart jest rynek konopi?

 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk