• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Jak zarządzać pozycją na rynku walutowym forex
Z artykułu dowiesz się:

- Co należy zrobić przed otwarciem pozycji
- Jak zachowywać się, kiedy nasza pozycja została otwarta
- Co zrobić po zakończeniu transakcji

Nial Fuller - What to do Before, During and after a Trade

Po wielu latach szkolenia i prowadzenia początkujących traderów doszedłem do wniosku, że większość z nich ma kompletnie wypaczone pojęcie na temat tego, jak powinno się podchodzić do każdego etapu zarządzania pozycją. Zarówno przy jej otwarciu, prowadzeniu i zamknięciu większość ludzi skupia się na nieodpowiednich rzeczach.

 

Dlatego dzisiejsza lekcja będzie mini-tutorialem na temat tego jak powinieneś myśleć i co robić przed, w trakcie i po zamknięciu pozycji. Mam nadzieję, że pozwoli Ci to rozwiać wątpliwości na temat tego, co właściwie powinieneś robić w danej chwili na rynku, a także jak powinien wyglądać Twój tradingowy „algorytm”, zarówno umysłowy jak i fizyczny...

 

Zanim jeszcze otworzysz pozycję:

Kiedy zauważysz dobry sygnał price action na rynku, powinieneś podjąć następujące kroki i wziąć pod uwagę następujące zmienne:

  1. Oblicz najbardziej logiczny poziom stop lossa. Nigdy nie ustawiaj go, bazując na chciwości. To oznacza, że nie powinieneś ustawiać go bliżej poziomu wejścia tylko dlatego, by móc otworzyć większą pozycję. Omówiłem potrzebę posiadania szerszego stop lossa w swoim artykule. Powinieneś go zawsze ustawiać strategicznie, tak aby pozycja miała przestrzeń do „wzięcia oddechu”.
  2. Zaakceptuj potencjalną stratę. Musisz być mentalnie przygotowany na to, że każda pozycja może okazać się niewypałem niezależnie od tego, jak dobrze i obiecująco wygląda. Jeśli naprawdę zaakceptujesz ten fakt, nie będziesz ryzykował więcej niż jesteś gotowy stracić, a także unikniesz robienia głupich rzeczy w celu uniknięcia straty, takich jak zbyt szybkie przesuwanie SL na breakeven lub nawet handlowanie bez stop lossa.
  3. Bądź cierpliwy, każda pozycja potrzebuje czasu. Tak jak już wspomniałem, jeśli zaakceptujesz potencjalną stratę, nie będziesz czuł pokusy do jej uniknięcia i nie będziesz „dopasowywał” stop lossa czy też w inny sposób ingerował w otwartą pozycję. Pogódź się z tym, że rynek będzie oscylował zanim (jeśli) w końcu osiągnie poziom zamknięcia Twojej pozycji. Jeśli będziesz reagował na każdą, nawet najmniejszą zmianę kursu, szybko zmasakrujesz siebie i swoje konto. Musisz zaakceptować fakt, że pozycja potrzebuje czasu by mogła na siebie zapracować, dlatego bądź gotowy na nierobienie niczego.

 

W trakcie:

To najczęściej w tym momencie ludzie psują wszystko. Siedzą godzinami przed ekranami komputerów, obserwując swoje pozycje, patrząc na zmieniające się wykresy, itp. To bardzo niezdrowe i zdecydowanie nie jest częścią prawidłowego tradingu, ani prawidłowej postawy mentalnej.

  1. Pozwól by rynek udowodnił Ci, że się mylisz. Znajdź na wykresie poziom lub punkt, który pokaże Ci, że Twój pomysł na wejście był zły, jeśli cena go przekroczy. Potem się go trzymaj. Twoim celem jest zostawienie pozycji samej sobie. Rynek sam Ci pokaże czy miałeś rację, czy nie.
  1. Na wykresie będą się pojawiały sygnały za i przeciwko Twojej pozycji, będą przypływy i odpływy. To normalne zjawisko. Ale jeśli będziesz siedział i obserwował każdą pojedynczą zmianę, w którymś momencie podejmiesz decyzję o przedwczesnym zamknięciu pozycji lub popełnisz inny głupi błąd. W momencie podjęcia decyzji o otwarciu pozycji i ustawieniu wszystkich parametrów, musisz ją zostawić samą sobie, choćbyś musiał usiąść sobie na dłoniach. Najważniejszą rzeczą do zrobienia po otwarciu pozycji jest nierobienie niczego.
  1. Sprawdzenie stanu pozycji raz albo dwa razy dziennie nie jest niczym złym, wręcz powinno być elementem Twojego dziennego planu tradingowego. Pamiętaj jednak, że przez większość czasu nie powinieneś robić nic. Jeśli odczuwasz ciągłą potrzebę dostosowywania poziomów TP i SL, dodawania lub zamykania pozycji, itp. to prawdopodobnie wpadłeś w pułapkę overthinking’u (przesadnego myślenia) i zaczynasz się za bardzo angażować.

Podsumowując, musisz pamiętać, że jeśli nie pozwolisz pozycji na zapracowanie na siebie, to wszystkie Twoje analizy będą bezużyteczne. Jakikolwiek miałeś powód do otwarcia pozycji, pozwól by to rynek zweryfikował Twoje poglądy.

 

Po zamknięciu pozycji:

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić, niezależnie od wyniku końcowego, jest zrelaksowanie się. Zapomnij na chwilę o rynku, zrób sobie przerwę, itp.

Po zamknięciu pozycji ciężko jest wrócić do stanu umysłu potrzebnego, by przygotować się na nadejście kolejnego wartościowego sygnału. W innym swoim artykule omówiłem problem zbytniej pewności siebie w jaką wpadają traderzy po wygranych trejdach. To bardzo poważny problem. Czasem wygrana pozycja może się okazać gorsza niż przegrana, gdyż może sprowokować do aroganckich zachowań i w efekcie wchodzenia w setupy niskiej jakości.

Po przegraniu trade’u istnieje także pokusa ponownego wejścia w rynek przy pierwszej nadarzającej się okazji. Wynika to z chęci „odkucia” się i odzyskania straconych pieniędzy. Jest to jednak bardzo zła postawa i nie powinieneś jej stosować, jeżeli zależy Ci na odpowiedniej psychologii tradingu. Musisz zrozumieć i zaakceptować fakt, że każde wejście jest unikatowe i może zakończyć się utratą środków. Jeśli naprawdę to zaakceptujesz, żadna strata Cię nie zaskoczy. Wyeliminuje to efekt „zaskoczenia” wynikiem pozycji, a to właśnie ono - niezależnie od tego czy jest to miłe, czy niemiłe zaskoczenie - sprawia, że stajemy się zbyt emocjonalnie związani z wynikami naszego tradingu.

Prawidłową reakcją po zamknięciu pozycji jest pozostanie zdyscyplinowanym i cierpliwym oraz trzymanie się ustalonego planu tradingowego. Czekaj na uformowanie się kolejnego setupu wysokiej jakości. Żeby to osiągnąć dobrym pomysłem jest odcięcie się na jakiś czas od wykresów i danie sobie odrobiny czasu na uspokojenie i powrót do początkowego stanu mentalnego - bez ekscytacji, złości, arogancji czy frustracji.

 

Pamiętaj: jeśli zarobiłeś pieniądze, nie trać ich! Ochrona kapitału jest niezbędna do sukcesu. Wypłać część zarobionych środków na koniec miesiąca. To zarówno dobry sposób na wynagrodzenie się za prawidłowy trading, jak i sposób na zabezpieczenie części pieniędzy przed stratą. Jakby nie było, zarabianie pieniędzy jest celem tradingu, więc trzymanie wszystkiego na koncie bez regularnego wypłacania części środków jest pozbawione sensu.

 

Oryginalny artykuł Niala Fullera znajdziesz tutaj: What to do Before, During and after a Trade


Zbigniew Wieczorek

Specjalizuje się w analizie Price Action z perspektywy wysokich interwałów czasowych. Dr nauk humanistycznych, wykładowca filozofii i logiki.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk