• Odbierz prezent
Co może zrobić Europejski Bank Centralny?
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie decyzje może podjąć w czwartek Europejski Bank Centralny

Już w ten czwartek o godzinie 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, a godzinie 14:30 będzie mieć miejsce konferencja prasowa Mario Draghiego. Podobnie jak Mark Carney, tak i Mario Draghi może się wstrzymać z podejmowaniem decyzji odnośnie zmian w prowadzone polityce monetarnej na posiedzeniu, które odbywać się będzie już w tym tygodniu.

 

EBC może nie zmienić w czwartek parametrów prowadzonej przez siebie polityki monetarnej, ale za to do końca roku, a najprawdopodobniej już we wrześniu, ogłosi nowe miary dla prowadzonego programu stymulacyjnego. Draghi przewidywał, że wzrost gospodarczy w strefie euro spowolni, a co za tym zwiększył oczekiwania odnośnie cięcia stóp procentowych jeszcze bardziej w ujemne terytorium oraz rozszerzenia programu skupu aktywów, który już teraz jest warty 1,7 bln euro.

 

Jakie są zatem oczekiwania odnośnie dalszych działań Europejskiego Banku Centralnego? Pierwsze i najłatwiejsze do wdrożenia jest wydłużenie w czasie trwania programu QE dalej niż do marca 2017 roku oraz rozluźnienie zasad odnośnie skupu obligacji według klucza kapitałowego, a także zniesienie lub modyfikacja progu w postaci stopy depozytowej.

 

EBC może się także zdecydować się na dalsze cięcie stopy depozytowej, która obecnie wynosi -0,4 proc. przy stopie refinansowej na poziomie 0,00 proc.

 

Kolejną możliwością mogłoby być zwiększenie skali miesięcznych zakupów powyżej obecnej kwoty 80 mld euro miesięcznie lub włączenie szerszej gamy aktywów na listę zakupów – jednak te opcje wydają się mniej prawdopodobne.

 

Rynkowe miary prawdopodobieństwa odnośnie działań Europejskiego Banku Centralnego wskazują na 11 proc. szanse na zarówno cięcie stopy depozytowej oraz refinansowej już w tym tygodniu oraz na 39 proc. szans na taki ruch we wrześniu. Prawdopodobieństwo to spadło z okolic 60 proc. tuż po referendum w Wielkiej Brytanii.

 

Każde działanie EBC już w ten czwartek byłoby większym zaskoczeniem dla rynków.


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk