• Odbierz prezent
Co ma wspólnego filiżanka z rynkiem? To popularna formacja na wykresie. Mamy dwa przykłady

Formacje cenowe potrafią mieć zaskakujące nazwy jak np. głowa z ramionami (RGR) czy wspomniana filiżanka z uszkiem. Chodzi o odwzorowanie jej kształtu jaki rysuje na wykresie. Dziś dwa przykłady formacji filiżanki z uszkiem na parach EURAUD i EURCAD.

EURAUD w konsolidacji z chęcią na wybicie

Kurs pary EURAUD trwa w bardzo długiej i szerokiej konsolidacji od początku czerwca. Cena wędruje pomiędzy poziomem wsparcia 1.6100 a poziomem oporu 1.6570. W ostatnim czasie cena wybiła również lokalny opór w okolicach 1.6360-1.6380 i testuje go drugi dzień dolnym cieniem świecy. Na wykresie przypomina to tworzenie się „uszka” w formacji filiżanki z uszkiem (z ang. cup and handle). Teoretyczny zasięg takiej formacji to wysokość podstawy czyli „filiżanki”. Jednak bezpieczniej nastawić się na mniejszy target, czyli wysokość „uszka”. W przypadku pary EURAUD dawałoby to zasięg w okolicach oporu 1.6760. Oczywiście warunkiem koniecznym jest wybicie najbliższego oporu na 1.6570.

 Wykres 1. Kurs euro do dolara australijskiego, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 1. Kurs euro do dolara australijskiego, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Szeroka formacji „cup & handle” na EURCAD

Na wykresie EURCAD można zaobserwować tworzącą się najprawdopodobniej formację filiżanki z uszkiem. Jej początki to maksima z marca 2020. Formacja jest rozciągnięta w czasie także naturalne jest, że poczekamy na jej ewentualne wypełnienie nawet kilka tygodni. W tym przypadku kluczowy jest opór na 1.59. Jego wybicie w górę i retest już jako wsparcia da sygnał do kupna. Analogicznie, zanegowanie takiej formacji („uszka”) to silny sygnał na spadki. Obecnie kurs znajduje się na lokalnym oporze 1.5740 także możliwa jest krótka korekta spadkowa.

 Wykres 2. Kurs euro do dolara kanadyjskiego, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 2. Kurs euro do dolara kanadyjskiego, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Notowania: EURAUD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURAUD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk