• Odbierz prezent
Co jest potrzebne, by płacić za zakupy telefonem?
fot. materiał partnera

Możliwość płatności mobilnej przy użyciu telefonu - czy nawet w nowszych opcjach poprzez zegarek - są możliwe wtedy, gdy w ich systemie działa NFC. Jak uruchomić płatność online bez użycia karty i co jest do tego potrzebne?

 

Płatności elektroniczne smartfonem stanowią ciekawe - i niewątpliwie innowacyjne - rozwiązanie, dzięki któremu nie ma potrzeby posiadania ze sobą portfela.

Aby dokonać zakupu, wystarczy zbliżenie telefonu do terminala płatniczego. Rozwiązanie to - co nie budzi już wątpliwości - jest w pełni bezpieczne. Co jest niezbędne, by zapłacić telefonem i dokonać prawidłowej transakcji elektronicznej?

Płatności przez telefon komórkowy wykonywane są poprzez NFC. To technologia wdrożona praktycznie w każdym nowoczesnym telefonie. Zapewnia ona bliską komunikację. Jak można rozszyfrować skrót NFC? To zestawienie od anglojęzycznego określenia near field communication. Te sposób NFC umożliwia wymianę sygnału do określonej odległości. To zazwyczaj ok. 15-20 cm.

Oczywiście mając internet mobilny bez limitu lub nawet z nim w telefonie można płacić np. blikiem poprzez aplikację bankową. Jednak NFC wydaje się być wygodniejszy. Wystarczy odblokować smartfon i przyłożyć go do czytnika, by dokonać transakcji.

Będzie do doskonała opcja dla osób mobilnych. Sprawdzi się podczas wieczornego wypadu do pubu czy w trakcie odpoczynku nad jeziorem.

 

Jak zapłacić telefonem przez NFC?

Jak można dokonać transakcji zbliżeniowo telefonem komórkowym? To proste i nie wiąże się z niczym skomplikowanym - pod warunkiem, że sprzęt został właściwie skonfigurowany. Nie jest to skomplikowane, choć wymaga tego, by prawidłowo ustawić jego działanie. Cały proces można sprowadzić do kilku kroków:

  1. Konfiguracja na telefonie dedykowanej aplikacji bankowej; co ważne: musi ona mieć zaakceptowaną opcję płatności zbliżeniowych
  2. Podpięcie w aplikacji wirtualnej karty płatniczej dostosowanej do transakcji elektronicznych
  3. Uruchomienie w opcjach NFC.

Warto mieć w pamięci, że płatności NFC są ograniczone pod względem wysokości do kwoty 50 zł. Aby je podwyższyć, należy wprowadzić tę zmianę w ustawieniach.

Można więc uznać, że płatność smartfonem funkcjonuje dzięki aplikacji mobilnej banku. Używając HCE (Host Card Emulation), tworzy ona wirtualną i cyfrową kopię karty płatniczej. Na niej dane są zapisane po części w urządzeniu, a częściowo - w środowisku chmurowym. Oczywiście należy wspomnieć o tym, że smartfon, aby działać prawidłowo, powinien mieć dostęp do internetu. Konieczne będą więc systemy do autoryzacji płatności i ogólnego dostępu.

 

Czy płatności elektroniczne są bezpieczne?

Częstym zjawiskiem jest obawa przed nowym formatem płatności. Sporo osób nie wie, czy transakcje zbliżeniowe smartfonem są chronione. Nie powinno być do tego wątpliwości. Płatności kartą działają identycznie jak standardowe i doskonale nam znane zbliżeniowe opłaty realizowane kartą płatniczą. Dla osób, które obawiają się jednak ingerencji z zewnątrz, można skorzystać z zaawansowanych metod uwierzytelnienia.

 

Smartfon zamiast typowego portfela

Uruchomienie NFC i dostosowanie smartfona do tego, by umożliwiał zbliżeniowe płatności elektroniczne, jest niewątpliwie wygodne i swobodne. Wyklucza to, co wydawałoby się niemożliwe - regularne noszenie portfela. W sytuacji, gdy także można cyfryzować inne elementy - np. dowód osobisty - telefon staje się centrum wszelkich dokumentów i płatności. Pod warunkiem oczywiście, że jest podłączony do internetu.

 


Informacje prasowe

Wiadomości prasowe ze świata finansów oraz szeroko pojętego inwestowania

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk