• Odbierz prezent
Co grać pod rajd św. Mikołaja? Bliżej Giełdy - Maciej Kietliński
fot. Materiał partnera

Rajd świętego Mikołaja to zjawisko znane prawdopodobnie każdemu inwestorowi. Nazwany i opisany przez analityka i twórcę Stock Trader's Almanac Yale'a Hirscha okres ma miejsce zazwyczaj w ostatnim tygodniu grudnia i pierwszych dniach stycznia. Czasem rajd świętego Mikołaja rozpoczyna się już w połowie ostatniego miesiąca roku, a historycznie okres ten przynosił wzrost indeksu S&P500 średnio o 1,38%.

W latach 1960-2020 okresy wzmożonych, grudniowych wzrostów cen akcji zdarzały się w około ⅔ przypadków. U podłoża występowania rajdu świętego Mikołaja może leżeć kilka przyczyn. Najczęściej wymienianą jest optymalizacja podatkowa, która polega na zamknięciu stratnych pozycji i reinwestycja odzyskanych środków jeszcze przed końcem roku podatkowego. Wśród powodów zakupowego szaleństwa wymienia się również otrzymane premie świąteczne, bowiem zastrzyk gotówki - szczególnie w Stanach Zjednoczonych - może skłonić niektórych inwestorów do otworzenia kolejnych pozycji. Również samo oczekiwanie, że nastąpi rajd może prowadzić do jego powstania - psychologia tłumów powoduje, że duża liczba inwestorów kupuje akcje w nadziei na grudniowe wzrosty, co skutkuje samospełniającą się przepowiednią.

Zapraszamy na webinar Bliżej Giełdy, w którym przyglądamy się potencjalnym beneficjentom możliwego rajdu św. Mikołaja.

 

W najnowszym webinarze:

  • Czym jest rajd św. Mikołaja?
  • Jak wyglądały poprzednie rajdy św. Mikołaja?
  • Jakie spółki warto obserwować pod kątem rajdu św. Mikołaja?


Oglądaj online

 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk