• Odbierz prezent
Co dzieję się na wykresie największego niemieckiego indeksu giełdowego? DAX na rozdrożu

Poziom 15520 punktów urósł do rangi ważnego oporu. Przełożyło się to na spadki Dax’a o blisko 450 punktów. Jak to bywa w trendzie wzrostowym, opór generuje korektę. O ile zadaniem bardzo trudnym jest określenie, gdzie pojawi się kolejny szczyt, to wyznaczenie korekt przy użyciu narzędzi analizy technicznej jest możliwe.

Wiadomości rynkowe z mBank

Jednym ze skuteczniejszych w arsenale inwestorów jest miara kierunkowa Fibonacciego. Porównuje ona dwie fale skierowane w tym samym kierunku. Jeżeli bazą będą spadki z okresu 18-25 marca, to po odłożeniu długości tego swingu pojawia się pozioma linia 15137 punktów. Wtorek i dzień wczorajszy to przysłowiowe „ubijanie dołka” właśnie w tym miejscu. Pomimo naruszenia geometrycznej strefy wsparcia, precyzja wyhamowania spadków jest godna podziwu.

Wyprzedany Stochastic ograniczał możliwość pojawienia się kolejnych czarnych świec. Teraz kieruje się do góry, co wspiera tworzenie impulsu.

Ponieważ niedźwiedzie nie wygenerowały znaczącej przeceny na tym indeksie, to trend wzrostowy pozostaje aktualnym sentymentem. Oznacza to, że ruch w stronę ostatniego szczytu jest bardziej prawdopodobny niż przełamanie wsparcia 15137. Warto dodać, że dwadzieścia punktów wyżej znajduje się klasyczne wsparcie wynikające z serii dołków sprzed dwóch tygodni.

W drodze na północ posiadacze długich pozycji muszą uważać na lokalny opór 15320 punktów. Dopiero jego przełamanie stworzy okazje do ataku na 15520 punktów.

Jeżeli podaż ma zamiar rozbudować korektę o kolejny rząd wielkości, to przywołam poziom 14700 punktów jako kolejne niższe wsparcie.

Dax na rozdrożu.  - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk