• Odbierz prezent
Co dalej ze złotówką? Te poziomy mogą być kluczowe

Po kilku dniach oddechu i niewielkiego osłabienia, polski złoty (PLN) kontynuuje umocnienie w stosunku do głównych walut. Wpisuje się to w ogólny trend, który trwa na polskiej walucie od połowy maja. Znajdujemy się na kluczowych poziomach wsparcia a ich ewentualne przebicie może określić kierunek na najbliższe tygodnie.

Trzeci atak EURPLN na poziom 4.40

Jak się okazuje odbicie z końca lipca na parze EURPLN było bardzo niewielkie i cena znów testuje poziom 4.40. Najbliższe dni pokażą, jaki kierunek obierze para w średnim terminie. Sądząc po strukturze rynku, czyli coraz niższych szczytach, popyt na parze słabnie. Może to doprowadzić do przebicia poziomu wsparcia. W takiej sytuacji najbliższe silne wsparcie to okolice 4.34, także przestrzeń do spadków jest dość duża.

Jeśli chodzi o scenariusz wzrostowy, wybicie ostatnich lokalnych szczytów na 4.43 mogłoby pozwolić na dalsze wzrosty. Tu jednak warto mieć na uwadze linię trendu spadkowego, która już dwukrotnie zatrzymywała wzrosty.

 Wykres kursu euro, interwał dzienny

Wykres kursu euro, interwał dzienny

Dolar nadal słaby, uwaga na kluczowe dane

Ostatnie tygodnie to wciąż rosnące osłabienie amerykańskiej waluty. Jeszcze w maju płaciliśmy za dolara 4.20, dziś jest 50 groszy niżej. A to może nie być koniec. Kurs USDPLN atakuje poziomy wsparcia na 3.72, które 3-krotnie powstrzymywały spadki. Przebicie tych poziomów może sprowadzić kurs dolara nawet 10 gr niżej. Warto mieć na uwadze dzisiejsze dane makro. Jest to odczyt dotyczący handlu zagranicznego oraz raport ISM dla usług. Prognozowana wartość indeksu ISM na poziomie 55 jest niższa od ostatniej (57.1), ale wciąż wskaźnik znajduje się powyżej 50 co oznacza rozwój gospodarczy. Na pewno wydarzeniem tygodnia będą piątkowe dane dotyczące zatrudnienia w sektorze pozarolniczym czyli NFP (z ang. Non-Farm Payrolls). Tym danym zazwyczaj towarzyszy zwiększona zmienność na parach z USD.

 Kurs dolara, interwał dzienny

Kurs dolara, interwał dzienny

Frank również walczy o zachowanie trendu

Kurs CHFPLN zmaga się od jakiegoś czasu z poziomem 4.05. To co z technicznego punktu widzenia przemawia za dalszymi wzrostami to właśnie poziom wsparcia i linia trendu wzrostowego, która już 4-krotnie utrzymywała wzrostu. Prawdopodobieństwo spadków zwiększa natomiast struktura coraz niższych szczytów i duży impet ostatnich fal spadkowych. Tworzy się formacja zniżkującego trójkąta, z której statystycznie częściej dochodzi do wybicia dołem. Z ewentualną inwestycją na tym instrumencie warto zatem poczekać, co zrobi cena przy kolejnym teście 4.05.

 Kurs franka, interwał dzienny

Kurs franka, interwał dzienny

Funt na razie bez wyraźnego kierunku

Poziom 5.00 to najbliższy opór na parze GBPPLN. Dopiero przebicie tego poziomu mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów. Linia trendu poprowadzona po ostatnich dołkach oraz poziom wsparcia na 4.80 bronią na razie kurs funta przed dalszymi spadkami.

 Kurs funta, interwał dzienny

Kurs funta, interwał dzienny

Dwa scenariusze na rozegranie USDJPY

Dość ciekawie pod względem technicznym wygląda para USDJPY. Jej kurs porusza się od połowy marca w kanale spadkowym, którego minimum było testowane na ostatniej sesji miesiąca w piątek. Uruchomił się wtedy ogromny popyt, o czym świadczy długa biała świeca z dolnym cieniem. Kurs USDJPY zatrzymał się na poziomach oporu w okolicach 106. Pojawiły się dwie świece dzienne z górnymi cieniami świadczące o zwiększonej podaży. Mamy również drugi kanał wzrostowy o większym nachyleniu, co świadczy o większej sile sprzedających. Zatem bardziej prawdopodobne są spadki z obecnych poziomów. Co mogłoby zanegować scenariusz to wybicie z mniejszego kanału wzrostowego i trwałe pokonanie poziomu 106 (zielone linie na wykresie).

 Kurs USDJPY, interwał dzienny

Kurs USDJPY, interwał dzienny

 

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk