• Odbierz prezent
Co dalej z popytem na ropę naftową?

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej na razie przynosi kontynuację mało wyrazistych nastrojów z poprzedniego tygodnia. Ceny ropy poruszają się w miarę płasko. Słaby dolar i zapowiadane programy stymulacyjne w największych gospodarkach świata stanowią wsparcie dla cen tego surowca, jednak wizja przedłużającego się okresu obniżonego popytu na ropę kładzie się cieniem na potencjał wzrostowy notowań ropy.

Kwestia popytu na ropę naftową stanowi obecnie jeden z kluczowych czynników determinujących przyszłe trendy dotyczące cen tego surowca. Pierwsze uderzenie koronawirusa w globalną gospodarkę wywołało spadek popytu na ropę na świecie aż o jedną trzecią. Chociaż tak głęboka zniżka jest przejściowa, to nie ulega wątpliwości, że rynek ropy naftowej jeszcze długo nie podniesie się po tym wydarzeniu. Możliwe, że bieżący rok będzie początkiem stałych zmian na rynku ropy.

Co dalej z popytem na ropę naftową? - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Według licznych prognoz, w 2021 roku nie ma co liczyć na powrót globalnego popytu na ropę do poziomów sprzed pandemii. Ten proces może potrwać nawet kilka lat. IATA szacuje, że dopiero najwcześniej w 2023 roku można oczekiwać powrotu przewozów lotniczych do poziomów z 2019 roku. Także popyt z innych sektorów gospodarki będzie odbudowywał się powoli.

Na razie producentom ropy naftowej daleko jest do optymizmu w kwestii perspektyw dla popytu na ten surowiec. Powrócono wręcz do debat na temat teorii „peak oil”, czyli rozważań na temat tego, kiedy nastąpi moment, po którym konsumpcja ropy naftowej zacznie stopniowo spadać. Jak dotychczas, mimo wielu wyzwań, globalne zapotrzebowanie na ropę naftową z roku na rok rosło – niemniej, ten rok może być okresem transformacji wielu biznesów i przyzwyczajeń konsumentów, a to może trwale zmienić rynek ropy naftowej.

Co dalej z popytem na ropę naftową? - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Wyhamowanie zwyżek cen złota.

Wczorajsza sesja doprowadziła notowania złota do poziomu niemal 2000 USD za uncję. Niemniej, ta psychologiczna bariera zatrzymała stronę popytową. Wtorkowa sesja przyniosła podwyższoną zmienność, jednak ostatecznie zakończyła się na niewielkim plusie. Dzisiaj ceny złota oscylują w okolicach 1970-1975 USD za uncję.

Wyhamowanie zwyżek notowań złota jest powiązane nie tylko z dotarciem do ważnego psychologicznego poziomu oporu, lecz także z zatrzymaniem się spadków wartości amerykańskiego dolara. Notowania złota i wartość USD wykazują negatywną korelację, a niedawna zniżka notowań amerykańskiej waluty była jednym z czynników napędzających wzrosty cen złota.

Warto mieć także na uwadze to, że inwestorzy dzisiaj mogą wstrzymywać się od zdecydowanych ruchów ze względu na wyczekiwaną decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych oraz konferencję po posiedzeniu FOMC. Co prawda oczekiwane jest pozostawienie stóp w USA na niezmienionym poziomie, jednak i tak komentarze FOMC mogą wpływać na wartość USD i pośrednio na złoto. Druga połowa tego tygodnia będzie także obfitować w ważne dane makro z USA, które także prawdopodobnie nie pozostaną obojętne dla wycen USD i złota.

Co dalej z popytem na ropę naftową? - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk