• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Co dalej z polityką pieniężną Banku Anglii?
Z artykułu dowiesz się:

- Co rynki sądzą o perspektywach polityki stóp procentowych BoE

- Jak oficjele BoE oceniają rynkowe prognozy

Od godziny 11:00 trwa dziś posiedzenie dotyczące raportu o inflacji. Obserwatorzy liczą, że wypowiedzi oficjeli Banku Anglii rzucą światło na perspektywę rozwoju polityki monetarnej w najbliższym okresie.

 

W grudniu, gdy FED ogłaszał swoją decyzję o podwyżce stóp procentowych mówiło się, że to właśnie Wielka Brytania będzie pierwszym krajem w Europie, który podąży za Stanami Zjednoczonymi. Od strony decydentów z Wielkiej Brytanii płynęły głosy, że Wielka Brytania może zaskoczyć i przedstawić pierwszą podwyżkę stóp wcześniej oczekują tego ekonomiści. Mówiło się w tym przypadku o drugim kwartale 2016 roku. Plany zostały jednak zrewidowane ze względu na trudny dla globalnej gospodarki początek 2016 roku.

Podczas głosowania dotyczącego poziomu stóp procentowych w lutym zdecydowano o utrzymaniu poziomu stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie 0,5%. Głosowanie miało jednak silnie gołębi wydźwięk za względu na to, że decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie podjęta została jednogłośnie. We wcześniejszych głosowaniach Ian McCafferty był członkiem, który głosował za podwyżką i podobnego działania spodziewano się po nim podczas głosowania w lutym.

 

Stopy procentowe BoE

FXMAG forex co dalej z polityką pieniężną banku anglii? 1

 

Kolejne głosowanie odbędzie się w połowie marca. Globalna sytuacja ekonomiczna w lutym nieco się ustabilizowała, a w przypadku gospodarki brytyjskiej poznaliśmy kilka odczytów makroekonomicznych świadczących o poprawie w brytyjskiej gospodarce. Inflacja powoli, ale przyspiesza, bezrobocie jest niskie, a wynagrodzenia stale rosną. W ostatnich dniach pojawiały się głosy ze strony przedstawicieli BoE na temat tego, że najbliższa zmiana w poziomie stóp procentowych będzie jednak zwyżką.

Oczekiwania rynkowe co do podwyżek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii wskazują na to, że taki krok możemy zobaczyć dopiero w 2019 roku. Inwestorzy uważają, że na ten moment bardziej prawdopodobna jest obniżka poziomu stóp procentowych. Jon Cunliffe z BoE powiedział w ubiegłym tygodniu: "Nie widzę nic w wiadomościach gospodarczych w ostatnich 3-4 tygodniach co mogłoby doprowadzić do takiego ruchu". Cunliffe nie zgadza się także z prognozą czasu pierwszej zwyżki twierdząc, że rynki stały się przesadnie pesymistyczne w stosunku do globalnej gospodarki. Inny z członków BoE, Martin Weale stwierdził natomiast, że byłby zaskoczony, gdyby BoE potrzebował tak dużo czasu do pierwszej podwyżki stóp jak sądzą rynki.

Przemawiająca dziś przed Parlamentarną Komisją Skarbu Minouche Shafik, kolejny z głosujących członków BoE, stwierdziła, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że kolejny ruch BoE będzie zwyżką stóp procentowych niż obniżką. Nie oznacza to oczywiście, że już podczas głosowania w marcu możemy spodziewać się podwyżki stóp w Wielkiej Brytanii. Stopy procentowe mogą pozostać dłużej na obecnym poziomie, ale nie powinny być sprowadzone niżej.

W przypadku marcowego głosowania warto przyglądać się temu jak rozłożą się głosy. Czy Ian McCafferty powróci do swojego jastrzębiego nastawienia i czy zaobserwujemy zmianę nastawienia u części pozostałych głosujących.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk